person_outline
Барај

Mercusys AC 1200 - безжично патување

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна
Mercusys AC 1200 - безжично патување - 5.0 надвор од 5 врз основа на 2 гласови

Ако висиме на WiFi и барате евтини решенија, земете го!

Меркур AC 1200 1

воведната

Ова е нашиот втор Mercusys статија, за да можеме да го напуштиме подолг вовед. Оние кои не сакаат да го прочитаат нашиот претходен тест на крајот од статијата, ќе повторат неколку работи за нив.

Mercusys се уште е релативно непознат, а не само дома, обично исто така. Можеме да кажеме дека е млада компанија, но тоа не ја покрива реалноста, бидејќи Меркур зад TP-Link е еден од најголемите производители на мрежен хардвер денес. Искуството на компанијата, а пред сѐ, на инвеститорот зад производот, е уверено дека ќе добиеме информативна алатка за вашите пари што би сакале да ги добиеме врз основа на претходните спецификации.

Меркур AC 1200 3

Многу производители се дел од нивното портфолио под друго име. Ова е добра причина зошто производот линија треба да биде цврсто одделена од матичната компанија. Раздвојувањето може да се должи на фактот дека тие нудат премиум содржина која е посилна од вообичаеното, но исто така и како Mercusys, бидејќи новото име добива содржина на влез на пониско ниво.

Постојат две големи разлики помеѓу Mercusys и TP-Link производите. Една од нив е опцијата за софтверски опции, другата е брзината на физичките LAN порти. Вториот се уште застанува во Меркур за 100 мегабити.

Што ќе добиеме тогаш? На пример, за овој уред добиваме брза двонасочна WiFi со четири антени и добиваме досаден, но просечен софтвер за домашниот корисник на рутерот. Како што ќе видите во написот, навистина постојат само функции кои му недостасуваат на повеќето корисници, па дури и повеќе, можеме да кажеме дека AC 1200 исто така има функција која еден корисник ќе ја гледа на збунувачки начин.

Csomagolás

Меркур AC 1200 дојде кај нас во многу големо парче хартија. На кутијата, бои типични за компанијата, црвена и црна, доминираат освен задната корица каде што се најважните технички информации.

Меркур AC 1200 12

На предната страна можете да го видите рутерот, кој изгледа многу добро на претставената слика, и се надеваме дека ова поле ќе ги отвори нашите очи. Пакетот е навистина "пријателски за полица", предниот панел има најважни информации како што се стапка на пренос на податоци, двокален режим и четири антени кои можат да добијат парче од 5 dBi. Можеме да видиме дека на рутерот има режим за мониторинг за заштита на помладите членови на семејството на Интернет отпадни води од, можете да видите дека тоа е лесен избор е и пуштање во работа, како и да бидат во можност да гостин Wi-Fi за да се утврди дали тоа ќе се чувствува како и нас Ние не сакаме да обезбедиме лозинка за вашата приватна домашна мрежа за посетителите.

Меркур AC 1200 11

Всушност, кутијата е убава, па затоа е добро човекот да ја тргне полицата и да се врати дома.

Со повлекување на кутијата и повлекување на фиоката, го наоѓаме рутерот кој сѐ уште е покриен со пластична заштитна фолија, така што не може случајно да се оштети за време на транспортот.

Надворешноста и додатоците

Со проширување на полето на рутерот, можеме брзо да дознаеме зошто пакувањето е толку големо. Поради антени кои се навистина големи, но не можат да се отстранат, тие не можат да се преклопат, па затоа производителот мораше да го спакува.

Меркур AC 1200 10

Освен AC 1200, не можеме да најдеме многу додатоци, навистина само најсуштински адаптер за наизменична струја и UTP кабел од еден и пол метри. Исто така, добиваме мала брошура во која се опишани подесувања и брзи подесувања, но овде нашиот мајчин јазик недостасува. Како што ќе видите, нема голем недостаток, бидејќи конекторот може да го користат сите, брзото поставување е едноставно како шлаканица.

Меркур AC 1200 9

Меркур AC 1200 не изгледа како импресивен како кутијата на кутијата, но тоа е прилично дел од него. Покривот е поделен на четири дела, разделени со посветла лента, а на разделувачите се дадени два вида на трска, па на прв поглед нечистотијата не е здодевна. Горниот е црно и дното е сиво.

