Válassza az Oldal lehetőséget

Az utolsókat rúgja az AMD GCN architektúrája

Az utolsókat rúgja az AMD GCN architektúrája

Egészen pontosan még egy rúgás van hátra (Navi), aztán megtörténik a leköszönés.

Az utolsókat rúgja az AMD GCN architektúrája

A GCN, azaz a Graphics Core Next 2011 óta a Radeon videokártyák alapjául szolgál, de már nem sokáig. A Wccftech a napokban szellőztette meg, hogy az AMD mérnökei már több éve dolgoznak az utódon, mely legalább olyan szintű változást hoz, mint amit a GCN szolgáltatott a maga idején. Ahogy a bevezetőben is említettük, ezt a nagyobb horderejű váltást még egy utolsó lépcsőfok előzi meg, a Navi névre keresztelt generációval zárul az architektúra életciklusa.

1 AMD CES GPU Feature

Talán még a rajongók közül is kevesen gondolták, hogy a GCN ilyen szép kort fog megélni. Az architektúra legnagyobb érdeme, hogy a Mantle személyében elsőként hozta el az alacsony szintű API-t a PC világába, mintegy iránymutatásként az elkövetkező évekre. A Mantle szabadjára engedéséből megszületett Vulcan gyakorlatilag egy lépéssel elvitte a Linuxot a modern érába.

  • GCN 1: Southern Islands
  • GCN 2: Sea Islands
  • GCN 3: Volcanic Islands
  • GCN 4: Arctic Islands
  • GCN 5: Vega
  • GCN 6: Navi

Az elnyújtott életciklus kellemes hozadéka a kiforrott eszközmeghajtó támogatás. Ez utóbbi, illetve maga a jövőbe tekintő felépítés tette lehetővé, hogy egyes Radeon grafikus kártyák az évek múlásával olyan ellenlábas megoldásokat is beérjenek, melyek a rajt idején még előrébb jártak. Persze hátránya is van ennek a megközelítésnek, a GCN alapú vezérlők idővel főleg az energiahatékonyság területén maradtak le a rivális GeForce-okhoz mérten – ez a Vega idején kifejezetten szembetűnő lett.

Egy gondolat erejéig érdemes számba venni, hogy az NVIDIA milyen utat járt be. A sort a Kepler nyitotta, gyakorlatilag a GCN 1.0 után pár hónappal. Ezt követően a Maxwell debütált, ami egy jelentősebb átalakításnak bizonyult, ellenben a Pascal (a jelen generáció) esetében a finomhangolás az a szó, mely a legpontosabb jellemzést adja. A Volta, az idei év várományosa viszont me­gint mutat pár merészebb húzást (elsősorban gépi tanulás terén). Akár azt is mondhatnánk, hogy a sorminta alapján a Navi „legfeljebb” a ráncfelvarrott Voltával kerül összetűzésbe, aztán 2020-2021-ben már a teljesen új alapokra épülő Radeonnak kell megvívnia a vásárlók kegyeiért.

Forrás: wccftech.com