Válassza az Oldal lehetőséget

AMD kontra AMD, avagy a nagy öreg a nem is olyan vén még

Nemrég sikerült felfedezni egy olyan cikket az interneten, amely nagyon sok mai géptulajdonost érinthet kishazánkban. Szinte sehol másutt nem találunk már olyan tesztet, ami csak a „régi” K7 architektúrájú Athlon XP processzorokat hasonlította volna össze az „új” generációs Athlon 64 processzorokkal.

Konkrétan a K7 sorozat csúcsát jelentő AMD Athlon XP 3200+ processzort izzasztották meg a hasonló árfekvésű egycsatornás memóriavezérlőt tartalmazó Socket 754-es foglalatú Athlon 64 3000+ processzorral. Természetesen kisebb és nagyobb Athlon 64-ek is szerepelnek a tesztben (sajnos K7 vonalon csak a 3200+ emelte fényével a csapatot).

Néhány teszteredményt kiragadva AMD vonalon a következő konzekvenciákat vonhatjuk le:

1. Az Athlon 64 nagyon jól sikerült az AMD-nek: azonfelül, hogy rengeteg újdonságot tartalmaz, a fogyasztása, ára és teljesítménye is nagyon végfelhasználó-barát.

2. Az Athlon XP szintén egy jól sikerült sorozat, hiszen a K7 mag skálázhatósága minden várakozást felülmúlva napjainkban is megállja a helyét az alsó és alsóközép kategóriás szegmensben.

3. Akinek minimum egy Barton magos Athlon XP 2500+ processzora, vagy azzal egyenértékű AMD Athlon/Sempron csücsül a gépében, az egy darabig még el lesz látva megfelelő teljesítménnyel, feltéve ha a többi komponens is megfelelő, mint mondjuk VGA-kártya

Némi Far Cry. Az eredmény magáért beszél.

AMD kontra AMD, avagy a nagy öreg a nem is olyan vén még

A Barton és az Athlon 64 3000+ között mintegy ~17% teljesítménykülönbség mutatkozik

A Half-Life 2 játékprogram sem hoz látványos aránykülönbséget.

AMD kontra AMD, avagy a nagy öreg a nem is olyan vén még

Itt már némileg erősít a Barton, de még mindig nem az igazi, a lemaradás 15% körüli.

Természetesen akinek nem mindegy, hogy 60 vagy esetleg 70 képkocka/másodperc a

megjelenítés sebessége, az magára vessen.

Legvégül a Warhammer 40 000: Dawn Of War játék sebességtesztje.

AMD kontra AMD, avagy a nagy öreg a nem is olyan vén még

Itt elenyésző az Athlon 64 előnye. a különbség 5% alá redukálódik.

Végszó:
Talán a 64 bites operációs rendszerek elterjedésével letisztul a kép, hiszen mindenki kénytelen lesz architektúrát váltani (bár egy hirtelen felindulásból elkövetett PCI Express foglalattal bíró alaplap utáni sóvárgás előrébb hozhatja az elkerülhetetlent). Addig azonban azt javasoljuk, ne kapkodjunk, ha Athlon XP rendszerünk van, ami legalább egy Barton magos 2500+, vagy megegyező teljesítményű Sempron processzor köré épül. Hiszen a gép teljesítménye nem lesz gyorsabb érezhetően, viszont a pénztárcánk számottevően és érezhetően vékonyabbá válik. További teszteredményekről itt olvashattok.

A szerzőről