Ruajtja e dyfishtë nga Kina - Drita LED të lirë

Lexuesit Rishikimi: 0 / 5

Yll nuk është aktivYll nuk është aktivYll nuk është aktivYll nuk është aktivYll nuk është aktiv

Ju kurseni 50 për qind me çmimin e ndezësit dhe pastaj 90 për qind në faturën e energjisë elektrike. Duket si një dyqan i mirë!

Llamba udhëheqëse kineze 3


hyrës

Pasi nuk ishte, kishte një herë një kuzhinë që ngriti spot spotlights në frigorifer në krye të kabinetit të lartë. Këto ishin llampa të vogla, llambat halogjene që hëngrën 60 watts për copë. Ata ishin të çmendur, dhe ata duhej të ishin të kujdesshëm që të mos dilnin nga dera e qeverisë, sepse nëse ishte nën llambë atëherë ajo u dogj në mënyrë të pashmangshme. Pesë nga këto llampa e bënë punën e tyre, nuk është e vështirë të llogarisim që pesë xXUMX watts të vogla ishin me bulleted. Në botën e sotme është konsum brutal. Pastaj një e dytë djegur pak më vonë, pastaj fillova të shikoj burners në webshop tim të preferuar. Ishte vetëm dy ditë që i treti kishte thënë lamtumirë në këtë top të verdhë dhe i mbylli sytë e saj me sy të verdhë përgjithmonë. Dhe deri atëherë unë kontrolluar çmimet, zgjodhën ndezësin që më pëlqeu dhe urdhërova një paketë prej pesë. Isha pak frikë se pas halo të vjetër të mirë dhe me ngjyra të ndezura unë nuk do të shoh asgjë, por unë isha duke rrezikuar atë.


Teknologji LED dhe të kaluarën e saj, përparësi

Ndriçimi LED është ende një teknologji e re në krahasim me bulbs konvencionale. shpikur vetëm 50 vjet dhe mund të tingëllojë e çuditshme, por baret e parë LED veprojnë në parim të ngjashme me ato të përdorura sot, ata ndezën varg padukshme infra të kuqe. Të dukshme-lehta LEDs parë, ose dritë emitting diodë (Light Emitting Dioda) 1962 është zhvilluar nga një të caktuar Nick Holonyak, Jr., por më shumë se një dekadë, është dashur të presë deri pikërisht 1972 Përparim i vërtetë. LED-i i dritës blu është i përfshirë tani në zhvillimin e jashtëzakonshëm të sotëm dhe fakti që ndriçimi i sotëm i ZHEL-it ngadalë i përjashton të gjitha zgjidhjet konkurruese nga tregu.

Llamba udhëheqëse kineze 12

pjesë të prodhimit në fillim të ulët të lehta edhe flashed vetëm pllaka hobi PCB, më vonë përfshihen tregon të pajisjeve të ndryshme, të tilla si tregues treguesi i vëllimit të hequr javë vjetër stereo, por këtë herë do të mund të lexojmë se ardhme të madhe përpara e teknologjisë, dhe më vonë si një ndriçim autonome si ata mund të ndërtojnë makina. Ne as nuk e besuam atë, prisnim kohën e bukur të ndriçimit të ZHEL dhe nuk duhej të zhgënjeheshim. LEDs janë këtu, përreth nesh kudo, na visszabámulnak ekranit tuaj monitoruar nga prapa, nga telefoni juaj dhe rruga është lámpákról (Elios sajë të errësuar ynë too).

Llamba udhëheqëse kineze 16

Ndriçimi i ZHEL ka pothuajse vetëm avantazhe ndaj pajisjeve tradicionale të dritave dhe kupton zgjidhjet më të fundit të kursimit të energjisë. Llambat e vjetra të fijes kanë qenë shumë të këqija, por i kemi dashur, sepse ata kishin një dritë miqësore dhe natyrale. Ajo tha neoni, dhe slot pas modernizuar mbështet kërkimin e zgjidhjeve e kursimit të energjisë nuk janë si ne i pëlqente sepse ishte antipatik në dritë e tyre dhe dridhem, dhe llambat madje merkur-bazuar në kohë të ngrohtë-up është i konsiderueshëm, do të zabálták energji elektrike. Halogeni dukej sikur ishte një ide e mirë, konsumi i tij ishte disi më miqësor sesa llampat me fije llambe dhe drita ishte e vogël. Nga ana tjetër, ajo gjithashtu ngurtësoi nxehtësinë dhe nëse shumica e energjisë së konsumuar nuk është një dritë, por një nxehtësi, atëherë kjo nuk mund të konsiderohet si ekonomike.