Во предниот дел на единицата, има тенок раб со LED статусот, а задната страна од физичките мрежни порти е поставена. Постојат четири локални мрежи и еден WAN порта, интернет доаѓа до рутерот, ова ќе биде лесно да се најде, бидејќи додека LAN портите се сини, WAN е жолта. Исто така, тука е конекторот за напојување и копчето за ресетирање. Нема толку многу светци надминати!

хардвер

Важно прашање е зошто препорачливо е да се купи таква четиринаменска структура наместо рамна една или две антени. Ова е прилично едноставно прашање, а одговорот е едноставен затоа што добиваме повеќе пропусен опсег. Сепак, ѓаволот лежи во деталите, па се обидувам да кажам во неколку реченици што ќе биде овој пропусен опсег, но ајде да ја видиме спецификацијата пред тоа.

Целосна спецификација

Детали за производот

Производител: Mercusys (TP-Link)
Модел: MW325R
Интерфејс: 4 db 10 / 100 Mbps LAN порта и 1 db 10 / 100 Mbps WAN порта
Безжични стандарди: IEEE 802.11g, IEEE 802.11, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac
Безбедносни решенија: WPA-PSK / WPA2-PSK
Брзина на пренос на податоци 300 Mbps / 867 Mbps (MIMO технологија, предавател 2 и приемник 2)
Фреквенција: 2.390 ~ 2.4835GHz / 5.150 ~ 5.825GHz
Антена: 4 db 5dBi антена (фикс)
Тип на WAN: динамичка IP, статичка IP, PPPoE, L2TP, PPTP
Управување со пристапот: Локален, Интранет и Далечински (Интернет)
Порт за пренасочување: Виртуелен сервер, UPnP, DMZ
Безбедност на заштитен ѕид: Доделување на IP адреса и MAC адреса
Преносна моќност: <20dBm

Профил на: линк
Детален водич: линк

димензии

× × 167 118 33 мм

Содржина на пакетот

1 × MW325R рутер, 1 × ЕУ мрежен адаптер, 1 × RJ45 Етернет кабел, 1 × Англиски упатство за користење

Во тоа време, WiFi рутерот имаше антена. Сигналите и пакетите со податоци беа дадени и примени. Слабоста на еден систем на антената беше дека тие не беа премногу флексибилни. Тие им дадоа стапка на пренос на податоци, но ова беше најдобриот информативен податок. Тоа беше начинот на кој тоа беше затоа што ја преполови вистинската брзина за да ги даде и земе податоците. Тогаш што се случило ако не речеме еден, но веднаш се приклучија пет безжични уреди? Пропусниот опсег веднаш избледе, бидејќи рутерот може само да ги послужи уредите по ред, еден по друг. Додека еден од уредите испрати пакет остатокот само чекаше и здодевно. Во тоа време немаше многу друга опција, а уште полошо беше што сигналите испратени до етер беа поддржани од предметите на нашиот дом, интерференции и сенки, а тоа уште повеќе го отежнуваше непријателството.

Меркур AC 1200 8

Решението за поставувањето на овој проблем беше обезбедено од мулти-антенски уреди. Еден од двата уреди за антена можеше да даде една "страна" за да му даде на другиот сигнал. И четиригодишните уреди успеале да служат не еден, туку два уреди истовремено. Ова се должи на MIMO технологијата, која може, на пример, да служи на два од нашите мобилни уреди кои вообичаено користат проток на податоци во исто време. Иновациите со MIMO овозможија повеќе рутери да испраќаат повеќе сигнали до рутерот без да предизвикаат пречки, па дури и од приемната страна, приемникот може да користи рефлектираните сигнали откриени како такви.

Меркур AC 1200 7

Двоканалната операција е исто така корисна за зголемување на пропусниот опсег. Ова во пракса значи дека ќе добиеме друг 2,4 GHz канал заедно со стариот 5 GHz. канал 5 GHz, стапка на пренос е поголема, а иако ширење на сигналот е поволна во однос на употребата на mndenképpen понеповолни од 2,4 GHz, профит на располагање во рамките на брзина должи. Производителите на два канали се користи за да лажеш, затоа што кога на рутерот е е даден на располагање бауд стапка, тогаш лабаво влезат во 2,4 5 и GHz е достапна теоретски максимум. Оваа теорија, се разбира, не е измама, но оваа практика е дека оваа стапка ние никогаш нема да се постигне, бидејќи од една страна, во време само еден канал може да се користат во мобилните уреди, од друга страна, пак, на теоретска брзина тука, исто така влијае на тоа како ние ги користиме на физичката средина и се разбира тоа е, исто така, рутер, колку клиенти се вклучени во уредот.

