Válassza az Oldal lehetőséget

Getnet – legyen olcsó hálózatod!

GN-331U Wireless USB adapter

Kezdjük most az egyszerűbb eszközzel, az USB-s adapterrel. Ahogy a bevezetőben írtuk a getnet a jó minőség mellett a régebbi technológiákat használja, így semmi meglepő sincs abban, hogy az USB-s adapter csak a g szabványt, vagyis az 54 megabites átviteli sebességet támogatja. Ugyan akkor érdemes megjegyezni, hogy ez a sebesség, annak ellenére, hogy a le- illetve feltöltési sebesség az elméleti maximum fele lehet csak elég mindenre, ami egy normál irodai munka kapcsán szóba jöhet. Segítségével elérhetjük az otthoni vagy munkahelyi hálózatot, kisebb állományokat mozgathatunk, frissíthetjük Outlookunkat, de az esetek többségében normál DivX kódolású filmek hálózaton történő megtekintéséhez is elegendő lehet, amennyiben nincs túl nagy távolság vagy sok akadály a router és az USB-s adapter között.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 1

Ez igaz természetesen az otthoni hálózatokra is kiegészítve azzal, hogy ez a sebesség már elegendő arra is, hogy az internetes kapcsolatot igénylő játékokat használjuk, ugyanis ebben az esetben a szűk keresztmetszet még mindig az internet kapcsolat lesz, nem pedig az 54 megabites vezeték nélküli eszköz.

Ahogy a vezetékes switchnél, úgy ebben az esetben sem tudunk az eszköz képén kívül mással szolgálni. Egyértelmű, hogy egy USB-s adapternek nincs beállítható szoftvere. A dobozban az adapteren kívül csak egy telepítő CD-t találunk, melyről néhány gombnyomással telepíthetjük a meghajtó programot,és már használhatjuk is a hálózatot.

GR-124W Wireless broadband router

A végére hagytuk a talán legtöbbeket érdeklő terméket, mely egy router, vagyis ismét egy olyan eszköz, mellyel internet kapcsolatunkat oszthatjuk meg. Az előző oldalon bemutatott routerrel szemben ez már képes vezeték nélküli kapcsolaton keresztül is kommunikálni, igaz, az előzőekben tárgyal USB-s adapterhez hasonlóan csak 54 megabites sávszélességen teszi ezt.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 2

A szerkezet hátoldalán 5 darab Ethernet aljzatot találunk. Ezek közül néggyel vezetékes hálózat építhető, az ötödik szolgál a kábel vagy xDSL modem csatlakoztatására. Ezeken kívül itt találjuk még a tápellátás csatlakozóját, egy reset gombot, és egy bekapcsoló gombot is, mellyel ki- illetve bekapcsolhatjuk az eszközt.

Lépjünk is tovább a szoftverre, hiszen jóval izgalmasabb téma!

Az eszköz beállítását az egyik Ethernet port és a gépünk összekapcsolása teszi lehetővé. Alapértelmezésben a 192.168.1.1 –es belső IP címen találjuk az eszköz szoftverét, ezt a címet természetesen a böngésző címsorába kell beírni.

Az Administration menüben találjuk magunkat belépés után. Itt a Managment fül alatt tudunk felhasználónevet és jelszót változtatni, itt tudjuk beállítani az időzónát, ahol vagyunk, és itt érjük el a DDNS, vagyis dinamikus DNS beállítást is. Az Upload fül alatt tudunk szoftvert frissíteni az eszközön, a Settings fül alatt pedig a beállításokat menthetjük el, illetve elmentett beállításokat tölthetünk fel.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 3 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 4

A Status ablak az eszköz aktuális állapotát mutatja. Látjuk a szoftver verzióját, a WAN kapcsolat adatait, a készülék lokális IP címét, alul pedig azt, hogy az Ethernet portok közül melyiket, és milyen módban használjuk.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 5

A Statistics és a Log fülek bővebb magyarázatot nem követelnek meg, értelemszerűen az utóbbiban megnézhetjük milyen aktivitások voltak a hálózaton, előbbi pedig az adatforgalom statisztikáját mutatja meg.

Lássuk mit találunk még a menüben! Az első fül az Operation Mode. Itt kiválaszthatjuk, hogy a router egy kapu lesz az internet felé, esetleg egy másik vezeték nélküli hálózathoz akarunk csatlakozni vele (például wireless internet szolgáltató).

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 6

Az Internet fül alatt találjuk a helyi hálózat, a WAN kapcsolat, az esetleges routolás beállításait, a DHCP állapotát és a QoS beállítását, mely segítségével garantált sávszélességet tudunk biztosítani egyes gépeknek a hálózaton. Ez utóbbi beállítás akkor tesz jó szolgálatot, ha valamelyik gépen mondjuk, filmet szeretnénk a hálózaton keresztül nézni, hiszen ekkor igen ajánlott, hogy a stream folyamatos legyen.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 7 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 8

A Wireless fül alatt tudjuk be- illetve kikapcsolni a vezeték nélküli szolgáltatást, itt tudjuk kiválasztani, hogy b vagy g szabvány szerinti hálózatot szeretnénk használni és itt állíthatjuk be az SSID-t. Az SSID az a név, melyet a vezeték nélküli hálózatokat tallózva láthatunk.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 9 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 10

Végezetül a Firewall fül, ami ismét nem haszontalan találmány, ezt illik jól beállítani mindenkinek. Itt természetesen tudunk szűrni MAC címre, IP címre, tartalomra, beállíthatjuk pingelhető legyen-e a router, és egyéb funkciókat is elérhetünk. Ilyen egyéb például a Virtual Server szolgáltatás, mellyen keresztül hálózati eszközöket, például webkamerát tehetünk elérhetővé az internet felől.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 11 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 12

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 13 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 14

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.