Válassza az Oldal lehetőséget

Philips 349X7FJEW – Ultra széles vászon, ultra jó kép

Philips 349X7FJEW – Ultra széles vászon, ultra jó kép

A Philips 349X7FJEW nem egy olcsó monitor, de mint tudjuk minden viszonylagos, és ez a kijelző csak az átlaghoz képest drága, a tudásához képest nem. Annak érdekében, hogy a gyártó ezt a tudást és ezt az árat összepárosítsa jól kellett válogatnia az elérhető technológiák között. Emiatt a 34 colos panel nem IPS hanem VA technológiával működik, ami, ahogy azt már élőben, több kijelzőnél megtapasztaltam jó alternatíva. Nem éri el az IPS kijelzők színhűségét, és nem olyan gyors, mint egy TN panel, valahol e kettő között helyezkedik el, de úgy, hogy a lemaradása mindkét oldal felé minimális.

A látószög ennél a kijelzőnél, hasonlóan az IPS megoldásokhoz 178 fok, és a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy ez az érték a valóságban is igazolható. Ugyan akkor, mivel hajlított kijelzőről beszélünk, ez a betekintési szög érték sokkal kevésbé fontos, mint egy lapos kijelzőnél. A széles és ívelt kijelzők sokkal inkább egyszemélyes munkaállomásokhoz illenek, mint olyanokhoz, ahol többen, csoportban dolgoznak.

talp

A Philips a színhűség tekintetében is azt ígéri, nem fogunk a 349X7FJEW-ben csalódni. A lefedettség a gyári adatok szerint 99,5 százalékos az sRGB sávban, ami nem kiugróan jó érték, de az átlagnál azért magasabb. A játékosok is örülhetnek, hiszen a VA panel válaszideje jobb, mint egy IPS panelé. Jelen esetben 4 milliszekundumról beszélünk. Emellett külön öröm lehet számukra, hogy a monitor támogatja az AMD FreeSync technológiáját is, így a GPU és a kijelző szinkronizálása miatt sokkal egyenletesebb képet kaphatnak.

Az eddigiek alapján is elmondhatjuk, hogy ez egy jó kijelző, ám az igazi finomság az átlag user számára mégis a felbontás. Ez ennél a kijelzőnél 3440 x 1440 pixelt jelent. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy vízszintesen a két darab FHD felbontásnál kevesebb, függőlegesen az egy darab FHD felbontásnál többet kapunk. A képpontok száma 4 953 600, míg a dupla FHD kijelző esetén ez az érték 4 147 200, vagyis gyakorlatilag a teljes képméret nagyobb, mintha két FHD kijelzőt használnánk egymás mellett.

elol3

Ez a képméret rengeteg lehetőséget biztosít a multi taszkos munkavégzéshez, legyen szó hagyományos irodai munkáról, grafikai programok vagy akár videó vágó programok használatáról. Fontos megjegyezni, hogy bár az AMD FreeSync megléte igen hasznos dolog, sajnos azzal is jár, hogy az NVIDIA G-Sync megoldásának használata ki van zárva. Ez egyben persze azt is jelenti, hogy ahhoz, hogy ezt a monitort a legtökéletesebben kihasználjuk, AMD videokártyát kell vásárolnunk. Ez csak csupán akkor jelent gondot, ha megrögzött NVIDIA fanok vagyunk.

hatlap

A külső kapcsán már említettem a bemeneteket. Fontos, és jó tudni, hogy az AMD FreeSync használata csak a HDMI 2.0 vagy a Displayport 1.2 esetén van támogatva, hiszen csak ezeken keresztül kapjuk meg a szükséges 100 Hz-es képfrissítést.

A működéssel kapcsolatban még rendkívül fontos, hogy a monitor támogatja a PiP, vagyis kép a képben üzemmódot. Ennek segítségével megtehetjük, hogy egyidejűleg több eszköz képét is kitesszük a kijelzőre. Ez ennél a monitornál egyáltalán nem elvetendő ötlet, hiszen a szálessége miatt teljes értékűen tudjuk egymás mellett használni például a notebookonkat és az asztali gépünket, így, úgy, hogy eközben csak egy monitorral dolgozunk.

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.