Llamba udhëheqëse kineze 10

Megjithatë, ndriçimi i ZHEL është i lirë. Tani mund ta blesh me një çmim relativisht miqësor. Jeta dhe dhjetë herë më të larta se një inkandeshente dardha, mund të përballojë lart dhe poshtë veshje ", ju nuk keni bemelegednie, pas dritës UPSHIFT menjëherë në pushtet të plotë, në thelb, përveç dritë ngjyrë, temperatura të lehta mund të përcaktohet, dhe madje edhe të kontrolluar një trup moderne, më të shtrenjtë lloj si. Së fundi, konsumimi. Krahasuar me flaktë ose halopgjen zgjidhje tradicionale, konsumi bie për rreth një e dhjeta, dhe nëse dikush beson ato statistika që thonë se ndriçimi i vjetër me 30 të për qind të totalit të një kërkesë mesatare elektrike shtëpiake ka shkuar në ndriçim, ti e kupton se LED- ne me të vërtetë mund të kursejmë shumë në krahasim me atë tradicional dhe le të mos flasim as për mbrojtjen e terrenit. E dini, mbroje pemët, hani kastorin!

Llamba udhëheqëse kineze 11


Zëvendësimi i llambave halogjene për LED kineze

Pra, historia fillestare në hyrje u ndërpre nga fakti se kisha frikë nga llampat oco kineze, veçanërisht pasi pas halo të fortë do të ketë një perëndim të këndshëm në kuzhinë, e cila mund të jetë komode gjithsesi, por jo gjatë gatimit.

Është e qartë se GearBest-en kutakodtam pas dritës, jo si diku tjetër nuk mund të caktohet, por këtu unë të mbledhë pikë për një kohë të gjatë, kështu që nuk është gjithmonë e kthyeshme, e cila olcsósítom tej stuff lirë anyway. Kam gjetur gjithashtu një paketë që për fat të mirë përmbante pesë drita, dhe ishte më e lirë se kur ishte blerë nga një nga një.

Llamba udhëheqëse kineze 2

Këtu vjen pika e parë e rëndësishme e kursimit! Megnézegettem çmimet e brendshme dhe ato dritat që janë të ngjashme me GearBest-eshez kanë 7 650 watts dhe lumens afërsisht HUF 1000 fillojë në kulmin e-markë emrin ose të dalë në 3500 4000-HUF too. Paketa kam urdhëruar, kështu që çmimi i të lehta 12 pesë dollarë, ose rreth HUF 3400. Për atë shumë parash gjeta vetëm shtëpi të lehta.

Është e rëndësishme të theksohet se për momentin versioni i bardhë, i ftohtë-dritë po bëhet kaq shumë, i zymtë është gati dyfishi i çmimit. Sidoqoftë, mendova se për shkak se dollapi është paksa më i errët me ngjyra, drita reflektuese do të jetë e verdhë, prandaj do të jetë mirë për mua drita e ftohtë. Plani ishte një dritë e dëshmuar, me të vërtetë miqësore. Për ju, nëse keni një kabinet të bardhë, të ndritshme, unë me siguri do të rekomandoj dritën e ngrohtë, por nëse frontin e kuzhinës është më e errët dhe miqësore, atëherë do të jetë më e lirë.

Llamba udhëheqëse kineze 5

Tani le të shkojmë në shkëlqimin. Me të vërtetë kisha frikë se ndezja e vatrave 7 nuk do të ishte e mjaftueshme, por rezultati i tejkaloi pritjet e mia. Ju e kuptoni se jo vetëm llamba është më e fortë se sa prita, por më e fortë se halogjeni që është përdorur deri tani. Ndërkohë, batanije qelqi para LEDs është e madhe për të ndezur dritën, jo ndezje, dhe shkëlqim të përgjithshëm combo, një ngjyrë miqësore.

