person_outline
Барај

Xiaomi Ми бенд 4 - вреди да се замени?

Преглед на читателите: 0 / 5

Ѕвездата е неактивнаЅвездата е неактивнаЅвездата е неактивнаЅвездата е неактивнаЅвездата е неактивна

За секоја промена на верзијата, прашањето е дали вреди да се замени претходната серија со новата.

Xiaomi бенд 4 11 780x405

Иако, во претходниот напис, ние укажавме дека новата нараквица би можела да стане способна за мерење на срцевиот ритам и другите мерења поврзани со срцето, поради новата централна алпска, тоа не е случај со нашето сегашно знаење. Се разбира, постојат и некои новини кои ја прават размена вредна.

Немаше промени во надворешноста, и би било излишно да се замени докажаната форма. Лесно-кликната централна единица преживеала, па милиони ремени може да ни помогнат да ги замениме. Најзабележлива промена беше прикажувањето, што беше време конечно да стане шарена. Новата боја AMOLED панел е 0,95 инчен, неговата резолуција е 240 x 120 пиксели и над него е пластична, но 2,5D стакло отпорно на гребење.

Xiaomi бенд 4 9

Се разбира, ентериерот исто така се промени. Она што е најважно од оперативната гледна точка е дека новиот шестосезен мерач за поместување е додаден во нараквицата. Предноста на ова е тоа што ја мери енергијата запалена за време на различни движења на телото попрецизно. Според презентацискиот материјал, тоа попрецизно се мери, на пример, велосипедизмот, спортските спортови и пливањето, па дури и препознава различни видови на пливање.

Xiaomi бенд 4 7

Друга значајна промена е тоа што на Xiaomi Mi Band 4, исто така, доби микрофон. Задачата е да се вклопи во нараквицата во нашиот екосистем за паметни домови, па дури и да ги контролираме нашите алатки со вградена вештачка интелигенција. Новата нараквица има батерија со капацитет 135 mAh, која според производителот овозможува 20-ден работа со полнење.

Xiaomi бенд 4 3

Како што можете да видите, како во смената на Mi Band 2-3, можеме да зборуваме повеќе за брчки од сосема нов производ. Всушност, можеби можеме да кажеме дека претходната промена донесе повеќе новини од сегашната, забележувајќи дека спектакуларниот развој на екранот во боја е задолжителен! Според наше мислење, би било соодветно да се има крвен притисок и мерење на кислородот во крвта, бидејќи многу од поевтини конкуренти веќе ги знаат овие функции.

Нараквица може да се купи во речиси секоја голема продавница (јас веќе нареди еден, се надевам дека ќе пристигне наскоро).

Според Geekbuying, меѓународните и кинеските верзии се исти, разликата е само во пакувањето и во упатствата што се дадени со производот!