person_outline
Барај

Леново A5 - не се ни стотици! (сега со забавен попуст)

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна

Неодамна, Леново има релативно малку да каже за вас, но по A5, лесно е да се вратите во фокусот!

lenovo a5 nyito

воведната

Сигурно не само со нас, туку со нашите читатели во светот на паметните телефони, често пати се случува да ги гледаат уредите на влезните нивоа понекогаш. Работата е (најчесто) се должи на фактот дека темпото на развој е неверојатно, без претерување, тоа беше навистина само корисници со дебели паричник привилегија на неколку години, во денешно време се достапни за секого. Овие мисли беа исти кога првпат ги погледнавме главните параметри на Lenovo A5. И тогаш, за кратко патување, да продолжиме со ова размислување.

Ве замолуваме да размислите за предизвиците со кои се соочуваат програмерите кога дизајнирате уред за двоцифрени буџети - тешко е да се открие каде сте се обидувале на 314 порано. Немојте да бидете погрешно разбрани, ние не сакаме Леново да го стави овој сегмент на врвот на главата, но во две точки веќе гледаме извонредни броеви: батерија и меморија. Дури и ако малку кукавици не се доволно добри за да ги направат работите, тоа ќе биде откриено подоцна.

Целосна спецификација

Детали за производот

Модел: Леново A5 (L18021)
SoC: процесор: MT6739 (1,5 GHz, Quad-Core, 28 nm, 64 бит) и GPU: PowerVR GE8100 (570 MHz)
Оперативен систем: Android 8.1 Oreo (Август безбедносен пакет, ZUI 3.0)
Меморија: 3 GB LPDDR3 RAM (667 MHz) и
16 / 32 GB ROM (поддршка за микро SD за 256 GB, наменски слот)
Проширување: Nano SIM + Nano SIM
Батерија: 4000 mAh (незаменливо)
дисплеј Големина: 5,45 "(IPS), 76,7 cm² (73,9% екран / сооднос на предниот панел)
Резолуција: HD + (720 × 1440 пиксели)
Густина на пиксели: 295 ppi
ЛЕД за известување: Да
Камера Задна камера, 13 MP (фреквенција f / 2,2, автофокус, LED светло, 1080p @ 30fps)
8 MP предна камера (фиксен фокус, f / 2,2 решетка, LED блиц)
мрежа 4G FDD-LTE:
FDD B1, FDD B20, FDD B3, FDD B5, FDD B7, FDD B8
3G WCDMA:
WCDMA B1, WCDMA B2, WCDMA B5, WCDMA B8
2G GSM:
850 MHz / 900 MHz / 1800 MHz / 1900 MHz
GPS и врски GPS / A-GPS
Wi-Fi 802.11 b / g / n, WiFi Direct, жариште

Bluetooth 4.2, A2DP, LE
FM радио

сензори сензор за светлина
Акцелеметарски
сензор за близина
отпечаток од прст

Димензии и тежина

146,2 × 70,9 × 9,8 mm и 160 грамови

Содржина на пакетот

1 × Леново A5, 1 × Полнач на ЕУ, 1 × Микро-USB кабел, 1 × Англиски сопственички прирачник, 1 × SIM-игла

Од горенаведените податоци, јасно е дека денес, овој уред игра во долниот дом, но исто така може да се види дека хардверот најверојатно ќе го достигне потребниот минимум.

2 3

Пакување и екстериер

Самоувереното чистење на насловната страница открива впечатоци како да има голема роса од крвта, иако тоа не е случај. Премногу информации не се расфрлани од страна на производителот, основните податоци нема да бидат откриени додека не копаме во пакетот. За жал, Леново не беше великодушен со додатоци: Освен A5, се пронајдени полначот, микроUSB кабелот, иглата на SIM и англискиот прирачник - немаме силиконски случај, но за жал нема заштитник на екранот. За среќа, овие недостатоци се лесни за замена, пополнување предмети, но имагинативно вметнување помала црна точка.

