person_outline
Барај

Xiaomi Redmi 7 - стана добар телефон!

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна

Оваа статија не прави да се чувствувате доволно за да го направите мојот телефон полошо!


воведната

Пред да влезете во lecsó вреди да се шетаат низ темата малку, што може да очекуваме од телефонот на Xiaomi на долниот крај. Ние бевме навикнати на фактот дека, иако нè става со вистински алатки за екстериерот и материјалното користење, заштедува пари во многу области. Надворешноста не е толку трогателна, бидејќи следи постар дизајн, добиваме слаб квадридрен процесор, и да признаеме, и камерите не се големи. Барем тоа беше случај досега.

redmi 7 18

Кога ја прочитав спецификацијата на Redmi 7, стигнав до моето срце. Мислев дека со овој телефон, Xiaomi ќе го намали пазарот за евтини телефони. Најевтиниот трошок е нешто над $ 100, одличен, хардверот е силен.

Ако погледнете на мрежата по тоа, многу страници велат дека Redmi 7 е телефон со низок број на средината, но не! Долната средна категорија започнува некаде помеѓу $ 150-200, која е под неа, и сеуште е влезното ниво. И ова е груба работа, бидејќи телефонот навистина можеше да биде на дното на средната класа поради своите способности, но неговата цена беше толку ниска што Xiaomi јасно одеше на влезното ниво.

После тоа, бев многу љубопитен за тоа што би било како да направам, и иако веќе ја снимам песната, ја пишувам исто како што очекував. Бомба добро!


Пакување, додатоци

Новиот телефон доаѓа во преработената кутија од Xiaomi. Ние веќе не старееме картони со портокалова боја, но многу повеќе дискретна светлина.

redmi 7 52

Кога ќе го отворите поклопецот, веднаш ќе го пронајдете уредот, а додатоците ќе бидат поставени под него. Во овој случај се обезбедени глава за полнење, USB-кабел, игла за СИМ-картичка, заден капак (силиконски случај) и опис. Вообичаениот пакет во оваа категорија, но не повеќе, е многу повеќе од било што друго, плус плус фолија на предниот панел или дури и поскапи модели со безжичен полнач. Значи, нема ништо посебно досега, сè што треба да го користиме нашиот нов телефон.

redmi 7 52


надворешен

Кога го кревам мојот телефон надвор од кутијата, мојата прва мисла е дека е изненадувачки лесна во споредба со нејзината големина. 158,7 x 75,6 x 8,5 милиметарски екстериер има маса на 180 грама, што се должи на фактот дека овој модел нема стакло, нема керамичко подлога, многу пластика. Се разбира, во внатрешноста ќе најдеме метална рамка, ако го расипеме капакот, така што нема проблем со вкочанетост. Собранието е примерен, така што Xiaomis чувствува. Ако некој ја фати оваа категорија на Xiaomi, знаеш за што зборувам. Се чувствува како да не е премија, но некако тоа нема да биде лошо за нас.

redmi 7 8

Иако мобилниот телефон се чини дека е без рамка за прв пат, наоѓаме малку подебело кафе на дното. Веднаш штом ќе видите, односот на предниот панел е многу добар во споредба со категоријата. Производителот специфицирал процент од 86,83, што значи дека повеќе од 86 процентот на предниот панел е полезната област зафатена од екранот. На врвот на панелот, засекот, камерата и сензорираниот остров што стигнаа до врвот, конечно исчезнаа. Сега има само мал остров на камера во облик на капка, сензорот за близина и сензорите за сензор за светло се умно скриени до горниот раб.

redmi 7 5

Куќиштето е заокружено на задната страна. Ова е привлечно решение, бидејќи од страна на мобилниот се чини дека е глупаво тенка, и попогодно е да се држи во рака. Контролите, звучниците и микрофонот се на вообичено место. Соочувајќи се со десната страна на копчињата, левата страна на SIM-картичката и фиоката за мемориска картичка. не е вообичаен случај на второто, но тоа е голема што може да вметнете мемориска картичка е во прилог на две SIM картички, така да не мора да се размислува за нас залак еден прст на ред, да има две SIM картички, но со малку багаж, или имаат многу багаж, но само една картичка да се користи телефонија .

redmi 7 52

Гледајќи го белегот, нема да се сретнеме со ништо невообичаено. Сензор за отпечатоци од средината, двете камери лево и блицот лево. На дното, сепак, не е Xiaomi, но амблемот на Redmi е одлучувачки, иако во мали букви, но под тоа е дека иако се нарекува Redmin, доаѓа од Xiaomite!

redmi 7 2

И покрај тоа што му припаѓа на хардверот, пишувам на надворешноста дека Redmi 7 исто така доби инфраред, што е добра вест, може да се користи од далечинскиот управувач Xiaomi, кој знае малку милиони уреди. Ова е право на горниот раб каде што се поврзува дигалката. На дното на микрофонот и мултимедијалниот звучник, микро USB порта беше спакувана. Тоа е малку повредено, навистина може да влезете во оваа категорија исто така! LED-индикаторот за статусот се поставува во областа под дисплејот, речиси на работ.

redmi 7 52


хардвер

Процесор, меморија, масовно складирање

Срцето на телефонот е осум-јадрен Qualcomm Snapdragon 632, современ, енергетски ефикасен влез на ниво на вметнување. Точно, се наоѓа на врвот на влезното ниво, бидејќи вградените осум Kyro 250 јадра се прицврстуваат како и графичкиот акцелератор adreno 506 инсталиран до него е прекрасно парче!

