Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk — IPS monitor forradalom az LG-nél!

 

Az LG az utóbbi időben szinte kifogástalan formavilágot hozott a kijelzők terén, és most sem kell csalatkoznunk, ha a IPS236V-PN típusra tekintünk. Bár a távol-keleti ízlés meglehetősen távol áll az európaitól, ez a legtöbb modell esetén alig, vagy egyáltalán nem érhető tetten. Általában találkozhatunk apróbb érdekességekkel, mint jelen monitorunk esetén a működést jelző kék LED-nél található ezüst ívvel.

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 1

A külső egy picit azért eltér a megszokott csúcs LG kijelzőktől. A káva egy picit szélesebb, és hiába LED a háttérvilágítás, nagyobb a vastagság, ahogy a kijelző tömege is nőtt a TN+film paneles megoldásokhoz képest. Ez gyaníthatóan a technológiából fakad. Persze ez a vastagság relatív, mert csak a szupervékony ledes kijelzőknél érezzük vaskosabbnak, egy átlag CCF megvilágítású, TN paneles jószág vastagságának így is csak a felét éri el.

A menüről való értekezést ismét kihagyjuk, hiszen ezt megtettük már több cikkünkben. A kijelzőnek van néhány érdekes szoftveres képessége. Képes például a kijelzőt megosztani két böngészőablak között úgy, hogy nekünk nem kell az ablakok szélességét állítgatnunk, és képes videoanyagok kiemelésére a háttérből, például Youtube videót nézve a lejátszó ablaka világos marad, míg a környező képernyő elemeket beszürkíti. Ezek apró figyelmességek a gyártó részéről, tipikusan olyanok, amikről azt mondjuk, e nélkül is megvoltunk eddig, ám ha elkezdjük használni, könnyen hozzászokunk a jóhoz.

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 2

Az IPS panellel kapcsolatban már említettük a képminőséget, pontosabban azt a komoly különbséget, ami minőség terén a TN+film panelektől megkülönbözteti, természetesen a jó irányába. Erről győződhettek meg az alábbi képeken. Ha hagyományos TN paneles kijelző előtt ültök, akkor érdemes megnézni a különbséget!

Itt alant láthatók a képek, amiket a kijelzőről készítettünk. Ezek többek között azt hivatottak bemutatni, hogy milyen a bevilágítás, magyarán a káva alatt elhelyezett fényforrások mennyire biztostanak egyenletes fényt. A másik fontos momentum a színárnyalatok megjelenítése. Mint már többször leírtuk, a “hagyományos” TN+flim technológia nem képes 16 millió árnyalat megjelenítésére, a szebb átmenetek eléréséhez szoftveres trükköket kell alkalmazni. Ez nem igaz az IPS technológiára. A harmadik momentum a betekintési szög. Ezt is többször kiemeltük már negatív értelmben a TN panelek esetén, mivel a gyártók szinte extrém magas szögeket tüntetnek fel, mintha azokból a szögekből még élvzhető képet kapnánk, eközben mind a szín, mind a fényerő terén súlyos hiányosságokat fedezhetünk fel. Ez a technológiából adódó korlát, a kristályok más irányba rendeződnek, mint az IPS esetén. Ennek köszönhető, hogy az IPS panelt használó kijelzők esetén valóban élvezhető a kép akár 170 fok feletti betekintési szög esetén is.

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 3

Fontos megjegyezni, hogy a képminőség miatt egyes képek 1 MB-nál nagyobb méretűek. Ez természetesen csak a kattintás után letöltődő nagy képekre igaz, de azért készüljetek fel rá, hogy tovább tart a betöltődés, mint kisebb képek esetén. Ennek ellenére fontosnak éreztük, hogy ebben az esetben lehetőség szerint a legkevesebbet romboljunk a képek minőségén.

Lássuk hát a képeket!

Betekintési szög

altaltalt
Referencia képek TN+film panelről

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 4Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 5Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 6Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 7
A színek az IPS panel esetén még extrém szögeknél sem változnak jelentősen

Bevilágítás

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 8 Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 9

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 10 Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 11

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 12

Színmélység, színátmenet

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 13 Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 14

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 15

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 16 Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 17

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 18 Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 19

Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 20 Kipróbáltuk -- IPS monitor forradalom az LG-nél! 21

Néhány mondatban szeretném értékelni is a tapasztaltakat. Először is fontos megjegyeznem, hogy a fényképezőgép közel nem adja vissza azt az élményt, azt a különbséget, amit a TN és az IPS technológia között a szemünk tapasztal.

Kezdjük a színátmenetekkel. Itt meglepetésünkre levesebb különbséget éreztünk, mint az vártuk. Az IPS technológia képes a 16 millió szín megjelenítésére, míg a TN technológia csak 262 ezer színt tud. Ennek ellenére azt kell mondanunk, hogy bizony a drágább TN paneles kijelzőkből a szoftveres tuning által egész jó színátmeneteket tudnak produkálni, olyannyira, hogy ezt összemérhetjük egy IPS panel teljesítményével. Itt érdemes újra megjegyezni, hogy bár TN panel és TN panel között sok különbség nem lehet, pont az egyéb szoftveres megoldások miatt nem mindegy, hogy milyen kijelzőt veszünk, hiszen a minőség ebben az esetben a képminőség javulását jelenti. Sajnos ez nem jelenti azt, hogy ami drága, amin egy ismert gyártó neve van, az egyben jó is. Léteznek egyszerű tesztprogramok, amiket egy pendrive-on magunkkal vihetünk monitor vásárlásakor. Ne legyünk restek, ennyit megér a dolog, hiszen nagyon rossz, ha otthon ér minket a csalódás.

Betekintési szög. Itt két dolog fontos. AZ egyik, hogy elfelejtettem a vertikális betekintési szöget megörökíteni, így most a szavammal kell beérnetek, hogy ott sem volt gond (legközelebb ígérem pótolni fogom a hiányosságot). A másik, hogy bár a képeken is látszik a különbség egy TN+film paneles és az IPS paneles kijelző között, ez élőben még mellbevágóbb. Lényegében nincs sem fényerő veszteség, sem színárnyalat romlás. A TN paneles kijelzőknél meg sem próbáltam olyan extrém szögből fényképezni, mint ennél a kijelzőnél. Remélem a képeken is látható az eredmény!

Az oldal végére maradt a táblázat, ami az  LG IPS236V-PN legfontosabb paramétereit foglalja össze.

 

Specifikáció

 LG IPS236V-PN

Képátló

23 “

Panel Típusa

IPS

Színmélység

16,7 M

Pixel pitch (mm)

0.265 × 0.265

Képarány

16:9

Felbontás

1920 × 1080

Fényerő (cd/m2)

250 cd/m2

Kontrasztarány

5,000,000:1

Válaszidő (GTG)

8 ms

Betekintési szögek

178/178

Panel felület

Anti-Glare 3H

Kimenetek/bemenetek  
D-Sub

igen

DVI-D

igen

HDMI

igen

Fejhallgató kimenet

igen

Fogyasztás  
Bekapcsolt tipikus

36 W

Kikapcsolt, alvó maximum

<0.5 W

Kikapcsolt (Max)

<0.5 W

Méretek (mm)

548,7 × 230 × 421,9

Falraszerelhető

igen

Tömeg

3,98 Kg

 

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.