Válassza az Oldal lehetőséget

Médialejátszó evolúció LG módra

Nem véletlenül írtunk a címben evolúciót, hiszen az LG-nél jól követhető íven zajlanak a bejelentések. Lássuk mik történtek náluk az utóbbi másfél évben! Kezdjük talán azzal, hogy volt és van a DivX (XviD), ehhez a formátumhoz pedig évek óta létező asztali lejátszók. Tudjuk, hogy a DivX formátumban érkező anyagokra nem az irtóztatóan magas felbontás jellemző, cserébe egy hagyományos televízión elfogadható képminőséget, és ami fontos viszonylag kis tárhely igényt kapunk. Az idő azonban szalad, beléptünk a HD Ready, majd a HD kijelzők korszakába. Ezek ahogy azt már többször leírtuk 720- illetve 1080 sort jelentenek vízszintesen, ami egyben azt is jelenti, hogy ha ilyen minőségű filmet szeretnénk nézni – és miért ne szeretnénk – az azzal jár, hogy komolyabb tömörítés mellett is nagyobb lesz a tárhely igény, ráadásul erősebb hardver kell a lejátszáshoz.

 

Médialejátszó evolúció LG módra 1

LG HXF2 becsomagolva


A DivX-et fejlesztették, kapott mindenféle plusz funkciót például felirat fájlok kezelésére. Megjelent a WMV HD is, ami a Microsoft gyermeke – nem is rossz amúgy –, mégis valamilyen megmagyarázhatatlan, vagy nem is annyira megmagyarázhatatlan oknál fogva nem a régi harcos, nem is a szoftver óriás alkotása lett a befutó, hanem egy harmadik formátum, ez pedig az MKV.

Biztos sokan tudják, hogy az MKV igazából egy csomag, melyben találhatunk különféle feliratfájlokat, hangsávokat, és ami lényeges videót, mely bár általában H.264-ben vannak nem kötelező abban lenniük. A csomagba lehet csomagolni mást is, például DivX HD-t. Talán pont ez a rugalmasság az, ami az MKV sikeréhez vezetett.

Médialejátszó evolúció LG módra 2
Az LG evolúció előző állomása, az MS450H asztali lejátszó

Volt azonban egy nagy probléma vele, az, hogy csak és kizárólag számítógépen lehetett lejátszani. Így, aki ilyen formátumú anyagot szeretett volna nézni, az vagy kitett egy gépet a TV mellé – vagy a TV-t vitte a gép mellé –, vagy átszőtte a lakást kábelekkel. Ez az állapot eltartott vagy két évig, és nem is igazán értettük, hogy miért nincs olyan asztali lejátszó, ami kezelné, és lejátszaná az MKV-ba csomagolt anyagokat.

Aztán megtört a jég, és a neten elkezdtek csöpögni az információk különféle lejátszókról, és rövidesen meg is érkezett hozzánk az LG egyik szerkezete, mely azon túl, hogy képes volt az MKV fájlok lejátszására Blu-ray olvasót is tartalmazott. Meg kell jegyeznünk, hogy az LG úttörő volt a formátum támogatásában, bár az is igaz, hogy nyilvánvaló volt, hogy nincs is nagyon más irány amerre menni lehet.


Médialejátszó evolúció LG módra 3

Szóval és tehát megérkezett az első lejátszó, ami tudta az MKV-t, és tudta a Blu-ray-t. Aztán tavaly jött az evolúció újabb szülötte, mely egy merevlemezes lejátszó lett. Ebből kimaradt az optikai meghajtó, ami jól mutatja, hogy az LG-nél is felismerték, hogy a Blu-ray tömeges elterjedéséig – lesz ilyen egyáltalán? – a népek nem optikai lemezen, hanem az egyre olcsóbbá váló merevlemezeken tárolják állományaikat. Minek akkor az optikai olvasó? Persze egy ilyen termék sikeréhez nem elegendő, hogy legyen benne merevlemez, tudja az MKV-t, kellenek további pluszok. Ebben az esetben ez egy – pontosabban kettő – digitális tuner beszerelése volt, mellyel az MPEG4-es földi sugárzású adókat lehet fogni. Nem árulunk el titkot azzal, hogy közeledik a digitális átállás időpontja, ezután pedig lőttek a hagyományos tunereknek, akinek nem lesz MPEG4 tunere, az vagy műholdakról, vagy kábelből szedi az adásokat, de a levegőből, ahogy eddig biztos nem.

A tuneres lejátszó után pedig el is érkeztünk az LG MKV-s médialejátszó evolúciójának újabb állomásához, melynek képviselője a HXF2 hordozható lejátszó. Ez a készülék az, amit jelen cikkünkben igyekszünk bemutatni olvasóinknak, így gyorsan lapozzatok is, hogy lássuk miről is van szó!

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.