Válassza az Oldal lehetőséget

Olcsón az „ennedik” sebességen

Az Edimaxtól ehhez a cikkhez összesen öt eszközt kaptunk. Ezek közül három USB stick, kettő pedig router. A routerek közül csak az egyik nLite, a másik egy korábbi cikkünkből megismert nMax jelű darab. — Aki szeretne nMax cuccokról olvasni az kattintson gyorsan IDE. — Ez utóbbi router kicsit kilóg a cikkből, emiatt túl sok szerephez nem is szeretnénk juttatni. Ki fogjuk próbálni, hogy segítségével nyerünk-e sávszélességet a nLite routerhez képest. Gyaníthatóan nem fogunk, hiszen a szűkület ebben az esetben az USB-s csatolók 150 Mb/másodperces átviteli sebessége lesz.

A fentiek alapján már sejthetitek, hogy mérni is fogunk, ám mielőtt erre rátérnénk, be kell mutatnunk a hardvereket. Kezdjük!

Edimax EW-7711USn

Elsőként a legnagyobb dobozt vesszük kézbe, ebben érkezett az USB-s csatoló. Erről az eszközről túl sok érdekességet nem tudunk írni. A dobozt kibontva maga az eszköz, a telepítő CD, egy USB hosszabbító kábel és egy antenna kerül elő.

Ez utóbbi talán az egyetlen olyan tartozék, mely a vásárlót meglepheti, hiszen szokatlanul nagyméretű antennáról van szó. Hossza 13 centiméter, és a feltüntetett adatok szerint 3 dBi erőséggel bír. Ez az adat azért figyelemfelkeltő, hiszen egy USB-s megoldásról beszélünk, és ezeknél ritka az ilyen adóteljesítmény. Persze mondhatjuk, hogy ez természetes, hiszen a gyártó a g szabvány feletti, elméleti 150 megabit/másodperces átviteli sávszélességet ígéri. Ez ugyan nem éri el az n szabvány szerinti értéket, de normál irodai munka esetén több az elégnél.

Az eszköz természetesen megkapta az EZmax-ot is a telepítést megkönnyítendő. Használható Windows 2000/XP/Vista és Mac rendszerekhez is. A dobozon a Windows 7 támogatás még nem szerepel, de biztosra vehetjük, hogy az új operációs rendszer alatt sem lesz problémánk a beüzemeléssel.

Edimax EW-7711UAn

Következhet is a második doboz. Ebben is antennás USB sticket találunk, ám az előbbinél kompaktabb megoldást. Az UAn esetében az antenna az eszköz eltávolíthatatlan része, és bár kisebb, mint az előző eszköznél, a gyártó adatai szerint ez is 3dBi-s. Az antennék kapcsán érdemes megemlíteni, hogy ha nem zavar minket az, hogy a gépből kilóg ez a fehér műanyag pilincka, akkor mindenképpen érdemesebb ilyet választani, hiszen rosszabb, az átvitelt lassító körülmények esetén nagyobb átviteli sebességet tudnak biztosítani, mint az antenna nélküli megoldások.

A doboz tartalma egyébiránt – az antenna kivételével – megegyezik az előző megoldásnál tapasztaltakkal, vagyis a hardver mellett egy leírást, egy CD-t és egy rövid kábelt.

Edimax EW-711UMn

A végére maradt a kistesó. Erről az eszközről végképp nem tudunk sokat írni. Egy teljesen egyszerű, ezáltal kisméretű, külső antenna nélküli sticket találunk a dobozban, mely mellett a fentiekhez hasonló egyszerű, ám elégséges körítést találjuk. Az igazi kérdés ennél a csatolónál nem is a mellékletek számának elégségessége, sokkal inkább az, hogy milyen távolságból, milyen jelerősségre számíthatunk az antennás eszközökhöz képest.

Edimax BR-6224n router

Az Edimax hasonszőrű routereiről már több cikkünkben írtunk. Foglalkoztunk e termék elődjével, és azzal a verzióval is, ami képes volt GSM modem fogadására. Ezektől az elődöktől a mostani verzió sem tér el. Lehet távolról menedzselni az EZview segítségével, kellemesen, könnyen beállítható az EZmax telepítővel. Találunk rajta kapcsolót, mellyel a vezeték nélküli hálózatot ki- illetve bekapcsolhatjuk anélkül, hogy a szoftverben kéne turkálnunk, és ott van a hátulján a kis gombocska WPS felirattal, mellyel a hálózat védelmét kapcsolhatjuk be. Persze a legjobb, ha a védelem kikapcsolását mindörökre elfelejtjük.

Az eszköz egyébiránt az utóbbi évek Edimax dizánját kapta, vagyis maradt a fényes fehér burkolat. Nekünk ez is tetszik, és nem azért, mert jól megy az almás gépekhez, hanem azért, mert elég jó a karcállósága és az ujjlenyomatokra sem érzékeny.

Most, hogy átnéztük a kipróbálandó eszközöket, jöhet a próba, vagyis a mérés, hogy aztán összegezzük a tapasztalatokat. 

A szerzőről

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.

Exit mobile version