кученце 632

Постојат неколку опции за меморија и масовно складирање. Ако одлучиме да имаме доволно меморија за силен хардвер, можеме да останеме со RAM меморија 2GB, решение за масовно складирање на 16 GB, но можеме да одиме до 4 GB RAM и масовно складирање на 64 GB. Најдобар избор за вашата телефон категорија е веројатно 3 / 32 GB.

дисплеј

Единственото нешто што јас привлече малку на бројот додека гледа во спецификацијата е резолуцијата на екранот. Тоа не требаше да биде, и не само поради тоа што цената е совршено чиста, туку и поради тоа што боите, динамиката се на место, осветленоста не може да се пожали, па целокупната резолуцијата е "само" HD +, за оваа ниеден збор не може да биде за никого. За време на тестот прашав некои луѓе кои имаат многу поскап уред во Redmi 7, што мислите дека е панелот за резолуција во производот и колку може да чини: Без исклучок, сите мислеа на Full HD дисплеј и на телефонот 70-80 илјади фунти околу куповна цена saccolt ... Залудно, IPS технологијата е уште еднаш докажано, ние не случајно сакаме!

redmi 7 7

Според најновите трендови, екранот има 19: 9 сооднос на сликата, така што 6,26 инчниот фотоапарат е неповторлив. Се разбира, како и со такви димензии телефони, употребата со една рака може да се заборави, освен ако не го вклучиме режимот на MIUI со една рака. Не ми се допаѓа толку многу, но факт е дека можеме да го користиме големиот дисплеј со една рака.

Резолуцијата, како што ја напишав HD +, е токму 1520 x 720 пиксели, кои, покрај таквата дијагонала, ќе резултираат со густина на пиксели ppi 269 ppi. Не е вредно, исто така, овој приказ треба да се види, навистина е во ред!

Други вештини

Јас нема да потрошите многу од тој збор. Сè што би очекувале во таков телефон и ништо што е поскапо. Можеби навигацијата ќе излезе само од линијата, бидејќи не само што се користи со вообичаениот GPS систем, туку и со сателитите ГЛОНАСС и Галилео (јас го фрлив Waze на брз тест кој се пронајде и инсталира по 10 секунди по инсталацијата и стартувањето). покажа позиција.

redmi 7 1

Другите работи се вообичаени. Wi-Fi е до стандард, за жал двоканалниот режим е пропуштен. Постои 4,2 Bluetooth, акцелерометар и жироскоп, и секако читач на отпечатоци. Нема NFC, но би било добро да имате инфраред порт во замена за поскапи мобилни телефони!

Xiaomi Redmi 7 4G Phablet 6.26 инчен Андроид 9.0 Qualcomm кученце 632 Окта Core 1.8GHz 3GB RAM 64GB ROM Преден сензор за отпечаток од прст 8.0mAh Вграден црн

Конечно, вреди да се спомене батеријата, која не е помала од капацитетот на 3900 mAh. Освен тоа, хардверот не е ограничувачко зачудувачко чудовиште. Ова значи дека дури и со поактивна употреба, полнење од еден и пол дена е доволно, но ако не притиснете многу, батеријата може лабаво да се совпадне со тридневниот век на батеријата. Голема црвена точка!

Камера

Постојат три камери на телефонот. На задната страна е господар на мегапикселна 12 и помошна камера 2 мегапикселна, а последниот е сензорот за длабочина. На предната страна, само-камерата стана 8 мегапикселна. Овие не се извонредни вредности, бидејќи отвори за објектив не се предни, f / 2.0, назад е F / 2.2.

redmi 7 19

Софтверот на камерата е вообичаеното MIUI решение, добиваме AI, односно поддршка за вештачка интелигенција, но, се разбира, супер бавното снимање и ноќниот режим не се наоѓаат овде, тие се само врвната категорија засега.

Со гледање на сликите, може да се види дека квалитетот е совршено прифатлив. Се очекуваше дека камерата ќе ја сака, ако имало многу светлина, прекрасни слики со богати детали. Темната фотографија со слаба осветленост не е сила на телефонот. Сепак, сликите не се изобличени, доволно се доволно остри во аглите, ако има доволно светлина, лисјата на дрвјата не се топат. Сè на сè, бројот не лежи, може да се користи, но камерата не е врвен квалитет. Сепак, замаглување на глупости функционира совршено, моделот на портрет е добро, а ние можеме да ги рафинираме автоматските поставувања во изборната опција на Про менито.

