person_outline
Барај

Досега недостатокот на процесор на Интел?

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна

Чарлс Чианг, управен директор на MSI, собра голем број информации во подолго интервју.

Нане познат, Интел темелно го пресметува воведувањето на својата нова производна технологија, што го прави значително преоптоварен со производни линии на 14 nm. Ситуацијата е загрижувачка, проблемот е околу неколку месеци, и можете да го дознаете одговорот на тоа, дека прибл. кога да се очекува подобрување!

Редоследот

Првиот човек на MSI беше прилично јавен, па Tom's Hardware беше во можност да добие многу важни вести. Уште еднаш, Интел има дадено приоритет на i9, i7 и H процесорите, проследено со U-стопеди и десктоп модели. Ова е причината зошто постои такво значително зголемување на цената на десктоп процесори.

Постои и проблем со одборите

Чарлс Чианг објасни дека недостатокот на процесори на Pentium и Celeron има влијание врз нивните перформанси, бидејќи голем дел од корисниците едноставно го одложуваат развојот - на англиски јазик, матичните плочи остануваат на нивниот врат. Чианг немаше добро мислење дека "Интел" се врати во технологијата за производство на 22 nm чипсет за ублажување на дефицитот; постојано менувачките планови за патишта предизвикуваат голема конфузија и за нив. Исто така постои и недостаток на нов Z390 чипсет, кој исто така ја попречува продажбата.

До оваа точка

Според Chiang, најлошото помина, но недостигот на процесори ќе трае до последниот квартал на 2019. Првиот квартал нема да биде премногу светло, но тоа може да биде постепено подобрување, а цените конечно ќе се смират за последните месеци од годината. Па, од своја страна, ние нема да коментираме за оваа точка во изјавата, одлучете дали е добра вест за тоа.

AMD?

Директорот на MSI потоа се запрашал дали ситуацијата е одлична можност за AMD да го зголеми својот удел на пазарот. Ова очигледно не е големо признание, но повеќе возбудлива идеја за тоа како Интел реагира на оваа ситуација кога станува збор за многу повеќе простор за маневрирање. Дали ќе можете да ги вратите загубените клиенти сега, или ќе бидете принудени да ја снимите загубата како загуба?

msi gx60 g01

Всушност, од појавата на семејството Ryzen, AMD уште еднаш стана решавачки фактор. Се поставува прашањето: Зошто ова не се рефлектира во понудата на MSI? Чианг рече дека сè уште ги користел производите на компанијата со три букви, особено поради три причини:

  • Експериментирајќи: MSI е мала компанија, едноставно не може да си дозволи да се обиде на различни платформи. Господин тука треба да биде едноставно "не е доволно голем" за да се создаде покомплексен екосистем. Дури и нивното тековно портфолио е прилично сложено, ако тие требаше да изградат повеќе за производите на AMD, за да обезбедат вистинско корисничко искуство, ќе додадат нови ресурси.
  • Претходно искуство: MSI веќе "се запали", има лошо искуство од минатото. Во 2012, MSI GX60 имаше чип AMD A10, но немаше поддршка, Чианг рече дека производот е неконкурентен - Лаптоп Маг беше поинаков во однос на овој лаптоп, и им се допадна неговата изведба и време на работа.
  • Контакт Intellel: Чианг рече: "Би било многу тешко да им кажат на Intelle дека повеќе не се градат на 100%, бидејќи даваат многу добра поддршка". Во секој случај, господин не тврди дека ќе изврши притисок врз хемичарот, иако тешко е да не се размислува за тоа.

Се разбира, MSI не сакаше да се откаже од паричникот на фановите на AMD, така што дефинитивно размислуваат да се запознаат со процесорите на Ryzen во блиска иднина. Според Чианг, тие постојано ја ценат ситуацијата, но не постои конкретен план или конкретен датум за промената.

Исто така, се покажа дека Чианг е изненадувачки великодушен во справувањето со комерцијалната војна меѓу Кина и САД; Ситуацијата е различна за големите компании, каде што секое зголемување на цените може да биде болен фактор за чести купувања.

Се разбира, визијата на MSI исто така беше дискутирана. Пред неколку години, компанијата имаше многу поширок опсег од денес. Според Чианг, овие години веќе не се враќаат, првенствено за да продолжат да испорачуваат кориснички интензивни корисници - главно играчи. Тие сметаат дека пазарот на гејмери ​​постојано расте, така што дефинитивно вреди да остане близу до оган. Затоа, не е случајно дека линијата MSI Prestige постои, а целната публика е базирана на барајќи, но сепак добро платени професионалци.

msi gs75

Иднината

Chiang, во суштина, го напиша она што го очекува во иднина: Тенки, дури и полесни лаптопи кои ги задоволуваат нивните корисници со висока резолуција и комбинации. Технологијата за производство на 10 nm на страната на Интел ќе биде од голема помош во ова, и ширината на лентата 7 nm од AMD, бидејќи овие подобрувања доведуваат до поголема енергетска ефикасност. Овие инсерти ќе обезбедат задоволителни брзини со помалку енергија, така што тие можат да се вклопат во уште потенки куќишта, вели главата на MSI.

Вреди да се напомене дека Stealth GS75 (над сликата), базиран на осмо генерација Core процесор и RTX графика, има вкупно 2,2 кг, а неговата слабост е навистина зачудувачка (19 mm). Сепак, не е добра вест, дека Чианг вели дека треба да ја зголеми ASP (просечната продажна цена) бидејќи има зголемување, но основата на гејмерските тетратки е прилично мала, па зголемувањето на профитот не е лесно. Chiang верува дека новите имплементации како што се RTX, 4K се прикажуваат со брзи реакции, ултра тенкиот дизајн ги постави основите за зголемување на продажните цени.

MSI во оваа област (преносни електрични централи) воопшто не е лошо, но нуди целосен екосистем (софтвер, периферни уреди, гејмерски машини), а од друга страна има блиски односи со eSport заедницата, како и успешни години.

Извор: tomshardware.com, лаптоп јадро