Deri tani mungesa e procesorit Intel?

Lexuesit Rishikimi: 5 / 5

Yll është aktiveYll është aktiveYll është aktiveYll është aktiveYll është aktive
Deri tani mungesa e procesorit Intel? - 5.0 nga 5 në bazë të 1 votim

Drejtori i ri i MSI, Charles Chiang, dha informacion shumë interesant në një intervistë më të gjatë.

Nenexhik i njohur, Intel është kontabilizuar plotësisht për futjen e teknologjisë së saj të re të prodhimit, duke e bërë atë të mbingarkuar kryesisht me linjat e prodhimit 14 nm. Situata është shqetësuese, problemi ka qenë rreth e rrotull për shumë muaj, dhe ju mund të gjeni përgjigjen për atë, që përafërsisht. kur të presim përmirësim!

Urdhri

Njeriu i parë i MSI ishte mjaft publik, kështu që Tom's Hardware arriti të fitonte shumë lajme të rëndësishme. Edhe një herë, Intel i ka dhënë prioritet procesorëve i9, i7 dhe H, të ndjekur nga U-centipeds dhe modelet desktop. Kjo është arsyeja pse ka një rritje të tillë të konsiderueshme në koston e procesorëve desktop.

Ekziston edhe një problem me bordet

Charles Chiang shpjegoi se mungesa e CPU-ve Pentium dhe Celeron ka një ndikim në performancën e tyre, pasi një pjesë e madhe e përdoruesve thjesht e shtyjnë zhvillimin - kështu që motherboards qëndrojnë në qafën e tyre. Chiang nuk kishte mendim të mirë se Intel ishte kthyer në teknologjinë e prodhimit 22 nm për chipset për të zbutur deficitin; planet vazhdimisht ndryshuese të rrugëve shkaktojnë konfuzion të madh edhe për ta. Ekziston edhe mungesa e një chipset të ri Z390, i cili gjithashtu pengon shitjet.

Deri në këtë pikë

Sipas Chiang, më e keqja ka kaluar, por mungesa e procesorit do të zgjasë deri në tremujorin e fundit të 2019. Tremujori i parë nuk do të jetë shumë i ndritshëm, por mund të jetë një përmirësim gradual dhe çmimet do të përfundojnë më në fund për muajt e fundit të vitit. E pra, nga ana jonë, ne nuk do të komentonim mbi këtë pikë në deklaratë, vendosim për veten nëse kjo është një lajm i mirë për të.

AMD?

CEO i MSI pastaj u pyet nëse situata ishte një mundësi e madhe për AMD për të rritur pjesën e saj të tregut. Kjo padyshim nuk është një njohje e madhe, por një ide më emocionuese se si Intel i përgjigjet kësaj situate kur vjen puna te shumë më tepër hapësirë ​​për manovrim. A do të jeni në gjendje të rikuperoni tani konsumatorët e humbur, ose a do të jeni të detyruar të shënoni humbjen si humbje?

msi gx60 g01

Në fakt, që nga shfaqja e familjes Ryzen, AMD është bërë edhe një herë një faktor përcaktues. Shtrohet pyetja: Pse nuk reflektohet kjo në ofertën e MSI? Chiang tha se ai ishte ende duke përdorur produktet e kompanisë me tre shkronja me kujdes, për tri arsye në veçanti:

  • eksperimente: MSI është një kompani e vogël, ju thjesht nuk mund të përballoni të provoni në platforma të ndryshme. Zotëri këtu duhet të jetë thjesht "jo mjaft i madh" për të krijuar një ekosistem më kompleks. Edhe portofoli i tyre aktual është mjaft kompleks, nëse do të ndërtonin më shumë në prodhimet e AMD, për të siguruar përvojën e duhur të përdoruesve do të shtonte burime të reja.
  • Përvoja e mëparshme: MSI tashmë ka "djegur veten", ka përvojë të keqe nga e kaluara. Në 2012, MSI GX60 kishte një chip AMD A10, por nuk kishte mbështetje, Chiang tha se produkti ishte jo konkurrues - Laptop Mag ishte disi i ndryshëm në lidhje me këtë kompjuter portativ dhe i pëlqente performanca dhe koha e tij.
  • Kontakto Intellel: Chiang tha, "Do të ishte shumë e vështirë për ta që të thoshin Intelle se nuk po ndërtojnë më 100%, sepse ato ofrojnë mbështetje shumë të mirë". Zotëri, në çdo rast, nuk pretendon se do të ushtronte presion mbi kimistin, megjithëse është shumë e vështirë të mos mendosh për këtë.