црвените 7 тест на камера 1k црвените 7 тест на камера 1k црвените 7 тест на камера 1k
црвените 7 тест на камера 1k црвените 7 тест на камера 1k црвените 7 тест на камера 1k
црвените 7 тест на камера 1k црвените 7 тест на камера 1k црвените 7 тест на камера 1k

Тест Видео:

Szoftver

Телефонот има глобална верзија на MIUI 9 базирана на верзијата на Android 10.2, така што уредот не е за кинескиот домашен пазар, туку за меѓународниот пазар. Тоа исто така значи дека можете да зборувате на унгарски јазик и, се разбира, дека го поддржува не-хардверскиот B20 800 MHz LTE бенд, така што можете исто така да го користите мобилниот телефон 4G дома.

Системот MIUI е вообичаен, изненадувања тука не се изненадувања. Од моја страна, го сакам овој софтвер, бидејќи е пријателски, транспарентен, лесно поставен, накратко, совршен.

рендерирање 7 screenshot 1k рендерирање 7 screenshot 1k рендерирање 7 screenshot 1k
рендерирање 7 screenshot 1k рендерирање 7 screenshot 1k рендерирање 7 screenshot 1k
рендерирање 7 screenshot 1k рендерирање 7 screenshot 1k рендерирање 7 screenshot 1k

Хардверски тестови

Иако Snapdragon 632 не е речиси врвен процесор, има многу простор за секојдневниот живот. Ова е потврдено и со резултатите постигнати во стандардните тестови. Не само што е лесен за макро на Фејсбук, се препорачува за мобилни уреди, а поради неговата релативно ниска резолуција, перформансите се доволни да се извршуваат уште понови игри.

Леново K5 Pro

Xiaomi Redmi 7

Xiaomi Redmi S2

Процесор (SoC)

Кученце 636

Кученце 632 Кученце 625
програма за тестирање

AnTuTu клупа. 7.x

Точка 117610

Точка 102564 Точка 78051
AnTuTu bench процесор / GPU / UX / MEM 56382 / 21350 /
33247 / 6631 поени
52658 / 13890 /
29653 / 6363 поени
38051 / 12742 /
19771 / 7484 поени

Geekench 4.x (еден / мулти)

1354 / 4852 поени

1234 / 4220 поени 848 / 4022 поени

ПК Обележи работа 2.0

Точка 5796 Точка 5910 Точка 4818

PC Марк Компјутер визија

Точка 3213 Точка 3285 Точка 3122

Компјутерска маркировка

Точка 4023 Точка 6507 Точка 4812

3DMark Sling shot / extreme opengl / Вулкан

1475 / 953 / 935 поени 938 / 512 / 544 поени 863 / 479 / 423

3D Означи мраз бура / екстремна

19365 / MAX поени 14797 / 9007 поени 13872 / 8603

3D Mark API надземни OpenGL / вулкан

135910 / 216712 поени 123069 / 104533 поени 66188 / 175609 поени

резиме

Го притискав телефонот со денови и сеуште го сакам! Удобно, брзо и евтино. На екранот е брилијантен, можеби камерите може да бидат малку подобри, но како што покажуваат тестовите, ситуацијата воопшто не е страшна!

Значи поентата е дека овој телефон, како што напишав во воведот, е вистинска награда. Пониската цена за хардвер од средината на опсег кој беше спакуван во прилог на Xiaomin. Што не е во ред со нас?

redmi 7 9

И јас не ги слушав овие недостатоци. Би било добро ако има NFC и двоканалната WiFi нема да биде повредена, како и USB-типот C и брзото полнење би било добро. Сепак, ова не се недостатоци кои не може да се избегнат. Има и други работи што можеби ќе ви треба, па дури и да добиете инфра-порта, што може да се користи за замена на сите далечински управувачи во станот.

redmi 7 13

Сè на сè, тешко е да се замисли Redmi 7 за да може да го освои / покори 100-150 ценовникот за долари. Една од причините е предизвика само против купувањето, како и големината на големината на екранот некој е премногу многу подолго, и во овој поглед на укинувањето на разликата помеѓу категориите на "меки" и Редман Редман Имајте на ум дека ќе жалам закон. Повисоките цени од самиот почеток, новина, ќе почнат да стигнат до точката каде Redmi 7 станува навистина опасно оружје и сеуште не е видено, кој производител може да има значаен одговор на ова ниво. За најдобрите договори, треба да внимавате на нашата веб-страница и нашиот тим на Фејсбук.

Кликни тука за да го купите телефонот:

Xiaomi Redmi 7 Двојна Сим 3 GB RAM / 32 GB ROM Глобална верзија - Црна - Etoren

Тестер беше издаден од Etoren
имаме можност да ви се заблагодариме за ова!