1 IMG 20181112 123344

Пред неколку години не би ја прифатиле голема сума на 5,45-инчен дисплеј, за паметни телефони наскоро ќе биде обвинета за туркање индикатор просечна големина, сепак, неодамна беше борбата против оваа ситуација. На 18: Односот Резолуција на екранот 9 1440 720 трошат × пиксели, 73,9 проценти исклучување на предниот панел (наведени Gearbest 80,3%, соодветно), која очигледно се подразбира да не се изрази "без рамка". тоа е речиси се очекува екстраваганција во сегашните услови, ист менталитет, исто така, доби земја во однос на островот на сензорот, па така тој отиде во супата. Кожата длабоко не 'потсетува на херојската возраст на паметни телефони, во прилог на овој поглед може да се рече дека е свежо акцент на многу видови на тенки Kávás. А пријатно умерена физичка димензија својствени за да ни носат прст вежби за истегнување не се бара да се користи со една рака A5. Во горниот десен агол на предната страна ќе најдете ЛЕР за известување, во кој случај ќе имаме два коментари. Првиот е дека уредот спречува да работат во позадина како стандардна за сите апликации, што очигледно го нарушува изгледот на известувања, така што ова ќе бидат регулирани со посебен барање за одобрување со нас. Од друга страна, ЛЕР нема особено силни светлосни ефекти, релативно е тешко да се вметнат сигналите од далечина.

lenovo a5 tech

Еден навивач на постоење е исцрпена погоре во суштина, другиот момент ние се случува воен ред на нештата: На десната е копчето (очигледно имаш држачот на SIM картичката, од друга страна), погоре волумен контроли, на врвот на 3,5 мм приклучок на уредот конектор и микроUSB влез на дното. Мегапикселна предна камера 8 околу имало некои мали деликатеси, тука ќе најдете A5 еден звучник и предните LED блиц - тоа е уште добро да се оди само ентузијасти.

lenovo a5

На задната страна покријте го читачот на отпечаток од прст, камерата со мегапиксели 13 и помошното светло. Инженерите го поставија последниот дуо во горниот лев агол, што е добро затоа што не можеме да бидеме клонирани кога е извршена биометричка идентификација. капацитетот на Собранието, не можевме да се најде мана со страничните копчиња на висок притисок, што може да се почувствува само ако за весникот дека никако не е предводник во наши раце. Да се ​​каже изговор од пластика "облека", барем е безбедно да се фати, а не од лизгава раса.

1535530008318106 1535530008110678

дисплеј

И покрај малку калибрираната боја, оваа компактна форма е пријатна, а денес е малку невообичаено ако се среќаваш со една рака употреба некаде. чувствителност на допир рампа не е жалба, како агол на гледање, осветленост, сепак, да биде поголема, бидејќи тие треба сончева светлина да им пријде на сигурно самиот крај на лизгачот, на време се користи за да се добие видливост. Исто така, не помага автоматската контрола да ја зачува сликата. Ние треба да обезбедиме физичка заштита на екранот, па затоа вреди да се тркалаат стаклена фолија. Резолуцијата на екранот е во максимална можна големина (SoC го поддржува ова), се покажа дека 295 PPI е доволен, и сметаме дека тоа е оптимална вредност за вакви големи панели.

внатрешен

На графичките контроли се напојува со MediaTek MTK28 SoC на ширината на лента 6739 nm. Системот се вели дека е релативно нов чип ќе биде безвременски производ (тоа е значи дека многу беше објавен пред една година), со четири ARM Cortex-core процесор и PowerVR A53 GE8100 IGP-т заедно - се разбира, многу другата страна. официјална 64-битен процесор јадра клокнат на 1,50 GHz (според В. Уред Информации за ова се постигнува A5), па дури и графички чип 570 MHz teper. Вториот е да се напомене дека OpenGL 3.2, 1.1 Вулкан и поддршка OpenCL 1.2 има, исто така, го одржува добри односи H.264 и H.265 / HEVC стандард, како и. Единствената вистинска слаба точка на плочката е побарувачката за енергија, а ние се уште го правиме ова целосно.

