Válassza az Oldal lehetőséget

Intel útiterv összefoglaló a közeljövőről – vagyis itt jön Yonah

Az Intel által nemrég kiadott útiterv sok érdekességet tartalmaz, amelyet mostani írásunkban összefoglalunk az Anandtech cikkének alapján.

Asztali processzorok:

Mint ismeretes, Pentium vonalon a kétmagos megoldások bevezetésével a processzorok Pentium 4 helyett Pentium Extreme Edition és Pentium D nevet kapták a keresztségben. Az előbbi a két fizikális magon kívül megkapta az Intel által fémjelzett Hyper-Threading technológiát, vagyis 4 mag látszik az operációs rendszer felé. Természetesen az idei illetve 2006-os év sem lesz új fejlesztésektől mentes, illetve sorra jelennek meg a különböző magrevíziók. Az első és legfontosabb változás a gyártástechnológiai fejlesztés, ami a magméretet, a fogyasztást, valamint az előállítási költségeket csökkenti. Hamarosan megjelennek az első 65 nanométeres csíkszélességgel gyártott processzorok minden szegmensben. A Prescott sorozatot leváltandó, az idei év második felében megjelenő Cedar Mill mag már 65 nanométeres csíkszélességgel készül. Fontos újdonsága, hogy tartalmazni fogja a több operációsrendszer egyidejű futtatását lehetővé tevő, korábbi cikkünkben leírt „Vanderpool Technology” nevű regisztercsoportot is.

Mint látható, a 2006 első negyedévére várható 2×2 MB-os másodszintű gyorsítótárat tartalmazó dupla magos processzorok 9xx sorozatszámmal lesznek ellátva. Újdonságként tartalmazni fogják még a néhány modellnél már bevezetett energiatakarékos üzemmódot elősegítő EIST funkciót, amely terhelésmentes üzemmódban 2,8 GHz-re csökkenti a processzor órajelét.

Az egymagos hagyományos Pentium 4 vonal sem kerüli el a fejlesztést. A legfontosabb újdonság itt is a gyártástechnológia 65 nanométeresre váltása, pontosabban az előbb említett Cedar Mill mag köré épülve. Az új modellek szintén megkapják a virtualizációért felelős „Vanderpool Technology” nevű regisztercsoportot.

Mint korábban beszámoltunk róla, az AMD is aktiválja a Socket 754-es foglalatba illeszkedő alsó kategóriás Sempron processzoraiban szunnyadó 64 bites képességeket, ezzel válaszolva az Intel azon lépésére, miszerint a Celeron D sorozat tudását kibővíti az EMT64 utasításkészlet engedélyezésével. Természetesen a 65 nanométeres gyártástechnológia a Celeronok esetében is hamarosan beköszönt. Megfejelve azzal az örvendetes hírrel, hogy a Cedar Mill magból származtatott belépőszintű processzorok 512(!) KB másodszintű gyorsítótárat fognak tartalmazni (emlékezzünk fájószívvel a Northwood magra, milyen jó is volt az…).

Lapkakészletek:

Belépőszinten az Intel i945 sorozat különböző változatai lesznek előtérbe helyezve, melyek egyenes ági leszármazottja az i915 lapkakészletnek. A termékcsalád funkciójától és tudásától függően meghatározott jelöléseket kap, úgymint:

  • X- Extrém sorozat
  • M- Média sorozat
  • E- Exclusive sorozat
  • C- Kalsszikus sorozat

A későbbiekben megjelenő processzorokat támogató 1066 MHz-es FSB kiszolgálási lehetősége szintén megtalálható lesz egyes modellekben, mint ahogy a DDR2-667 memóriamodulok kezelése is.

Mobil processzorok és chipkészletek:

A legnagyobb dobás kétségtelenül a mobil platformra készített kétmagos, virtualizációs technológiát is tartalmazó Yonah keresztnévre hallgató processzor, amelyről többször írtunk már az elmúlt időszakban. A CPU köré az Intel a következő generációs Centrino technológiát építi, amely az alacsony fogyasztást elősegítő iAMT technológián kívül tartalmaz egy 3945ABG vezeték nélküli adaptert és gigabites hálózati vezérlőt.

Dióhéjban ennyi, természetesen sokkal több részletet itt olvashattok. Jó böngészést.

A szerzőről

Exit mobile version