Válassza az Oldal lehetőséget

Bemutatjuk: Cooler Master Elite 431 Plus – mire jó a belépőszint?

A házikó ismét a megszokott CM dobozban érkezett. Sok információ, jó képek és semmi csicsa. Ízlésem szerint való ez a csomagolás, látszik, hogy nem mandula szemmel születtem. A dobozt kibontva nylon és nikecell vár minket, ahogy mindig, ezt nem is nézegetem sokat, kiemelem a házat!

8-Cooler-Master-Elite-431-Plus

Első észrevétel, hogy még mindig a könnyű, persze ahogy a nylon alól próbálom előkaparni az is feltűnik, hogy az oldalfalak elég huppogósak. Rendben, végre levegőt kap szegény Elite, lekerült róla a műanyag ruha.

15-Cooler-Master-Elite-431-Plus

A kezem valami érdekes dologhoz ér a ház alján, kicsit összegyűrődik, miközben magam felé fordítom. Egy porszűrő az, amit kis fülek tartanak a helyén, konkrétan a táp alatt. Ebből rögtön kiderül, hogy az alsó tápelhelyezés már nem csak a vagyonosabbak kiváltsága.

Amúgy valaki elmagyarázhatná nekem, hogy miért jó, ha alul van a tápegység. Az rendben van, hogy hűvösebb levegőt szív, mintha felül lenne, de az előnyök itt véget is érnek, már csak hátrányok jutnak eszembe.

1-Cooler-Master-Elite-431-Plus

A táp ventilátora, már persze, ha a táp felül van, akkor kiszívja a meleget a házból. Ha nincs felül a táp, akkor kell minimum egy plusz ventilátort szerelni felülre, hogy helyettesítsük a tápban lévőt.

14-Cooler-Master-Elite-431-Plus

Ráadásul szinte minden házon kialakítják már a vízhűtéshez, konkrétan a külső hőleadóhoz szükséges gumírozott szélű lyukakat. Tudjátok mi a víz nagy hátránya? Hogy folyik, ráadásul mindig lefelé, engedelmeskedve a gravitációnak. Mi történik, ha egy folyadékhűtésnél tömítetlenség lép fel? Aha, jól mondjátok, bele folyik a tápba a víz. Láttam már ilyet élőben is, csúnyán néz ki utána a gép.

2-Cooler-Master-Elite-431-Plus

Szóval a lényeg, hogy nem annyira kedvelem az alsó tápelhelyezést, de mostanában ez a trendi, és a Cooler Master ebben az olcsóbb házban is ezt a megoldást használja.

Térjünk vissza porszűrőhöz. A megoldás elég barátságos, ha a költségeket akarjuk csökkenteni, ugyan akkor talán nem ártott volna legalább egy vékony műanyag keret, amit egy darab csavarral, meg két fülecskével fel tudnánk rendesen szerelni.

A házat megforgatva ki is kötöttem az elejénél. Forgatás közben véletlenül benéztem az oldalablakon – ilyen is van ám -, és azt láttam, hogy az 5,25 colos meghajtó helyeknél valami zöld NYÁK lemez kukucskál kifelé. Persze az első dolgom volt, hogy lecsekkoljam kívülről is a dolgot!
6-Cooler-Master-Elite-431-Plus
Alapértelmezetten három darab 5,25 colos meghajtót lehet elhelyezni a gépben, de a legalsónál, pont ahogy a luxus kategóriába eső Silencio 650 esetén, egy dokkolót találunk. Oké, nem annyira szofisztikált a cucc, mint annál, de azért használhatónak tűnik. SATA felületű merevlemezt vagy SSD háttértárat tolhatunk be ide minden féle csavarozgatás, meg szerelgetés nélkül. Hihetetlenül hasznos dolog, sokszor lenne rá szükségem nekem is, hogy a fiókban tárolt régi, ám annál fontosabb, többnyire családi emlékekkel teli meghajtóimat néha ennyire egyszerűen tudjam csatlakoztatni.

13-Cooler-Master-Elite-431-Plus

A ház eleje amúgy nem mondható csúnyának, a határozottan kiugró műanyag a vastag hűtőráccsal komoly képet kölcsönöz a kuckónak.
A szokásos csatlakozók és kapcsolók az előlap legfelső traktusában kaptak helyet. A ki- és bekapcsoló gomb mellett megtaláljuk a mikrofon be- és a fejhallgató kimenetet, a két USB 2.0 csatlakozó mellé pedig kapunk egy harmadikat, ami már USB 3.0-ás szabványú. Piros pont a házikónak!

7-Cooler-Master-Elite-431-Plus

Napjainkban, főleg ezekben a 40 fokos napokban elsőrendű a jó hűthetőség. A CM mérnökei nem spóroltak a ventilátor helyekkel, ugyan akkor, ahogy egy olcsóbb háznál várható is, csak egy légkergetőt kapunk beépítve. A többit meg kell vásárolni, persze csak akkor, ha szükség van rájuk.

18-Cooler-Master-Elite-431-Plus

Ám ha szükség van, akkor van hova tenni! A merevlemezeknél van a gyári beépített légkavaró. Ezen kívül szerelhetünk egyet az alsó lemezre, kettőt a fedlapba és egy továbbit a hátlapba. A maximális méret 12 centi lehet, de a furatok az alsó és a hátsó helyen megengednek ennél kisebbet is.

A plexi ablakot is tartalmazó oldalfalat leemelve láthatóvá válik a spártai egyszerűségű belső. Bár egyszerű, de azért minimális luxust mégis tartalmaz, A két 5,25 colos meghajtó mellett három darab 3,5 colos is csavarmentesen szerelhető be. Igaz nincsenek sínek, meg zaj és rezgéscsillapítás, de csavar akkor sem kell.

4-Cooler-Master-Elite-431-Plus

A házban találtam még egy légszűrőt, ami méretében a felső két ventilátor helyére illik, Hogy ez csak lepottyant vagy direkt nem volt a helyén nem tudom, minden esetre precízen vissza tettem oda ahova való.

3-Cooler-Master-Elite-431-Plus

Amit nem igazán értek, hogy az alsó ventilátorhoz miért nem jár ilyen szűrőbetét. A koszt általában nem a felül lévő, ráadásul kifelé fújó ventik szívják be, hanem az ami alul van, és a gépbe tolja a hűsítő ájert. Azt javaslom, hogy a felülre való cuccot vágjuk szét rögtön a szereléskor, és csavarozzuk az alsó ventilátorhoz, egyébként hamar tele lesz porcicával a ház.

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.