Válassza az Oldal lehetőséget

ASUS U30Jc – kicsi, szép, és az Optimust is ismeri

A bevezetésben már említettük, hogy az U sorozat fő fegyvere, hogy méretét és tömegét tekintve alig nagyobb egy netbooknál, viszont ereje annak sokszorosa. Az ASUS U30Jc Intel Core i7 620M (2,66 GHz – Turbo Boost 3,33 GHz), Core i5 540M/520M/430M (2,53 GHz – 2,26 GHz – Turbo Boost 3,06/2,93/2,53 GHz) és Core i3 350M/330M (2,26 GHz – 2,13 GHz) processzorokkal elérhető, ami azt jelenti, hogy az átlagos felhasználásra bőven elegendő és az Atom processzoroknál jóval erősebb Core i3-tól kezdve a bikaerős Core i7 modellig tartó variálhatóságnak köszönhetően több réteg is megcélozható a géppel. Az alaplap HM55 PCH-val operál, és maximum 4 GB memóriát fogad, melyet általában már a gyári kiépítéssel megszokott tölteni a cég, DDR3 1066 MHz-es modulokkal.

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 1

Merevlemezből is van lehetőség a testreszabásra, a nagy tárhelyet igénylők 640 GB-os (5400rpm) HDD-t élvezhetnek, de beépítésre kerülnek 500 GB-os (5400rpm, 7200rpm) és 320 GB-os (5400rpm, 7200rpm) típusok is. A kijelzőről már tettünk említést, minden kiépítésben egy 13,3″-os HD, 1366 × 768 pixel felbontású Color-Shine (Glare-type) panel található, mely ugyan nem LED háttérvilágítású (ezzel a fogyasztást tekintve még talán lehetett volna nyerni, így az üzemidőben is), de a képe rendben van, se nem rossz, se nem kiemelkedő.

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 2

A WiFfi G vagy N szabványú lehet, de szerencsére az N-es változattal már gyakrabban szoktunk találkozni, opcionális lehetőség a Bluetooth, de a gigabites LAN alapfelszerelés, ahogy a kártyaolvasó, a webkamera és az Altec Lansing hangszórók is. Az optikai meghajtó is alap, csupán fajtája a kérdéses, az olcsóbb kivitelekben DVD-íróval, míg a drágábbakban Bluray meghajtóval találkozhatunk. Akkumulátorból kétféle változat elérhető, egy 6 cellás 4400 mAh-s és egy 8 cellás 5600 mAh-s.

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 3

forrás: notebookcheck.net

Egy dologról még nem beszéltük, ez pedig a grafikus alrendszer kérdése, ezt szándékosan hagytuk a végére, hiszen az ASUS U30Jc az NVIDIA Optimus technológiát használja, amely esetében azt jelenti, hogy az processzorokba integrált Intel HD grafika mellett a gépben egy NVIDIA GeForce 310M vezérlő is munkára fogható, 512 MB VRAM-mal a fedélzetén. A GeForce 310M nem egy izomkolosszus, Class 3 besorolású, de ereje mégis többszöröse az Inteles megoldásnak. 16 CUDA maggal operál, támogatja a DirectX 10.1, a DirectCompute 5.1, az OpenCL és a CUDA technológiákat.

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 4

forrás: notebookcheck.net

NVIDIA Optimus – egy notebook mind felett?

Köztudott, hogy a laptopoknál mindig is kiemelt jelentősége volt az energiatakarékosságnak, energiahatékonyságnak. Olvasóink nagy többségének az az információ sem újdonság, hogy a modern, erős grafikus processzorok gyakran kíméletlenül bánnak a hordozható számítógépek akkumulátoraival. Az NVIDIA Optimus rendszer ez utóbbi megállapítást próbálja semmissé tenni.

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 5

A technológia egy végtelenül egyszerű ötletre épül. A notebook két grafikus rendszerrel rendelkezik. Az Optimus automatikusan lekapcsolja a dedikált nagyteljesítményű GPU-t, ha éppen olyan alkalmazást futtatunk, ami beéri a szerényebb képességű IGP erejével is. Amikor elindítunk egy játékot, akkor fordul a kocka és aktivizálódik az eleddig kikapcsolt GeForce grafikus chip, ami garantálja a megfelelő teljesítményt. A felhasználó örül, mert az akkumulátor üzemideje megnő, miközben a számításigényesebb programok, játékok gördülékenyen futnak.
A szolgáltatás nem új keletű jelenség, ezért az NVIDIA némiképp megspékelte azt. Az átkapcsolás teljesen automatikusan, külső beavatkozás nélkül történik, nincsen elsötétülő képernyő vagy apró megakadás. Az Optimus gyakorlatilag láthatatlan, de ez esetben ez előnynek tekinthető.

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 6

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 7

A fenti kép azt hivatott demonstrálni, hogy a vezérlést végző rendszer szoftverprofilok alapján dönti el mely esetekben kell a GPU-hoz nyúlni. A lista kézzel is szerkeszthető, ráadásul internetkapcsolat megléte esetén automatikusan frissül, tehát elvben nem, vagy csak ritkán merülhet fel az, hogy az IGP-re hárul a teljesítményigényes alkalmazás futtatása.

ASUS U30Jc - kicsi, szép, és az Optimust is ismeri 8

Az Optimus alkalmazásához elengedhetetlen követelmény az Intel chipset, az NVIDIA GeForce 200 vagy GeForce 300 sorozatú grafikus mag, valamint Windows 7 operációs rendszer.

Az NVIDIA Optimus szórakozás és a munka során egyaránt megfelelő teljesítményt garantál, miközben maximalizálja a hordozható számítógépek üzemidejét. Az Optimus semmiféle kényelmetlenséget nem okoz, mert a működése észrevétlenül zajlik.