Се разбира, не само што Леново гради за овој чип, па дури и подобро пати, може да се каже дека овој сегмент е многу популарна ценета Алкател 3x на СПЦ, честа 7S, младенче Нова, HTC Desire 12, Huawei Y5 2018, Leagoo M9 Про итн Некои разлики се уште е таму затоа што некои производители 1,30 GHz работат на нивните работи, и се разбира, тоа не е општ феномен што 3 GB на меморија му се доделени.

MediaTek Mt6739

Компјутерската моќ се базираше на нашите искуства на очекуваното ниво, и тука и таму имаше некои изненадувања - повеќе за тоа подоцна. За разлика од ривалот Xiaomi Редман 6 со мало задоцнување, предноста е изведен од минимум órajeltöbbletből. Генерално, билансот може да го навалите повеќе кон A5 Леново, бидејќи тука ја големината на системската меморија 3,0 GB, додека лисица просо слично решение работи со малку 2,0 GB. Големината на RAM меморијата може да се каже дека е невообичаена со некаква добра волја, во оваа ценовна категорија, 2,0 GB е стандард - се чини дека има 2018 на крајот од овој нов минимум. 16 GB ROM ќе заврши во облаците, со нешто повеќе од 8,0 GB како корисен простор за складирање. Во отсуство на проширување на MicroSD, насловот на годината сигурно ќе биде победник на годишната титула, но ова не се случува, бидејќи ние можеме да користиме до 5 GB картички без никакви проблеми. Бидете сигурни дека ако вметнете SD картичка како внатрешно складирање, ќе обрнете внимание на брзината како големина.

PowerVR 8XEP LaunchEmbargo Jan17 PDF 18 575px PowerVR 8XEP LaunchEmbargo Jan17 PDF 20 575px

Мозокот MTK6739 46 251 одбележуваат момент во текот на AnTuTu, на Geekbench тоа беше дебел 1 859 точка (јадро 657). Трчаме неколку веб-програма за мерење, на SunSpider 1.0.2, исто така, не е конкретно-опадна 2 037 ms произведува, а под мерење на AnTuTu HTML5 има "долета" Леново A5: 16 843 точка - овој пример. подобро од Huawei P8 работејќи со тригодишниот мечувалец. На MotionMark 1.1 вари запечатена во синтетички тестови, кои, исто така, може да ни подобрена за да се направи на high-end железо тропа над backsheet.

Ајде да разговараме малку за нашите сопствени искуства, кои можеби се порелевантни од различните мерни програми. Леново A5 е за да се брза се додека ресурсите на централната единица не се достапни за одредена апликација. Во пракса, ова значи дека, на пример, прелистувањето може да биде одлично се додека во позадината не се појавува апликација за интензивна ресурс - ова може да се случи во ажурирањето под влијание на Google Play. Исто така, може да предизвика спектакуларно забавување за да се изврши комплексна мерна програма во Хром; quad-core MTK6739 само може да ги исполни овие очекувања ако повеќе не е оптоварена од друга насока за време на таа операција. Значи мултитаскинг расеан овој пристап, внатрешната меморија е точна (што е 1 000 1 500 MB-бесплатно) да бидат добри, сепак, дека апликациите се релативно долго може да остане во RAM меморија. Секако, не се случи, а ние навистина не сакаме да размислиме за тоа каков ќе биде животот со 2,0 GB.