Меркур AC 1200 6

И покрај ова, се разбира, мулти-Антена MIMO способни и користи рутери мулти-канален беа пријавени во квалитативен скок во областа на безжични мрежи, па ние да станат способни за пример на high-definition видео струи циркулираат на безжичната мрежа на ТВ, megásva гробот околу 2010 уште ужива голема популарност HTPC е.

Szoftver

Да го видиме софтверот! Како што напишав погоре, рутерите на Mercusys се специјално дизајнирани за домашна употреба, па затоа се доста едноставни. Но, може да се каже збогум, но тоа нема да биде добар збор за тоа, бидејќи иако малку знаат за професионален уред, тие во голема мера ќе ги задоволат потребите во домашната средина.

Меркур AC 1200 софтвер 1 s Меркур AC 1200 софтвер 2 s

Со AC 1200, можете да изберете помеѓу два режими. Основниот режим се користи за да му овозможи на рутерот да работи без никаква обука, а потоа без да го прочита. Треба да направите едноставно подесување во три чекори за да го поставите типот на вашата интернет конекција врз основа на податоците на вашиот провајдер, а потоа да креирате домашна безжична мрежа на последниот чекор. Иако ова денес не е голема работа, ние не мораме да се занимаваме со енкрипција, на пример, немаме ништо друго освен да именуваме име кое е име на нашата мрежа и лозинка со која можеме да се поврземе. Пред шест до осум години, тоа беше сосема вообичаени што седнавме во станбен имот на клупа меѓу куќите, и можете да изберете помеѓу ужива придобивките на слободните нето десетици енкриптирани безжична мрежа. Денес, како и поставките на Mercusys, нема потреба од ИТ вештини во рутерите за создавање на заштитена мрежа, ние не знаеме ништо друго освен заштитени со лозинка.

Меркур AC 1200 софтвер 3 s Меркур AC 1200 софтвер 4 s

Напредните корисници можат да изберат Напреден режим, кој има многу повеќе опции за поставување. За WiF, барем за канал 2,4 GHz, можете да креирате гостин WiFi, до кој може да се пристапи со вашето име и лозинка, одделени од внатрешната мрежа на вашиот дом. Можете да ја поставите брзината на WiFi преку поставување стандардни мрежи и, доколку е потребно, да го промените поставувањето на каналот, ако многу безжични рутери во нашата средина, како што е станбениот имот, седат на истиот канал и ова ќе ја расипе вашата брзина на мрежата.

Меркур AC 1200 софтвер 5 s Меркур AC 1200 софтвер 6 s

делот за мрежа може да се контролира на пример, телефонот на вашето дете користи безжичната мрежа и во кој период, на тој начин избегнувајќи кои шверцуваат внимание на неговата спална соба телефонски разговор со пријателите до полноќ, наместо на спиење, но се разбира, можете да го поставите филтрирање на содржини, без разлика дали тоа е темпиран.

Во делот Advanced User, можете да го вклучите DMZ, да го направите пристаништето превод на Виртуелен сервер, да конфигурирате рутирање и да користите динамичен DNS за да стигнете до домашната мрежа во секое време, без оглед на тоа што IP на нашиот оператор ни дава адреса за нас.

Меркур AC 1200 софтвер 7 s Меркур AC 1200 софтвер 8 s

Системските надоместоци ги имаат вообичаените опции, како што се ажурирање на фирмверот, поставување временски зони, ресетирање на фабричките поставки и добивање на корисно копче за дијагностицирање, зад кое можете да ги најдете функциите за пинг и следење. Кој знае што е ова, јас не го објаснувам на секој што не, сепак не е неопходно. ? Поентата е дека, на пример, ако пропуштите некоја интернет конекција, на овие даватели на услуги може да им дадете малку повеќе информации за тоа кој активен уред може да го има проблемот. Според моето искуство, оваа поддршка не ја разбира, па ние навистина треба да се грижиме за тоа.