Natyrisht, MSI nuk do të donte të hiqte dorë nga kuletat e tifozëve të AMD, prandaj ata patjetër po mendojnë të njihen me përpunuesit Ryzen në të ardhmen e afërt. Sipas Chiang, ata vazhdimisht e vlerësojnë situatën, por nuk ka ndonjë plan konkret ose një datë specifike për ndryshimin.

Doli gjithashtu se Chiang është çuditërisht bujare në trajtimin e luftës tregtare midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara; Situata është e ndryshme për kompanitë e mëdha, ku çdo rritje e çmimeve mund të jetë një faktor i dhimbshëm për blerjet e shpeshta.

Natyrisht, vizioni i MSI u diskutua gjithashtu. Disa vjet më parë, kompania kishte një gamë shumë më të gjerë se sot. Sipas Chiang, këto vite nuk po kthehen, kryesisht për të vazhduar të dorëzojnë përdoruesit intensive të performancës - kryesisht lojtarë. Ata mendojnë se tregu gamer është vazhdimisht në rritje, prandaj është me vlerë të qëndrosh pranë zjarrit. Nuk është rastësi, prandaj, ekziston linja MSI Prestige, dhe audienca e synuar bazohet në profesionistë të kërkuar, por shumë të paguar.

msi gs75

E ardhmja

Chiang, në thelb, shprehu atë që ai priste në të ardhmen: laptopët e hollë, madje edhe më të lehta që i kënaqin përdoruesit e tyre me rezolucion të lartë dhe kombe. Teknologjia e prodhimit 10 nm në anën e Intel do të jetë një ndihmë e madhe në këtë dhe gjerësia e xNUMX nm strip nga AMD, sepse këto përmirësime çojnë në një efikasitet më të madh të energjisë. Këto futëse do të sigurojnë shpejtësi të kënaqshme me më pak energji, kështu që ata mund të përshtaten në rrethime edhe më të hollë, thotë kreu MSI.

Vlen të përmendet se Stealth GS75 (imazhi i mësipërm), bazuar në procesorin Core të tetë dhe grafika RTX, ka një total prej 2,2 kg dhe hollësia e tij është me të vërtetë e habitshme (19 mm). Megjithatë, nuk është një lajm i mirë, megjithatë, Chiang thotë se duhet të rrisë çmimin mesatar të shitjes (ASP) sepse ka një rritje, por baza e fletoret e lojërave është mjaft e vogël, kështu që fitimet në rritje nuk janë të lehta. Chiang beson se implementimet e reja të tilla si RTX, 4K me kohë të shpejtë përgjigjeje, dizajni ultra të hollë të gjitha hedhin themelet për ngritjen e çmimeve të shitjeve.

MSI në këtë fushë (termocentralet portativë) nuk është aspak keq, por ofron një ekosistem të plotë (softuer, periferikësh, makina lojrash) dhe, nga ana tjetër, ka një marrëdhënie të ngushtë me komunitetin eSport, si dhe vitet e suksesshme.

Burimi: tomshardware.com, bërthama e laptopit

Hozzászólások

Med1on
0
Cito - Joci:
Për të tre arsyet, dy të parët janë alibi; për arsyen e tretë, Intel është një herë mirë.

Po, në pikën e tretë, kali është i fikur. :
citim
Joci
0
Për të tre arsyet, dy të parët janë alibi; për arsyen e tretë, Intel është një herë mirë.
citim
Jepni një koment!