Válassza az Oldal lehetőséget

Kerio Mail Server – a választás szabadsága

A kérdésre a válasz teljesen egyértelmű, mindenhol, ahol több számítógép működik, és több munkatárs dolgozik együtt. Bár a válasz kézenfekvő, mégis azt tapasztalhatjuk, hogy a hasonló szolgáltatások az esetek többségében csak nagyobb cégeknél érhetők el. A miértre több válasszal is tudunk szolgálni. Az első, hogy a KKV szektor kevés információt kap ezekről a szoftverekről, ráadásul, ha kap is, nem érzi szükségét a bevezetésnek. Nem érzi, mert a döntéshozók nem látják az előnyeit az ilyen rendszereknek, gyakorlati tapasztalatuk sincs ezekkel a rendszerekkel.

Saját példámon keresztül azt is le merem írni, hogy nagyobb hálózatot üzemeltető cégeknél sem egyértelmű, mit is jelent a közös munkavégzés, milyen előnyökkel, megtakarításokkal, mennyi hatékonyságnöveléssel jár a bevezetésük. Egy tavalyi munkám során egy 50 gép feletti hálózat fejlesztését végeztük vidéken. A dolgozók alapszinten kezelték az egeret, és a DOS-alapú programot, amivel addig dolgoztak. Sajnos még a rendszergazdának kinevezett munkatárs sem értette, hogy pontosan miért is van nekik szükségük arra, hogy egy ilyen szoftvert üzemeltessenek. Addig minden gépre külön telepítette a vírusirtót, és ha fontos levél érkezett valakihez, az — ha nem felejtette el — továbbküldte azoknak a kollegáknak, akikről úgy gondolta, hogy szükségük lehet rá. Mondanom sem kell, hogy az információk gyakran tűntek el a hálózat útvesztőiben.

Kerio Mail Server – a választás szabadsága 1

A példa jól mutatja, hogy nagyon sok olyan cég van hazánkban, ahol sok éve számítógépekkel dolgoznak, de minimum egy évtizeddel vannak lemaradva a szolgáltatások tekintetében.

Persze hardver kérdéskörben sem rózsás a helyzet. Nagyobb cégeknél 3-4, kisebbeknél akár 6-8 évesnél is idősebb gépparkokkal találkozhatunk.

A fenti példával együtt is azt mondhatjuk azonban, hogy a probléma mégis leginkább a kis- és középvállalkozói szektort érinti. Ez a vállalkozói kör az, amelyik — még ha szeretné — akkor sem mer a fejlesztésekbe belevágni. Az ok egyszerű, és pénzben mérhető. Anélkül, hogy tüzetesebben utánajárnának a témának, tudni vélik, hogy egy ilyen komplikált szoftver bevezetéséhez tőkére van szükség. Szerverek, szerverszoftverek, felhasználói licencek, kliens gépek, rendszergazda, és még ki tudja, mi mindent kell megvenni.

Ha az elmúlt években egy ilyen beruházásra nem volt pénz, akkor talán jogosan gondolhatják, hogy a válság által sújtott világunkban még kevésbé sincs. Ez a tény egyébként jól nyomon követhető a piaci trendekben is, hiszen a statisztikák azt mutatják, hogy a válság által egyik leginkább érintett terület az IT szektor, vagyis a vállalkozások az elsők között az IT kiadásaikat vágták vissza.

A helyzet tehát egyáltalán nem nevezhető rózsásnak, és azt kell mondanunk, hogy bizonyos esetekben igazuk is van azoknak a cégvezetőknek, akik a fent említett hardver, szoftver és üzemeltetési költségekkel számolnak. Sokan nem tudják azonban, hogy létezik olyan megoldás, ahol a fent leírt költségek java része megspórolható anélkül, hogy az igényeinkből engedni kéne. Erre mutat jó példát a KMS, vagyis a Kerio Mail Server is.

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.