Válassza az Oldal lehetőséget

ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe – a felsőkategória harcosai – Frissítve!

Az ASUS P7P55D Deluxe lapja a jelenlegi P55-ös család legjobban felszerelt példánya képességeiben sok hasonlóságot mutat a nálunk korábban vendégeskedő P7P55D-vel, így az ott leírtak egy részét leszek kénytelen megismételni, előtte jöjjenek azonban az eltérések.

Ahogy már írtuk ez a legjobban felszerelt lap, és nem csak, vagy inkább egyáltalán nem a hozzá adott kiegészítők számán látszik meg. Sokkal inkább a képességek száma nőt, bár igaz, egy kiegészítővel mégis kijjebb vagyunk, de erről majd később. A plusz funkciók elsőre nem túl feltűnők. Ami egyáltalán nem feltűnő, hogy a hang kodek le lett cserélve, míg a P7P55D-n egy 7.1 csatornást találtunk, addig itt a csatornák száma 10 lett. Ezután a rejtett „apróság” után induljunk el az alaplap északi oldaláról, és nézzük végig a déli oldalig milyen változásokat tapasztalunk!

ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe - a felsőkategória harcosai - Frissítve! 1

Rögtön a lap felső élénél találunk három kis kapcsolót,melyek mellett a OV-RAM, OV-IMC és OV-CPU feliratokat találjuk. Ezekkel a kapcsolókkal kiszélesíthetjük azt a feszültségtartományt amit az alkatrészeinknek alapértelmezésben adhatunk. A kapcsolók használata csak azoknak ajánlott akik tudják is mit csinálnak!

Megváltozott a MOSFET-ek hűtése is. A bordák kialakítása maradt a „régi”, ám most a két bordát egy hővezető csővel is összekötötték. Ártani nem árthat, hiszen a hő elosztásában a bordák között lehet némi szerepe.

A bordák alatt megnövekedett számú alkatrészből rájövünk, hogy a fázisok száma is nőtt. A P7P55D-n 12+2 fázis volt, ezen a lapon viszont 16+3 fázis található. A + jel mögöttiek a memóriák tápellátásáért felelnek.

ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe - a felsőkategória harcosai - Frissítve! 2

A hátlapnál is találunk egy újdonságot egy kis nyomógomb képében. Az alaplap leírása azt mondja rá, hogy clear cmos. Nem haszontalan ötlet, hiszen tuning során előfordul, hogy nem éled fel a gépünk, CMOS törlést, és már vissza is állt minden alaphelyzetbe.

A CMOS gomb mellett kettővel az audio kimenetek digitális válfajai találhatók. Egyel több mint a P7P55D esetén, mivel itt van koaxiális kimenet is, ott pedig csak optikai volt.

Aztán észrevehetjük azt is, hogy az ethernet csatlakozók száma megduplázódott, emiatt pedig egy újabb lapkát is találunk a nyákon, ez pedig nem más, mint a Realtek dual gigabit ethernet vezérlője.

ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe - a felsőkategória harcosai - Frissítve! 3

Ha már a Realtek lapka felé járunk, akkor azt is észre fogjuk venni, hogy a PCI sínek száma kettőre csökkent. Cserébe viszont kaptunk még egy x16-os PCI Express sínt, ami ahogy előző P55 cikkünk alapján sejthető nem lehet 16 csatornás. Aki nem emlékszik miért, annak leírjuk gyorsan. Az alaplapon összesen 24 csatorna áll rendelkezésre. Ebből 16-ot a processzorba épített vezérlő irányítgat, a maradék nyolc vezérlése a déli hídban maradt.

Egyértelmű, hogy két kártya használata esetén a processzorba telepített vezérlő 2 x 8 csatornát biztosít, így ha egy harmadik kártyát is használni szeretnénk, akkor azt a déli híd csatornái közül kell lecsippenteni. Az szinte garantált, hogy mind a nyolcat nem tudják a gyártók erre áldozni, de csatorna felszabadítható.

