Válassza az Oldal lehetőséget

Galaxis Útikalauz Otthonülőknek

A Google Earth új funkciója segítségével mostantól a világűr is felfedezhető a számítógép előtt ülve.

A Google bejelentette a “Sky”-t, a Google Earth új funkcióját, amellyel a felhasználók megnézhetik, hogyan néz ki a csillagos égbolt bolygónk felszínéről nézve. A Sky-jal a Google Earth felhasználói szabadon átszelhetik Földünk egét, így megtekinthetnek 100 millió csillagot és és elnavigálhatnak 200 millió galaxis között. A nagy felbontású képek és a különféle információs rétegek különleges teret nyújtanak a világűr jobb megismeréséhez és tanulmányozásához – ehhez mindössze a Google Earth “View” menüjében a “Switch to Sky” gombra kell kattintani. A kezelőfelület és a navigáció (beleértve a zoomolást, keresést, a rétegek kiválasztását vagy a “My Places”-t is) megegyezik a már korábban megszokottal.

Galaxis Útikalauz Otthonülőknek

A Sky részeként a Google 7 új információs réteget készített, amelyek különböző égi jelenségek megismerését könnyítik meg:

  • Csillagképek – A “Constellations” réteg a Cassiopeiától az Andromédáig a csillagképek egymáshoz tartozó pontjait kapcsolja össze és neveiket tünteti fel. A felhasználók további érdekes információkat tudhatnak meg azokról a csillagokról, amelyek kedvenc csillagképeiket alkotják.
  • Amatőr csillagászat – A “Backyard Astronomy” rétegben a felhasználók számos információt találhatnak a csillagokról, galaxisokról és a szabad szemmel, általános vagy kisebb csillagászati távcsővel látható csillagködökről. Ez különösen az amatőr csillagászok számára hasznos, akik jól szerkesztett formában férhetnek hozzá az éjszakai égről szóló információkhoz.
  • A Hubble űrteleszkóp képei – A “HST” (Hubble Space Telescope) rétegben 129 csodálatosan szép nagyfelbontású kép található, amelyet a NASA Földünk körül keringő Hubble űrteleszkópja készített.
  • Hold – A “Moon” rétegben különböző animációk láthatók a holdfázisokról és égi követőnk pozíciójáról.
  • Bolygók – A “Planets” réteg naprendszerünk 7 másik bolygóját mutatja be alaposabban, miközben felrajzolja a következő 2 hónapra kiszámított pályájukat.
  • Felhasználói kézikönyv a galaxisokhoz – A “Users Guide to Galaxies” réteg lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy virtuális túrán vegyenek részt a különböző galaxisokban az Ursa Minor törpegalaxistól a Tejútig.
  • Egy csillag élete – A “Life of a Star” réteg végig vezeti a felhasználókat egy csillag teljes életciklusán születésétől a haláláig.

A Sky-t különböző tudományos forrásokból (pl. a Space Telescope Science Institute-ból (STScI), a Sloan Digital Sky Survey-ből (SDSS), a Digital Sky Survey Consortium-tól (DSSC), a CalTech Palomar Obszervatóriumtól, az Egyesült Királyság Csillagászati Technológiai Központjától (UK ATC) és az Anglo-Australian Obszervatóriumból (AAO)) származó képek összegyűjtésével a Google pittsburghi fejlesztőcsapata hozta létre. A kezdeményezés megszületésében fontos szerepet játszott, hogy a Washingtoni Egyetem részt vett a Google Visiting Faculty programjában, amelynek keretében vezető tudósok látogatták meg a Google-t, ahol mintegy 6-12 hónapon át folytathatták kutatásaikat.

Galaxis Útikalauz Otthonülőknek

A Sky nézet Google Earth-ben való eléréséhez a felhasználóknak le kell tölteniük a program legfrissebb változatát a következő honlapról: http://earth.google.com. Az új funkció az Earth mind a 13 nyelvén elérhető lesz. Ha többet szeretne tudni a Sky-ról, tekintse meg a demót (http://earth.google.com/sky/skyedu) vagy nézze meg Sally Ride-ot és Greg Coombie-t, a Google mérnökét, ahogy bemutatják a Sky néhány funkcióját (http://earth.google.com/sky).

A szerzőről