Válassza az Oldal lehetőséget

Négymagos AMD processzorok 2007-től?

Az AMD New Yorkban bejelentette, hogy 2007-től négymagos processzorokat fog gyártani, és noteszgépei üzemidejét egy feltöltéssel hét órásra növeli.

A konferencián elhangzottak alapján az AMD processzorait jövőre a „Pacifica” virtualizációs technikával fogják ellátni, mely több operációs rendszer párhuzamos működtetését teszi lehetővé. Ehhez fog kapcsolódni 2007-ben a kettőnél több magos processzorok támogatása. Seyer szerint legalább 16 processzormag támogatását tervezik.

A konferencia a mobilprocesszorok hatásfok-növelése terén sem szűkölködött a fejlesztési tervek ismertetésében. A leginkább szűk keresztmetszet, az akkumulátor-üzemidő növelése érdekében tett fejlesztési lépéseik eredményeképpen idén négy óra, jövőre öt, 2007-re pedig a ma még szinte elképzelhetetlen hétórás akkumulátor-üzemidő elérését tervezik. Emellett természetesen a noteszgépekbe is bevonulnak a kétmagos processzorok – ami az ősrivális Intel tervei tükrében nem is meglepő. A hasonlóság – legalábbis Dirk Meyer, a processzorfejlesztés egyik irányítója szerint – itt véget is ér, mert míg az Intel a platform-koncepciót fejleszti, addig az AMD egy processzorközpontú fejlesztési stratégiát tart szem előtt, amely szerintük jobban és hatékonyabban egymásra hangolható részegységeket képes biztosítani.

A jövő tehát a sokmagos asztali rendszerek beköszöntét ígéri, ugyanakkor azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy jelenleg még a kétmagos rendszerek elterjedése sem történt meg. A napjainkban használt szoftverek túlnyomó része bőven megelégszik az egy magos rendszerekkel, így az ennél több mag elterjesztéséhez szükséges egy újabb marketing fogást bevetni, ez pedig a virtualizáció. A processzorgyártók jövőképe szerint, egy virtualizációs technológiával ellátott számítógép képes lesz egyszerre, egyidőben több felhasználó igényeit is kielégíteni, ami jó dolog, ám szükségszerűen az eladások csökkentéséhez vezet, hiszen miért vennénk két gépet, ha egyen is tud két ember dolgozni. A technológiának ugyanakkor vannak nyilvánvaló előnyei is, ám egyelőre nyugodtan kimondhatjuk, a marketingértéke jóval nagyobb, mint a valós igény a virtualizáció képességére.

A szerzőről