person_outline
Барај

Евтин компјутер за играње? Има надеж! (Групно)

Преглед на читателите: 0 / 5

Ѕвездата е неактивнаЅвездата е неактивнаЅвездата е неактивнаЅвездата е неактивнаЅвездата е неактивна

Се разбира, не сметајте на ултра-квалитетна графика и заборавете на висока резолуција. Ќе оди? Ако е така, кликнете на него!

и гавран ров нивен

Следното утро, AMD ќе го лансира новиот APU серијал Raven Ridge. Новата серија продолжува со претходните традиции, па има интегриран графички чип со доста убави параметри. Ситуацијата, сепак, е толку посебна што компанијата има неверојатно добар процесор во архитектурата Зен, што не можевме да им кажеме на претходниците. Од друга страна има силен ветер; Развојот на видео картичка го забави забележително во минатото, како што Равен Риџ Вега IGP поблиску од кога и да се десктоп решенија, а со оглед на техничките знаења допрва претстојат, како што Поларис генерација. Претпоставувам дека претпоставивте дека ќе биде душата на нашата супер-ефтина компилација.

AMD2018 2Тоа е одреден зрак на надеж.

Темната страна на монетата е практично само меморија. Ние веќе откривме дека посилните IGPs се чувствителни на расположливиот пропусен опсег - ова во секој случај не е случај. Затоа цената на платформата ќе се зголеми малку, така што мемориските часовници на меморијата мора да се подигнат на највисоко можно ниво. За среќа, AMD постави многу агресивни цени за своите новодојденци, па затоа може да го неутрализира овој недостаток. Едно нешто да се зборува. Иако печатот практично го обединил посилниот модел, сепак сметаме дека другиот конкурент е многу поизразен; подобра цена / вредност и сè уште фер перформанси.

AMD2018 4

Семе на Ryze 3 2200G Зен отчукува во однос на поголем модел малку побавно темпо, и да го игнорира Hyper-Threading, цитираните стапка на постарите i5 основни серија процесори - може некаде околу генерација Ivy Bridge. Ова е сеуште прилично пристојно производство, ако не светлина брзина, и се сеќавам дека станува збор за 99 долар производ! Од тука, нема причина за одредена загриженост, ајде сега да погледнеме на другата страна. Ние не може да се каже, се разбира, во моментот токму она што тој е способен за Вега графичкиот процесор, протекоа мерење (Марко 3 11 GPU поени), сепак, мерило.

Ryzen 5 2400G

5042

NVIDIA GeForce GT 1030

4754

Ryzen 3 2200G

3950

AMD A10-7890K

2988

За среќа, AMD веќе фрли некои информации притисна дека може да се запиша на сликата подолу. Се препорачува првото име!

AMD2018 13

Врз основа на бројките, Ryzen 3 2200G драстично не заостанува зад GeForce GT 1030, но големиот екран не значи каква било друга димензија - AMD мора некако да ги подели двете производи. Еве доаѓа можност која самата компанија го претстави и дека повеќето корисници ќе знаат добро: оверклокување.

AMD2018 15

AMD покажа Ryzenen разбира поскапи работи, сепак, двете APU се базира на ист чип, а со тоа и поскромен модел нема да успеат да признаам во оваа област. Како што можете да видите, Вега ќе имаат корист од многу IGP оверклокување, тоа е дури и разбирливо е дека Ryze 5 2400G исто така megcsíphető. Ние, исто така, веруваме дека графичкиот процесор кој работи на сензорот 704 може јасно да ја потисне сѐ уште ретката мемориска ширина како послаба придружник.

По погоре, ние ќе дознаам голема количина на Raven Ridge базирана конфигурација. Се разбира, цената на Ryzen е во категоријата за предвидување, но мора да биде во редот на големината.

Матични плочи:

A320 / B350 16.000 - 22.000 Ft

процесор:

Ryzen 3 2200G 30.000 - 40.000 Ft

Хард диск:

1 ТБ 12.000 - 13.000 Ft

меморија:

2 × 4 GB DDR4 26.000 - 32.000 Ft
Домување и ПСУ: Вкусот и 300-400 вати 15.000 - 20.000 Ft
Вкупно:

99.000 - 127.000 Ft

Според нашето мислење, ова е прилично пријателски износ за компјутер кој е далеку од канцеларија-пријателски. Ние не тврдиме дека да се знае на новите адреси ќе се кандидира со ова подесување, со висок квалитет, сепак, се осмелувам да се обложи дека (најлош случај) ќе се претвори надолу ќе се судрите борци вредности - барем во повеќето случаи. Размислете за тоа што е ова кога GeForce GTX 1060 од среден опсег е прилично ист како и вкупната сума тука. Користената конфигурација од иста количина сигурно ќе обезбеди повеќе стрмни перформанси, но ова очигледно не е песна за секого.

HotHardware веќе започна со тестирање.

Следната недела ќе ги погледнеме новодојдените поблиску.

мислења

gabi123
+1
Цитат - Med1on:
Цитат - gsbi234:
Јас го поддржувам вниманието на Раунот, 2200G е убава добра понуда ако ја гледам истото како и R3 1200, така што ќе добиеме бесплатен, подобар МОС и CCX дизајн, повеќе не за што да зборувам. Следната недела се надевам дека можам да ја погодам 2400G ...

Стари добри времиња кога го пишувавме ова железо заедно ... :-) Која е вашата оригинална лична карта? Заборавена лозинка?

Да! Не, јас веќе го добив тоа! ;) Јас сум на чекање за Равен, сето тоа е во зори. Се надевам дека ќе можам да добијам една наредна недела, бидејќи ова не е лоша работа за A8-9600, но во ред е ... :D
цитат
Med1on
0
Цитат - gsbi234:
Јас го поддржувам вниманието на Раунот, 2200G е убава добра понуда ако ја гледам истото како и R3 1200, така што ќе добиеме бесплатен, подобар МОС и CCX дизајн, повеќе не за што да зборувам. Следната недела се надевам дека можам да ја погодам 2400G ...

Стари добри времиња кога го пишувавме ова железо заедно ... :-) Која е вашата оригинална лична карта? Заборавена лозинка?
цитат
gsbi234
+1
Јас го поддржувам вниманието на Раунот, 2200G е убава добра понуда ако ја гледам истото како и R3 1200, така што ќе добиеме бесплатен, подобар МОС и CCX дизајн, повеќе не за што да зборувам. Следната недела се надевам дека можам да ја погодам 2400G ...
цитат
Med1on
0
Отстранување на забавни работи:
https://www.youtube.com/watch?v=BdYAe6pHWzE
цитат
Дај коментар!