Играчот душа клиенти Lelik очигледно не доаѓаат во свои во паметен телефон, но тоа не може да се нарече целосно безнадежна работа. На едноставен, 2-D игра со, најверојатно, нема да има проблеми во три-димензионална рекреација ќе се влече повеќе, особено ако сакате да се обиде на неколку нови адреса - во Мртвото Активирањето 2 не е пречка, PUBG исто така eldöcög, иако големо благодарам не е. фанови тенкови служиме фантастична вест, Исклучителна прилагодена специјално за Светот на резервоари Блиц обезбедува врвот фиока игри искуство на вашиот уред, ова може да биде време да се погоди што е добро! Вреди да се напомене дека затоплувањето на систем чип воопшто не е склон да се, тој не можеше átmelegíteni насловната по врвот на процесорот преку долги минути Run.

Слика од екранот 2018 11 17 12 32 03 Сподели Слика од екранот 2018 11 17 12 22 15

Szoftver

Во овој момент, Леново повеќе не е конкурент, а оперативниот систем е напојуван од апсолутно ажурираниот Android 8.1 (Oreo) со корисничкиот интерфејс на ZUI 3.0. Веќе разговаравме за фактот дека робот системот не е само неограничен ресурс, но ретко се соочуваме со посериозно прекршување, а софтверот е доволно ефикасен со коњски сили. Велиме дека не разбираме зошто недостатокот на внатрешно складирање е толку расфрлен од страна на производителот, за среќа, значаен дел од нив може да се избришат за да можеме да закрепнеме одреден капацитет. Првично, апликацијата 40 била притиснат токму на ROM-от, имено:

 • Користење: замрзнувач, часовник, белешки, калкулатор, Алатник за SIM картичка, менаџер на датотеки, подесувања, Конечно чисти, Truecaller;
 • Мултимедија: FM радио, звучен запис, видео плеер, музички плеер;
 • Игри: асфалт нитро, меур баш 3, малиот голем град 2, мозаик миленичиња, Sonic тркачи, Спајдермен
 • Друго: UC прелистувач, AppDaily, Syncit, теми, убавина, интелигентни агрегирачки страници (повеќе за ова подоцна)
 • Пакетот на Google: Хром, Мапи, YouTube, Drive, Слики, Gmail, Duo, Пушти музика и филмови
1 2 3
4 5 6
7 8 9

Бисквитите се прашуваат прибл. го мирис со неговата меморија, по претходна задолжен реактивност на GUI е добро, тие очигледно се чувствува во случај на ладно палење, тоа не е Qualcomm кученце 845 удира во работи. ZUI е далеку повеќе од сурова Андроид. Ова може да застане особено добра работа (suhintásos Потсетиме апликации од дното-нагоре крвава рака недостасува), како процент од 99 вкус тука е краток список ќе биде убедлив способности како што се:

 • Распоред (од зајдисонце до изгрејсонце или во секое време) ноќна светлина;
 • Светло, режим на поделен екран, графикон за прогноза на времето;
 • По можност, анимацијата помеѓу домашните екрани може да се менува;
 • Интелигентна апликација за агрегирање на страница (мултифункционално пребарување - вести, апликации);
 • Можете да заклучите апликации во менувач на задачи (тие нема да бидат објавени од страна на Андроид), или со допирање за да ја отворат нивната информативна страница.

Од вестите, ние сме навистина добро позиционирани: свртувајќи се кон лево од вестите на Google, уште две јазичиња надесно, погоре наведената страница за Интелигентна агрегација ги открива настаните во светот. Важно е да се напомене дека Леново има сертификат A5 Play Protect, така што:

 • Апликации кои се лиценцирани од Google во сопственост на Google;
 • успешно го помина Андроид тест за компатибилност.

Можеби најголемата слабост на системот е дека значителен дел од менито, тие се бараат најмалку една третина на англиски јазик, со цел локализација подготвени да се благо речено - се надеваме дека ова ќе се промени во следните ажурирање. Пакетот за безбедност е август, но не постои понова верзија на овој и УИ. Стабилноста на оперативен систем веќе примерен, и покрај оскудните ресурси во текот на тестирањето, не остана ништо не реагира на државата, со должно трпение секоја задача на нозе undead државата.

