person_outline
Барај

Ние, исто така, се обидовме тоа - Xiaomi Philips Eyecare паметни десктоп компјутери

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна
Ние, исто така, се обидовме тоа - Xiaomi Philips Eyecare паметни десктоп компјутери - 5.0 надвор од 5 врз основа на 1 гласање

Совршено, релаксирачко светло на вашата маса.

воведната

Пред околу една година, 2016 ја прими веста за првите денови од ноември, кога Philips Lighting и Xiaomi се здружија со домашно осветлување, поточно во осветлување решенија за паметни домови. Филипс Молнинг го презеде развојот и производството, како што веќе беше претекнат од голем број слични и многу успешни производи, додека Xiaomi обезбеди платформа за паметни дома за паметни телефони и нејзиното искуство за продажба и маркетинг. Денес, имаме многу придобивки од оваа соработка, бидејќи можеме да се поевтини од кога и да е порано во паметните технологии за осветлување во напредните паметни домови.

Во еден од нашите статии, сте запознале заеднички производ на двете компании, паметен шеф базиран на RGB предводена. Темата на оваа статија е како изгледа како столна ламба, која не е само паметна, туку и многу убава.

6.jpg

Јас не го купив ова светло за тестот, но беше очигледно кога пристигнав, ќе пишувам за тоа. Ова е она што мислам дека е важно да се забележи, бидејќи сега што го користам некое време, точно можам да дознаам кои можности ги избрав и колку добро моите очекувања беа оправдани од замислената функционалност.

Па, најосновна причина за купувањето беше тоа што мојата претходна светилка беше скршена. Тоа не беше дело на денешницата кога го купив модерно, пред многу години, бидејќи халогенскиот горилник ја распрсна светлината од малата глава до светлината на возраста. Ми се допадна топлата топлина од неа, и јас не сфатив дека ќе се префрлам еднаш на ладно осветлена LED светилка.

При изборот на светилка, барав следниве критериуми:

 • обезбеди неутрално неутрално светло
 • даде вистинска светлина
 • толку е поголема осветленоста
 • да бидеш примамлив
 • долг врат
 • ако е можно, Xiaomi треба да биде во можност да го контролира ова со апликацијата Smart Home која веќе е во употреба

Како што можете да прочитате погоре, Xiaomi исто така нуди и разновидни производи кои се развиени во Филипс, вклучувајќи и ламба. Како резултат на тоа, се одлучив за осветленоста и температурата на бојата на 4000 Kelvin.

Надворешни и оперативни

Оваа светилка беше првиот Xiaomi производ кој дојде кај мене во бело кутија. Тоа беше бренд на името на Филипс, за кое знаев дека не беше засрамена од соработката опишана во воведот.

Распакување на точка, јас се чуваат толку доброто и прекрасно светло во мојата рака како што очекував од фотографиите. Круг единствениот има дијаметар 18 сантиметар, не е премногу тежок, но толку многу, така што ламбата не може да ја поништи. Од ѓонот, подножјето од ... сантиметри се протега, закривен врат, а потоа и сантиметарска глава со не помалку од четириесет диоди.

Моќта на светилката бара конвенционален приклучок со двојни проводници, напојувањето не е на единствен но на кабелот. Не е изненадувачки да го најдете конекторот на ламбата на задната страна на ногата.

На очните капаци на Xiaomi Philips Eyecare е дека ние наоѓаме светло тела не само на главата, туку и на задниот дел на штандот нагоре. Постојат дополнителни 10 LED диоди во работењето, но тие се малку посилни од оние во главата, како што се 0,12 - овие се 0,24 вати.

2.jpg

Контролите се наоѓаат на врвот на ѓонот. Се разбира, секој допир е чувствителен, нема механички прекинувачи. Вклучување со левото копче. Веднаш до прекинувачот на задната партиција, осветленоста ја следат четири изборни брзини. Последната опција е привлечна, каде осветлувањето варира во зависност од амбиенталното светло.

апликација

Како и со производот Xiaomi, ние исто така можеме да го контролираме ова светло од нашиот мобилен телефон. Оваа опција има многу помала привилегија, како што е таванот, бидејќи при седење околу табелата не е покомплицирано од допирање на телефонот.