Како што можете да видите, софтверот навистина е како да има таков домашен апарат. Можете да го поставите рутерот за неколку секунди, но можете да го подесите системот, да ја трансформирате вашата мрежа од динамична на фиксна IP адреса, отворени порти и така натаму. итн итн

Тест - речиси

Во претходната статија, колегата на Med1on создаде прилично добра средина за тестирање и ја потврди силата на уредот што го обиде со точни мерења. Морам да ви пречи, не знам. Постојат неколку причини за ова. оној што живеам во не многу голем стан, кој во суштина се состои од голем локалитет и кујна, па затоа не можам да ги фрлам ѕидовите што ќе ја намалат моќта на сигналот. Од друга причина е МИМО и повеќеканалното постоење детално погоре за рутерот, кој "за жал" не го отежнуваше домот да се озрачи. Јас бев во можност да го пробате izzasztani не била на паметни дома уреди види мојата светла портал, и повеќе AC 1200 изнајмување вратот, но тој не kottyant работа. Ова е охрабрувачки, бидејќи има тетратка, телевизор, 6 паметни светла, паметен инфрацрвен далечински управувач, паметен телефон, два телефона и две јазичиња што висат истовремено. Треба да знаеме дека кај уредите со паметни домови, бидејќи облак услугата работи на кинески сервер, загубата на пакети може да предизвика доста забележителни грешки. На пример, светилка поврзана со сензорот за движење не се вклучува или не реагирате на командата на паметен инфрацрвен далечински управувач. Па, немав такви оценки.

Меркур AC 1200 2

Така, ситуацијата е дека наместо мерењата останува практичниот тест, кој, како што е прикажано погоре, е успешен. Врз основа на ова, се осмелувам да му понудам на поголемото семејство рутер, бидејќи очигледно не падна во многу WiFi уреди.

Értékelés

Меркур AC 1200 не е скапо парче. Во зависност од продавачот, можеме да добиеме 8 и 10 за 1000 HUF. Сепак, како што постојано кажав, доволно е за мене да бидам способен да живеам во домашна средина - многу внимателно - во полупрофесионална средина. Очигледно, таа не е во областа, па тоа е уште укажуваат дека ако компанијата е во потрага за канцеларија рутер, не можете да ја искористам оваа, погледнете повеќе професионални TP-како, да остане во групата на компанијата.

Меркур AC 1200 4

За дома, сепак, тоа е совршен избор бидејќи лаиците се способни да создадат заштитени WiFi мрежи бидејќи можат да служат голем број уреди и да го контролираат користењето на интернет од страна на нашите деца. Вториот е голем, со многу напредни алатки кои немаат таков вид скрининг.

Заклучокот е дека како и Mercusys MW325R тестиран во претходниот тест, овој хардвер заслужува препорачаната големина, со горенаведената одредба дека се препорачува за домашна употреба.

Меркур AC 1200 5

TP-Link ви се заблагодарам повторно за да ги испробате овие алатки! Следниот месец ќе излеземе со трета, сега пократка брошура и две или три повеќе едноставни алатки за да ја доведеме длабочината на портфолиото на Mercusys. Во меѓувреме, ги чекаме вашите прашања за роторот Mercury AC 1200 дека ќе можеме да одговориме!

Рутерот Mercusys AC1200 сега може да се купи со намалена цена за 7990 за домашен, доверлив продавач со кликнување на копчето за купување подолу.

дадена од v1

мислења

Med1on
0
Цитат - dnyl:
Измешајте ги SU-Mimo со MU-Mimo. Mimo во основа не може да се справи со повеќе од еден уред истовремено, работи на иста основа како 802.11b, 2 или 3 и 2 или 3 антени.

Како точно го чувствувате / видите мандатот?
цитат
dnyl
0
Измешајте ги SU-Mimo со MU-Mimo. Mimo во основа не може да се справи со повеќе од еден уред истовремено, работи на иста основа како 802.11b, 2 или 3 и 2 или 3 антени.
цитат
s3nki
0
Цитат - Csaba0701:
Хали. Купив таква машина.
Дрвениот клин е едноставен. :D
Мислам дека цената што ја оценувате е најдобрата.
Добредојдени.

Па, мило ми е што ми се допадна. :)
цитат
Csaba0701
+1
Хали. Купив таква машина.
Дрвениот клин е едноставен. :D
Мислам дека цената што ја оценувате е најдобрата.
Добредојдени.
цитат
s3nki
0
Цитат - Ламфалуси Себастијан:
.


Ви благодариме!
цитат
Ламфалуси Себастијан
0
Тоа се лизна малку грешка во статијата: Високо на брзина, а многу помалку во вашиот профил 5 GHz канал поради пречки, ѕидовите во станот "," Една жена навистина сврти своето размножување брзина е обратна точно ".". Ширењето на 5 Ghz бендот е многу поблиску до својствата на светлината, па затоа е неопходно да се гледаат на антени. Внатре во станот, нема многу да се грижите поради рефлексиите, но визијата мора да биде далеку подалеку.
цитат
Дај коментар!