1535530007942298

Камера

Другата точка каде што сечењето на трошоците никогаш нема да биде безболно, и ова сега не се разликува. Да почнеме со софтверот, што е многу пријатен репертоар: временски рокови, панорамски фотографии, воден печат, лак конструкција, напреден и "AI" режим, HDR. Постои и гео-означување (давање фотографии со GPS координати), а исто така е радосен феномен дека камерата на предната плоча исто така има блиц. Пред да го користите за прв пат, дефинитивно треба да ги пребарувате можностите, на пример. видеата не се стандардно поставени од најдобар квалитет, па затоа најдобро е да ги смените.

Слика од екранот 2018 11 17 20 19 40 Слика од екранот 2018 11 17 20 21 06
Слика од екранот 2018 11 17 20 20 48 Слика од екранот 2018 11 17 20 19 53

Освен оптималните услови на осветлување, A5 е способен за производство на продуктивни перформанси, но во темнината може да произведе паранормални феномени. Динамичкиот опсег е донекаде задоволителен, ширината на линијата не е секогаш иста. Општо земено, можеме да откриеме пренатрупаност, сите на рабовите на леќата со крунисан сенка за очи. Фокусот на фокусот е просек и приближно ист како и готовиот материјал. Значи, за парите, не можеме да сметаме на квалитетен квалитет на сликата, според нас, форма на хартија дојде во оваа област. Исто така создадовме кратко видео (Full HD резолуција со 30 fps) за подобро да ги процениме можностите на вашиот фотоапарат. Да, исто така ќе видите дека материјалот е рачно изработен и недостасува оптичкиот стабилизатор на сликата.

IMG 20181115 124337 IMG 20181115 124954 IMG 20181115 125149 IMG 20181117 132817
IMG 20181115 125338 IMG 20181115 125502 IMG 20181115 125821 IMG 20181117 131605
IMG 20181115 165627 IMG 20181115 165439 IMG 20181115 130356 IMG 20181115 170020

Видеото изгледа вака:

Врски, друго

Леново A5-тел целосна домашни 4G / LTE фреквентниот опсег нагоре може да се движи (на 1800 MHz (B3), на 2600 MHz (B7) и 800 MHz (B20)), WiFi има збор природно со нивните 802.11 b / g / n уреди (во 2,4 GHz опсег) и можат да работат како жариште. Основни карактеристики се Bluetooth 4.2, AGPS и GPS, но NFC не е големо изненадување. Како што можеме да прочитате за погоре, Џек остана исклучите телефонот, а потоа постои дури и се спомене и FM радио, тоа, пак, значеше и крај на една замислена листата. Исто така, вреди да се знае дека двете SIM-картички се достапни дури и кога SD картичката се користи за трите слота.

Не бевме целосно задоволни со системот за позиционирање (GPS). Сателитското пребарување се одвиваше со извонредна брзина, во оваа област со капа пред A5, но точноста остави одредена надеж; Google Maps повремено во внатрешноста на ѕидовите на зградите позициониран нас, во еден случај улицата не е во ред, така што во прецизен пиштол за пиштол дефинитивно не се препорачува - не е изгубен паладин во него. Модулот WiFi беше значително подобар, кој беше одличен и за квалитетот на врската (стабилност, пребарување, итн.) И за стапката на пренос на податоци.

1535530009640309 1535530007552461

Читачот на отпечатоци е добро тестиран. Снимањето на отпечатоци е прилично долга процедура, но несомнено вредеше бидејќи A5 имаше повеќе од ефикасноста на растворувањето 90% - во замена за тестот не само со брзина на светлина. Тешко е да се замисли дека овој начин на отклучување нема да биде за некој друг, но ако тоа беше случај, тогаш сеуште постои можност за Отклучување на лице.