44.jpg 22.jpg

За да ја контролирате ламбата, можете да ја користите познатата апликација Xiaomi Smart Home. Нашата светилка е поврзана со услугата за облак Xiaomi преку WiFi WiFi мрежата. По вклучувањето, светилката ќе се појави во програмата. Еве, треба да одберете која WiFi да се поврзете, ќе треба да ја внесете лозинката за пристап до мрежата. Потоа светилката е поврзана, се пријавува во мрежата, преку облакот, а апликацијата се појавува во апликацијата.

33.jpg 11.jpg

Преку овој интерфејс, можеме да постигнеме три важни задачи. Ние можеме да ја промениме осветленоста, но не повеќе степени, но бескрајно. Можете да одберете предефинирани профили или да одредите време. Можете да изберете Вклучување и исклучување пати за секој ден од неделата, но можете исто така да изберете да ја менувате светилка секој ден или секој работен ден.

Површината на апликацијата, како што се појавува на сликите, е ужасно едноставна, па употребата нема да биде тешка. Единствениот услов за фактори е тоа што не сите делови од програмата се преведени на англиски јазик, некои се во кинески текст. За среќа, оваа употреба навистина не нè спречува.

искуства

Во воведот, јас опишав зошто го избрав ова светло, сега излегува дали е докажано. Ми се допаѓаат работите што треба веднаш да се разјаснат, на крајот на краиштата, тоа не е криминал, каде што треба да се грижиме за последните линии. Светилката е совршена!

За мене светлината и светлината беа важни, бидејќи оваа светилка беше подарок за мојата двојка која сакаше и можеше да се подготви. Тоа не беше важно каква светлина го направи, бидејќи од една страна би сакал да ги поштедите очите, од друга страна, ако сакате да цртате. За овие услови, ова светилка совршено одговара!

5.jpg

Кога станува збор за користење на тоа, мислам дека е удобно, втората е убава, а третата е дека не разбирам дека ламбата што е толку ладна е сеуште пријателска, смирувајќи ја светлината. Тоа не му наштети малку, всушност, имам малку чувство кога го користам, како да се одмарам со очите. Ова е особено важно за мене затоа што, поради моето полно работно време, можам да напишам статија само вечер, па затоа не ми пречи да ги заморувам очите, бидејќи сум ги мачев со часови.

Ретко можам да ја користам телефонската апликација, како што можете да очекувате од горенаведеното. Јас дури и не размислувам за тајмингот кога користам RGB звучник кој виси од таванот, и со повик за будење во утринските часови, со топло жолта, портокалова светлина.

Пред да пристигне, не разбрав што има смисла за задниот свет. Се појавува во сликите дека главата е целосно преклопена, па затоа позадинското осветлување ќе ви даде многу пријатно осветлување. Всушност, ова задно осветлување е добро за време на нормална употреба, или барем ми се допаѓа. Кога бев дете, јас имав режач зад телевизорите за да ги направам очите на телевизорот поостри. Тоа ме потсетува на ова светло. Го осветлува просторот зад светилката, така што немаме осветлена површина со остри граници, но целата маса има пријатна светлина спомената погоре.

Сè на сè, јас исто така го препорачувам ова светло со лесни срце, бидејќи се надевам дека како и јас, ќе го најдете и совршено.

Од тука наредив: Xiaomi Philips Eyecare Desktop Smart светилка

За жал, тоа е достапно само со кинески приклучок, но е толку поевтино од приклучокот на ЕУ, па затоа вреди да се купува и купува евтин конвертор во било која домашна продавница или да се нарача за пени од GearBest.

Детални спецификации:

 • Бренд: Xiaomi (Philips)
 • Влезен напон: 100-240V
 • Моќност: 10W
 • Број на LED диоди: 40 x 0.12 W + 10 x 0.24 W
 • Осветленост: 1200LM
 • Температура: 4000 K
 • Боја на светлина: Природно бело
 • Материјал: Алуминиумско тело, пластика
 • Боја на светилка: Бела
 • Способности: Контрола на апликации, прилагодливи, чувствителни на допир
 • Област на примена: Канцеларија, дома
 • Тежина на производот: 1 Kg
 • Големина на производот: 18 x 46,4 x 43,6 сантиметар