Válassza az Oldal lehetőséget

Philips BDM4037UW – Az óriás, akinél nem csak a méret számít

Philips BDM4037UW – Az óriás, akinél nem csak a méret számít

Belső és képességek

A Philips BDM4037UW kijelzője, ahogy többször írtam már 40 colos, vagyis 102 centiméteres, hajlított, a képarány 16:9-es, a natív felbontás pedig 3840 x 2160 képpont, vagyis UHD. A frissítés 60 Hz, a kontrasztarány 4000:1-hez. Gyárilag 300 cd/m2 fényerőt adnak meg.

A panel VA, ami W-LED háttérvilágítást kapott. A VA panelek az elmúlt évtizedekben sokat fejlődtek, és az utóbbi években a válaszidők is jelentősen csökkentek. Ennek ellenére a VA még mindig valahol félúton helyezkedik el a TN és az IPS panelek között, mind a kép minőségét, mind a válaszidőt tekintve. Utóbbi tekintetben a 4 ms (szürke-szürke) válaszidő immár eléri a rosszabb TN panelek válaszidejét, de azért a jobbak 1 millisecundumos értékétől még messze van. Képminőség terén viszont jobb, mint a TN, de az IPS-t nem éri el. Hajlamosabb a felhősödésre, nem egyenletes a szín, főleg a sötétebb árnyalatoknál, és a színhelyesség is gyengébb kicsit. Szóval egy elég jó alternatíva mind az olcsó TN-, mind a drágább IPS megoldások mellett.

szembol2

Ahogy látható a képességekre papíron nem lehet panaszunk. Mivel az utóbbi években nem merült fel az igény arra, hogy beszerezzek egy komolyabb képtesztelő, kalibráló eszközt, a mérések terén kényetlen vagyok az interneten fellelhető adatokra támaszkodni. Ezek szerint a 300 cd-s fényerő inkább csak 260-270 cd/m2, és vannak problémák a fényesség egyenletességével is. Igaz, ez utóbbi problémára gyógyír a SmartUniformity engedélyezése, ami egészen elsimítja a panelen a fényerőbeli különbségeket. Ami viszont dicséretes az a színkalibráció. Az sRGB színskála fedettsége 100 százalékos, és az AdobeRGB fedettsége 84 százalék, ami nem egy grafikus munkára tervezett kijelzőkre jellemző adat, de az átlag fölött van jóval. Ez a színhelyesség is igazolja, hogy a VA panelek alkalmasak az otthoni munkára, sőt, véleményem szerint a CAD-es feladatokra is. Ehhez hozzáteszem, hogy mivel én nem CAD-ezek nehezen tudom megítélni, hogy a hajlított kijelző javít vagy ront a CAD-es munkára való alkalmasságon. Ha erre vonatkozóan olvasóinknak lenne gyakorlati tapasztalata, szívesen venném, ha megosztanák velünk.

Összességében, a használat közben ebből nem sokat éreztem. A finomhangolás során beállítottam a fényerőt – csökkentenem kellett, mert hiába nem éri el a mérések szerint a 300 cd-t, így is sok volt- a hőfokot kicsit megemeltem, bekapcsoltam a smart funkciókat, végeredményben pedig egy nagyon kellemes kaptam, ami sok órás munka után, még teljes sötétségben sem fárasztotta a szememet.

hatlap

A külsőnél említettem, hogy nem véletlen a rengeteg bemenet a monitor hátulján. Nos, a Philips kijelzője támogatja a gyártó saját MultiView4K elnevezésű technológiáját, aminek segítségével négy különböző FHD, vagyis 1920 x 1080 pixel felbontású képforrást tudunk egyidejűleg használni. ez nagyjából annyit jelent, hogy kiválthatunk négy FHD kijelzőt, ami igen hasznos akkor, ha például minél több biztonsági kamera képét kell egy kijelzőn elhelyezni. Persze vannak ennél sokkal kézenfekvőbb felhasználási módok is, én például elkövettem azt, hogy a munkára használt notebookom képét tettem ki rá, miközben az asztali gépen is dolgoztam. Gondolhatjátok, hogy mennyire megkönnyítette a váltást a két gép között. Ez is olyan extra, amiről azt gondoltam, hogy semmire sem fogom tudni használni, de aztán kiderült, hogy a mindennapokban is nagyon jól jött.

Nem szóltam még a hangról. A Philips BDM4037UW két darab 5 wattos hangszórót hordoz az aprónak nem mondható testében. A sajtóanyagok szerint a hanghatás, a hang minősége fergeteges és lenyűgöző élmény, amit én inkább a Sokol rádióhoz tudok hasonlítani. Nagyjából annyira lenyügöző, mint az oroszok eme produktuma, bár tény, sztereó Sokol rádiót még sosem hallottam. A lényeg, hogy ha más nincs ez a megoldás is megteszi, de senki ne akarja emiatt megvenni a monitort. a lényeg amúgy sem a hang, hanem a kép lesz.

A működés kapcsán még egy dolog maradt, ez pedig a menü működése. Eleddig fényképekkel próbáltam monitor teszteknél a menüt bemutatni, most megpróbálkozom a videó formátummal. Ez ügyben is örülnék visszajelzéseknek, jó lenne tudnom tetszik-e nektek vagy sem.

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.