A kis elméleti kitérő után haladjunk tovább! Megváltozott a déli híd bordája. Nagyobb lett és kapott egy nagyon szép és fényes fém fedlapot. Ezen találunk egy műanyag fóliát, ezt szedjük le használat előtt, mert nem valószínű, hogy jót tesz a hűtés hatásfokának!

ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe - a felsőkategória harcosai - Frissítve! 4

Feltűnhet, hogy a SATA csatlakozók száma is gyarapodott. Ha feltűnt az baj, mert a számuk nem változott csak kicsit átrendeződtek. A P7P55D lapon 7 darabot találtunk, egy pedig eSATA-ként a hátlapra került. A Deluxe-on nyolc darabot találunk a megszokott helyén, az eSATA viszont megszökött, így a nyolc egyenlő lett nyolccal.

Nagyjából le is értünk a lap aljára, már csak egy, számszerűleg két újdonságról kell beszámolnunk. Ezek pedig két határozott kattanással működő gombok, melyekkel resetelhetjük vagy bekapcsolhatjuk gépünket.

Az újdonságok végére is értünk, így azt javasoljuk, hogy aki a további képességekre is kíváncsi, az kattintson gyorsan IDE.

ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe - a felsőkategória harcosai - Frissítve! 5

Rendben, túl vagyunk a képességek listáján az eltérések és azonosságok listáján, nem maradt hátra más, mint azaz egyetlen kiegészítő amit a Deluxe-hoz adnak, a sima P7P55D-hez pedig nem. Ez nem más mint egy távirányító. Eme távirányítóval az előre definiált tuning profilok közül választhatunk anélkül, hogy ehhez a gépet le kéne állítani vagy szét kéne szerelni. Egy gombnyomás és elcsendesedik a gép, mert az internetezéshez nem kell sok kakaó, egy újabb gombnyomás és már futhat is a Vantage a mégtöbb pont után. Egyszerű és nagyszerű, tuningosok imádni fogják, de azok is, akik egyszerűen szeretnének néha egy kis csendet is a gép mellett üldögélve.

XTREME Design

Ez a lap is az XTREME Design fejlesztői filóziófia jegyében készült, úgyhogy emlékeztetőül átvennénk ennek a dolognak a főbb alapköveteit.

ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe - a felsőkategória harcosai - Frissítve! 6

Hybrid funkciók:

Hbyrid Processzor: Az ASUS eme megnevezés alatt a TurboV lapkát érti, mely szoros összeköttetésben van a CPU-val, és a következő dolgokért felelős:

  • Automatikus tuning (auto tuning)
  • Tuning szabályozások kézi módhoz (TurboV)
  • Touch-n-boost! (Turbo Key)
  • Tuning hardvervezérlő (TurboV Remote)

Hybrid Phase: Az Xtreme Phase és a T. Probe termikus fáziskiegyenlítés kiváló stabilitás és energiahatékonysági jellemzőkkel ruházza fel a lapot.

Hybrid OS: A P7P55D alaplapok teljeskörű támogatást nyújtanak a friss Windows 7 operációs rendszerhez, emellett nem hiányzik az ExpressGate nevű minioprendszer sem, mely 5 másodperc alatt betöltődik és használatra kész, hálózattal és internetkapcsolattal együtt.

Biztonság:

Anti-EMI: Az ASUS Anti-EMI kialakítás jobb védelmet nyújt az elektromágneses zavarok (EMI) ellen. Ennek érdekében a legszigorúbb vizsálatokon esik át, mely a korábbi szabányoknál 30 %-kal keményebb feltételeket támaszt a termék elé.

Megbízhatóság:

MemOK és Drive Xpert: A korábbiakban már volt szó róla, ezért itt csak megemlítenénk.

Egyedi funkciók:

  • Q-Design
  • 10 csatornás hang (nem minden modellen)
  • SATA 6 GB/s (nem minden modellen)

Úgy tűnik második tesztlapunkon is túl jutottunk, jöhetnek a mérések.