person_outline
Барај

5 знак од кој можете да дознаете дека сте за да купите лажна 4K спортска камера!

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна
5 знак од кој можете да дознаете дека сте за да купите лажна 4K спортска камера! - 5.0 надвор од 5 врз основа на 1 гласање

Ајде прво да разјасниме што е спортска камера неточна. Оваа статија не значи злоупотреба на името или логото на производителот. Во овој случај, поентата е на 4K, што покажува дека камерата може да снима видео во резолуција 4K. Камерата чијашто спецификација ја читаме е во можност да го стори тоа, а не во моето разбирање, е лажна, бидејќи го заведува купувачот.

MGCOOL Explorer 4K 30fps Спортска камера IMX179 1

Ако сме измамени од спецификацијата на фотоапаратот, тоа е барем сериозен проблем како да го именуваме. Ако земеме камера затоа што сакаме да направиме 4K снимки и камерата е физички неспособна да го стори тоа, тоа е криминална категорија во нормални земји.

Значи, да видиме во 5 како да ја скрие измамата.

 1. Најлесен начин да верувате во вашите очи!

  Вие не треба да бидете научен соработник на HAS да одлучите кој фотоапарат е подобар или полош врз основа на тестовите за камера на Youtube. Слушајте ги боите, на пример, небото сина, погледнете ги контурите на предметите како остри или наведнати. Повремено застанете ја сликата и погледнете го квалитетот на неподвижна слика. Забележете како правилно се движи во филмот за слики.
 2. Погледни ја цената на камерата!

  Во моментов, вистинска камера со 4K не е достапна за $ 100 долари, па дури и ако најдете сериозна акција, нема да биде поевтино. За 130 долари. Помалку пари едноставно не доаѓаат од посериозна камера.
 3. Обидете се да го погледнете чипот на камерата (SoC)

  MGCOOL Explorer Про 4K 30fps Спортска камера allwinner 1

  Повеќето спецификации на камера ги вклучуваат типот на плочки што работат во вашиот фотоапарат. Ако не го најдете ова, тоа е веќе сомнително, не се грижи за алатката, барате друг. Ако сте го нашле типот изгледа за него на мрежата, по можност од страна на производителот. Таму ќе видите дали чипот е погоден за 4K снимање.
  Најчесто користените 4K несоодветни типови се Sunplus 6350, Allwinner V3, NT96660.

 4. Обидете се да го погледнете сензорот за слика што се користи во фотоапаратот

  GoPro 3 Sony IMX117 сензор за слика

  Производителите речиси секогаш ги градат сензорите на Sony на нивните камери, барем на хартија. Меѓутоа, ако ова е точно, не постои гаранција дека сензорот може да снима во резолуција на 4K, толку многу што често нема доволно пиксели на сензорот за да има резолуција 4K. Во овој случај, производителот генерира софтверски број на пиксели со софтвер. Ова се нарекува интерполирана резолуција.
  Почесто користени сензори кои не се 4K: OV4689, AR0330, Sony IMX-078, Sony IMX-206

 5. Погледнете го ажурирањето на сликата!

  Во најдобар случај, камерите го одредуваат бројот на рамки во секунда што може да се сними во дадена резолуција. Можете да го најдете ова на сличен начин на 1080p / 60FPS. Тука е резолуцијата, тогаш стапката на рамка, рамка на секунда, која е рамка во секунда. Овие бројки ќе ви кажат колку е силен хардверот на фотоапаратот.
  Треба да знаете дека резолуцијата 4K сега се шири во четири пати повеќе од бројот на пиксели во Full HD резолуција. Повеќето од моментално користени рамни екрани ја поддржуваат оваа резолуција, што значи резолуција на 1920 x 1080 пиксели.

  Како општо правило, секоја камера која не може да произведе 1080-100 FPS во резолуција 120p нема да може да изврши 4 FPS во 30K резолуција.

Сега сте вознемирени од некоја способност да се измами. Ајде да видиме како тие измамници!

Еден, а можеби и најсуптилен, начин да се донесе камерата од слика на подвижна слика и мешајќи ја со неа. Можеме да кажеме дека на долг рок, дури и во аналогни филмови, вака функционира, нема ништо лошо во тоа. Но, постои. Од една страна, тие повеќе не се аналогни процеси и ние ги добиваме 30-5 фрејмови во секунда за 10 фрејмови во секунда, наместо ветената XNUMX рамка во секунда.
Да ја маскираме измамата? Преземете ја програмата MediaArea.net MediaInfo, отворете ја со 4K, и ако го видите формат кој го гледате, JPG (што е формат на слика) можете да знаете дека снимката е наредена од слики.

ambarella a12

Вториот метод е интерполација. Во овој случај, или сензорот за слика или чипсетот, во најлош случај, ниту е способен за снимање на бројот на пиксели потребни за резолуцијата 4K. Ова бара 12 мегапикселни сензори, но во повеќето случаи, заштедува само 4 мегапиксели, што е доволно за Full HD резолуција.
Како ја маскираш измамата? Напишав погоре, гледајќи на страна на производителот на сензорот за да видам дали вашиот производ е погоден за 4K резолуција.

Дали вреди да се купи лажна 4K камера?

Сигурно ќе бидете изненадени, но мојот одговор е да. Бидејќи некои камери немаат ветена 4K резолуција во 1080p, сепак можат да имаат убава слика. Ако избирате евтини чипсети, побарајте го типот Novatek NT96660, кој е најмоќен од поволните цени. Не знае 4K, но може да се ужива со пристојна 2K резолуција и дава одличен квалитет во 1080p. Значи, за вас, важно е да го гледате вашето видео на вашиот тековен HDTV со Full HD, 1920 x 1080 пикселна резолуција, потоа погледнете во камера која е над $ 50, но повеќе од $ 60, побарајте тест видеа на Youtube, по можност нешто што можете да го видите до две или повеќе камери и да одлучувате за ова, ви се допаѓа оваа слика што ја гледате ако не сте разочарани од вашата нова камера!

Конечно, две навистина 4K способни за "евтини" камера:

HawKeye Firefly 8S

HawKeye Firefly 8S

Дознајте повеќе, купувајте: Спортска камера Hawkeye Firefly 8S 4K

ThiEYE T5e

ThiEYE T5e WiFi 4K 30fps Спортска камера 12MP 1

Дознајте повеќе, купувајте: ThiEYE T5e WiFi 4K 30fps

мислења

joci
+1
Цитат - s3nki:
Цитат - Joci:
Дали е и твојот gadgetshop.blog.hu? Ако е така, зошто ја земате ХОЦ со иста тема? Треба ли да одам до GearBest? Или едноставно не сакавте да заминете, па да земете две страни?

Тоа е и мое. :) Јас се обидувам да заработам малку пари. Да, и нема други вести, статии видеа само за GearBest.

Јас само прашував зошто имаше некоја верзија од истата песна и бев изненаден дека тоа е истиот збор. Но, тоа е разбирливо. :-)
s3nki
Цитат - Joci:
Дали е и твојот gadgetshop.blog.hu? Ако е така, зошто ја земате ХОЦ со иста тема? Треба ли да одам до GearBest? Или едноставно не сакавте да заминете, па да земете две страни?

Тоа е и мое. :) Јас се обидувам да заработам малку пари. Да, и нема други вести, статии видеа само за GearBest.
joci
Дали е и твојот gadgetshop.blog.hu? Ако е така, зошто ја земате ХОЦ со иста тема? Треба ли да одам до GearBest? Или едноставно не сакавте да заминете, па да земете две страни?