Llamba udhëheqëse kineze 7

Gjysma tjetër e kursimeve është e qartë. Deri më tani, pesë vatrat 300 halogjeni kanë ngrënë, tani pesë ngrënë 35 LED janë ngrënë. Kjo megfejeltem me se zgjatur Xiaomi smartphone shtëpinë time në kuzhinë, duke penguar një okoskonnektort në të cilën majën e dritat e kabinetit janë të lidhura dhe rënë një sensorë vogël lëvizje që automatikisht ndizni dritat kur ju shkoni jashtë në kuzhinë, dhe në qoftë se nuk ka lëvizje, ajo 2 ai automatikisht fiket pas minutës. Le të llogariten. Dembelizmi është shpesh për shkak të viteve të mbetura të dritave në krye të kabineteve, unë u zhvillua në kompjuter 5-10 minuta derisa të ngrohur ushqimin, për shembull, unë kurrë nuk do të kthyer atë off. Vetëm funksioni i orës 1 të llambës së kuzhinës ishte në forintë 10. Mesatarisht, neglizhenca jonë mesatarizoi orën 2 për dimrin dhe verën, kështu që ne mund të llogarisim 30 x 2 x 10 = 600 për konsum mujor. Duke përdorur dritën LED, ky konsum mesatar zvogëlohet me 520 në muaj, ndërsa çmimi i një llambë LED është 680. Pra, në fund, ne nuk kemi kursyer çmimin e burners të ri në një muaj e gjysmë, dhe nga këtu e tutje, kursimet erdhi.


Konklúzió

Është shumë e qartë se një llambë LED do të hani shumë më pak se një furrë më e vjetër konvencionale. Kjo është, ne shpëtojmë. Sidoqoftë, nuk është më një gjë e kursimit të çmimit të burners të reja me kursime prej një dhe një e gjysmë ose muaj 6-7. Edhe nëse supozojmë se Kina e lirë do të shkojë më shpejt se Philips e shtrenjtë, është më mirë të blesh 2-3 se sa një markë më e shtrenjtë për shkak të ndryshimit të çmimit tetë herë. Drita do të jetë e njëjtë, dhe kështu konsumimi bie aq sa është. Kush e thotë atë rreth zjarrit se nuk është një copë e shtrenjtë dhe e markuar? Na u!

Llamba udhëheqëse kineze 4

Pra, fundi është se plani im është provuar, që nga fillimi i verës, llambat LED kanë spërkatur dritën në kuzhinë, të shoqëruar së bashku me një sensor lëvizjeje, çdo stiropor.

Bleva këtë dritë: EXUP GU10 650 lm

Këtu do të gjeni të gjitha llambat LED: Shumë llamba LED për të gjitha bazat

Hozzászólások

s3nki
+1
Cito - Joci:
"Është e rëndësishme të theksohet se për momentin versioni i bardhë, i ftohtë-dritë po bëhet kaq shumë, i zymtë është gati dyfishi i çmimit. [...] Bleva këtë dritë: [...]"

So. Dritë e ngrohtë është më e lirë dhe ju gjithashtu e keni lidhur atë ("bardhë e ngrohtë"). Nëse i keni blerë ato, i keni blerë ato dhe jo të freskët ("cool white"). Unë mendoj. :-)

Do të shoh, ndoshta jam i hutuar. Gjëja është, e kam blerë dhe operuar muaj më parë, unë vetëm mendova se do të shkruaja disa artikuj rreth tyre më vonë, kështu që kam vënë disa kuti. Kam lexuar për atë që ishte në të, sepse nuk di më për bagëti. Pastaj do të gjej urdhrat e mia.
Joci
"Është e rëndësishme të theksohet se për momentin versioni i bardhë, i ftohtë-dritë po bëhet kaq shumë, i zymtë është gati dyfishi i çmimit. [...] Bleva këtë dritë: [...]"

So. Dritë e ngrohtë është më e lirë dhe ju gjithashtu e keni lidhur atë ("bardhë e ngrohtë"). Nëse i keni blerë ato, i keni blerë ato dhe jo të freskët ("cool white"). Unë mendoj. :-)