Звучникот, исто така, го исполнува главниот говорник, за чест 7S. Квалитетот на звукот беше во ред, но јачината на звукот е значително ограничена - не ја искривува, за возврат не произведува слушалки. Се разбира, оваа изведба е совршено доволна за разговори, но елегантно е да слушате музика.

1535530008535394 1535530008554818

Батерија и време на работа

На железо не е специфично модерна технологија на производство (28 nm), но релативно малиот број на пиксели и така Combos колонии почна да помогне: да се пресмета просечна потрошувачка кабината да се користи на располагање 2 3-дена. обезбедување на услугата живот се добива на разни помошни услужни дејности (еден допир оптимизација, замрзнувач, заштеда на енергија на владата), нивна комбинација, или во прилог на автоматски осветленоста 10-12 минути разгледуваат доволно 1 проценти задолжен, YouTube 60 минути 13-15% какао срце надолу поради тоа можеме да очекуваме целосна попладне да бидете сигурни дека ќе ги извлечете работите.

Леново A5 повеќе од половина ден подготвени 2% од вашите енергетски нивоа падна, па чип може да се преземат за заштеда на производство на владата. набавени од фабрика полнач 5 хранење машина волти и 2 ампери струја, врши идеален опсег (30% до 80%) на помалку од 55-60 минути, па во најлош случај, сигурно се повлече телефон употребливи ниво во два часа . Се сретнавме нема значајни затоплување во текот на полнењето, ако жалбата е тоа доста добро изолирани.

1535530007960118

резиме

Леново A5 е одличен пример за тоа зошто тоа е пари изразување. Телефонот е во голема мера не речиси совршен, но умерена сума ќе биде направена дека нема да можете да најдете подобар договор на пазарот од тоа. Да почнеме прво со воведувањето на 3 GB од системската меморија во оваа цена е многу ретка појава, како што е читачот на отпечатоци, која е особено корисна во секој случај. Потоа, тука е исто така поддржана од страна на предната камера со блиц, способни за прифатлив квалитет за оптимално соиграчи backplane животната средина, исто така, не е голема судија на далечина, и WiFi не сакаше да заборавиме. екранот на 5,45 инчи е еден вид на златен среден пат и може да се користи, бидејќи на нејзината големина, додека 18: 9 да го прочита, бидејќи тоа е добар сооднос. Океј, GPS би можел да биде поточен, а позадинското осветлување би можело да биде малку помоќно - автоматско малку парсира - но тоа се работи со кои можеме да живееме.

СПЦ MTK6739 A5 несомнено ограничува употребливост треба да бидат свесни за тоа, но овој паметен телефон ќе ви застане и еднаш си слика за своите способности. Децата на Леново се родени за да се соочат со едноставни, секојдневни предизвици - прелистување, управување со социјални медиуми, мејлинг итн. погодни за таа намена, за да добие вкус на овој свет, затоа што оперативниот систем до датумот, на расположливите ресурси се доволни за "сè" можете да почнете да бидат во можност да ги тестираат на огромното мнозинство на случаи - сега друго прашање е во она што капацитет. Од овој пристап со тоа A5 да се толкува како прв отскочна штица, убав влез картичка, а потоа ќе се оди со години, може да се редат наследник е повеќе благословен челик.

На крајот од тестот, дојдовме до заклучок дека gadget самоуверено ги зголемува минималните барања за употребливост, за да можеме да ви понудиме релаксирано срце ако го погледнете ова ниво на цените. Од оваа причина, ова е многу добра понуда, ако планирате да купите повеќе пари, тогаш сигурно ќе најдете подобри решенија, но Lenovo A5 е без разлика колку е фер, симпатичен, љубезен!

Леново A5 моментално е достапен на Gearbone (кликнете на сликата), неговата цена е $ 89,99. Ако имате какви било прашања, не двоумете се да побарате.

Ажурирање!

A GBMPLOI8 Со купонскиот код, Леново A5 е за ограничено време 85,99 долар, па тоа е дефинитивно непобедлива понуда!