Válassza az Oldal lehetőséget

Kojak egér nem csak kopaszoknak

 

A két egér közös jellemzője, hogy nem szükséges az asztal a használathoz. Ez így nem pontos! Semmilyen felület sem szükséges, amin húzogatni tudjuk őket! Az alap koncepció ezeknél a vezérlőknél az volt, hogy akár az ágyban fekve, vagy a kanapén hátradőlve is kényelmesen tudjuk a gépünket vezérelni.

Mind a két jószág a mostanában eltűnőben lévő trackball elvet követi. Ezeket hívták anno hanyattegérnek a miatt, mert a golyó nem az aljukon, hanem a tetejükön volt, és az ujjunkkal tudtuk pörgetni, ezzel vezérelve az egérmutatót a képernyőn. Kis gyakorlás után az akkori hagyományos egereknél sokkal precízebb mozgást lehetett velük elérni, emiatt leginkább grafikai és tervező munkához voltak használatosak.

Azok a trackball-ok még asztalon voltak elhelyezve, de a Kojak egerekhez már asztal sem kell. Meglehetősen apró darabokról van szó, tömegük szinte nincs is, és mind a kettő kézben tartva használható. Ezzel el is érkeztünk a hagyományos egerek hátrányának a kiküszöböléséhez, hiszen ha nem kell asztal, akkor nem kell görnyedve ülnünk, és nem kell a karunkat behajlítva, elfordult csuklóval egereznünk sok órán keresztül. Ehelyett vehetünk egy kényelmes széket, hátradőlhetünk, vagy ha notebookot használunk, akkor vihetjük a kanapéhoz, és fél szemmel még a meccset is nézhetjük.

Eddig az egyezések, lássuk miben más a két Kojak!

Az egyszerűbb egérke neve Kojak Póker Egér. A papírdobozból egy pufis tasakban egy elsőre igen apró szerkezet kerül elő. Mint utóbb kiderül ez nem is baj, hiszen ezt az egeret rá kell húznunk az ujjunkra. Összesen három gombot találunk rajta. Az egyik a mutatóujjunknál van, mintha egy ravasz lenne, a másik kettő az egér tetején, ezek a hagyományos jobb és bal gomb, amit megszokhattunk. Az egérmutató irányításra egy apró zöld golyó szolgál, amit a hüvelykujjunkkal tekergethetünk.

A ravaszként funkcionáló gomb feladata lényegében megegyezik a bal gombéval, így ezt használva, és a golyót görgetve tudunk például normál web böngészés közben gördítő sávot mozgatni. Azért csak lényegében, mert a felső baloldali gomb megnyomása után a golyóval is tudjuk az oldalakat görgetni le és fel, jobbra és ballra.

A vezérlő használatához nem kell meghajtó programot telepítenünk, a gép felismeri, és már mehet is a játék.

Természetesen pókerezés közben is kipróbáltam őkelmét. A rövid teszt alatt hamar megszoktam a használatát. Egy asztal használata esetén a legjobb, de négy asztalig gond nélkül használható. Több asztalos játékra azért nem merem ajánlani, mert az egérmutató mozgása lassabb, mint egy normál egérnél, és ha emiatt maradsz le az akcióról, akkor biztos nem fogod az egeret dicsérni.

A nagyobbik egér a Multifunkciós Kojak Póker Egér névre hallgat. Már a csomagolás miatt is sejthetjük, hogy jóval komolyabb szerkezetről van szó, mint az első vezérlő. A kicsomagolás után nem is kell csalódnunk.

 

A forma más, kicsit talán rosszabb, mint a kisöcsi esetén, viszont a szerkezet már érzésre is profibb. A műanyagok minősége egész más, és mintha az egérmutató mozgása is finomabb lenne. Ennek gyorsan utána is jártunk, így kiderült, hogy míg a kicsiben a régi golyós egerekhez hasonló görgős mechanika van, addig a nagyobban optikai érzékelőt találunk. E miatt a változás miatt a golyó is változott, hiszen itt nem lehet teljesen egyszínű felületet alkalmazni, mert nehéz lenne az elektronikának kiszámolni az elfordulás nagyságát.

Ennek a Kojaknek csak két gombja van, azonban ez a kettő elől található a mutató és a matató ujjal lehet őket nyomkodni. A golyó mögött a felső részen találunk egy görgőt is, ami a megszokott egérgörgővel azonos módon működik.

Ezt az egeret, már normál napi használatra is ajánlani merem. Gyors, pontos, és meg van rajta a két gomb meg a görgő. Persze a használaton inkább a netezést értem. Érdekesség még, hogy az egér oldalán is találunk egy kimenetet az optikai érzékelőhöz, így akár normál egérként az asztalra fektetve is funkcionál. Legyünk pontosak, az asztal nem elég, egérpad kell, mert nem lézeres az érzékelő.

Természetesen a lényeg most is az volt, hogy pókerezés közben mennyire használható. Azt kell mondanom, hogy szinte tökéletes. Gyors és pontos, megmerem kockáztatni, hogy ezzel már 6+ asztal kezelése sem lehetetlen. A görgővel ráadásként a tétet is tudjuk emelni vagy csökkenteni, így nem kell kattintgatni.

Lássuk az értékelést!

 

A szerzőről

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.

Exit mobile version