Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: GIGABYTE F2A85X-UP4 az alaplap, ami Trinity alá kelleni fog!

A GIGABYTE F2A85X-UP4 szemnek kellemes képet mutat. Manapság az egyszerűség dívik (szerencsére), így nem találunk UV színű síneket és narancssárga csatlakozókat, ehelyett fekete nyákon fekete és szürke alkatrészek sorakoznak katonás rendben. Az egyetlen alkatrész, ami nem ezt a trendet követi az FM2 processzor foglalat, ez pedig valószínűleg azért nem, mert ebből csak fehéret lehet kapni.
Az alaplap rendkívül letisztult képet mutat, azon pedig már nem is csodálkozunk, hogy az alkatrészek beültetése és a forrasztások példásan rendben vannak.
6 gigabyte_f2a85x_up4
Ahogy említettük a processzor foglalata FM2-es, ami egyben azt is jelenti, hogy a lap visszafelé nem kompatibilis, így az előző generációból származó Llano alapú processzorok nem működnek benne, vagy inkább rajta, ha már a foglalatról beszélünk. A foglalat mellett ezen a lapon a standard AMD konzolt találjuk. A kimenetek felé eső oldalra a tápellátáshoz tartozó alkatrészek kerültek, a passzív borda a digitális VRM-ek hűtését segíti.
10 gigabyte_f2a85x_up4
Az alaplapon még egy nagyobb passzív bordát találunk, ez a jobb alsó sarokban kapott helyet. Ha lefeszegetnénk, megtalálnánk az A85X lapkakészletet, amire, ahogy a neve is mutatja, az alaplap épül.
13 gigabyte_f2a85x_up4
A tápcsatlakozók terén sok meglepetést nem találunk: a megszokott helyükön találjuk őket, a nagyobb 24 tűset a jobb oldalon, a kisebb nyolctűs csatit a VRM borda mögött, közel a digitális VRM áramkörökhöz.
7 gigabyte_f2a85x_up4
Ventillátor csatlakozóból nem szenvedünk hiányt, nem kevesebb, mint öt darab légkergetőt tud az alaplap meghajtani.
Memória foglalatból négy darabot adott a gyártó, ezekbe a DIMM bővítő helyekbe összesen 64 GB DDR3 memória használható, melyek sebessége 1066 MHz-től 1866 MHz-ig terjedhet, ráadásként megtaláljuk az AMP (AMD Memory Profile) technológiát, ahogy nem túl nagy meglepetésként a kétcsatornás üzemmódot is.
8 gigabyte_f2a85x_up4
A memória foglalatok mellett az alaplap sarkában találunk három kapcsolót, az egyik a bekapcsoló gomb, a másik egy CMOS gomb, a harmadik pedig egy reset gomb.
9 gigabyte_f2a85x_up4
Ahogy haladunk lefelé, a tápcsatlakozó másik oldalán belebotlunk egy natív USB 3.0 csatiba is, aminek látványa melengeti szívünket.
A lap jobb oldalán a fent már említett passzív borda mellett hat darab SATA3 kaput találunk, amiken keresztül támogatást kapunk RAID 0, 1, 5, 10 és JBOD háttértár konfigurációk építéséhez is. Ezek alatt érdekességként a Dual BIOS lapkái, egy kétszegmenses kijelző, és egy újabb, szám szerint a hetedik SATA3 port érdemel még figyelmet.
14 gigabyte_f2a85x_up4
Ugorjunk is át a baloldalra! Az alsó sor a szokásos soktűs csatlakozóké, USB, Soros port, Audio, SPDIF-kimenet és társai találhatók itt.

12 gigabyte_f2a85x_up4
Felettük már jóval izgalmasabb részhez érkezünk, ez nem más, mint bővítő sínek területe.  Egy hagyományos PCI slot mellett három darab PCI-Express x1 és három darab PCI-Express x16 sínt találunk. Ez utóbbiak természetesen csak formátumukban x16-osok, mert alapértelmezetten a felső 16, az alatta lévő 8, a legalsó pedig 4 PCI-Express sávval gazdálkodik. Ez persze kiépítéstől függően változhat, hiszen a lap támogatja az AMD CrossFireX technológiát, az meg már csak külön öröm, hogy a Virtu támogatás sem maradt le. A kiépítéstől való függőség jelen esetben azt jelenti, hogy optimálisan egy két videokártyás rendszer építésére megfelelő a lap. Amennyiben egy kártyát használunk, azt a felső sínbe illesztve 16 szállal gazdálkodhat. Két kártya esetén már a második x16 aljzatot is igénybe vesszük, ebben az esetben a kártyák 8-8 PCI-Express szálat használnak.
11 gigabyte_f2a85x_up4

Nem maradt más hátra, mint a hátlapi ki- és bemenetek megszámlálása. Láthatóan nem lesz hiányérzetünk, az alaplap a csatlakozókban nem szűkölködik, olyannyira nem, hogy akár HTPC alapnak is jó lenne.
Sokcsatornás, a Realtek ALC892-es audio codec által előállított hangot kivihetünk analóg vagy digitális formában is, ez utóbbihoz az optikai kimenet és a HDMI csatlakozó használható. Képet négy különféle módon juttathatunk ki. A hagyományos D-Sub mellett DVI-D és HDMI csatlakozó áll rendelkezésre, sőt egy DisplayPort is helyet kapott a kimenetek között.
15 gigabyte_f2a85x_up4
USB kimenetekből mindösszesen hat darabot találunk, ezek közül kettő USB 2.0, a maradék négy természetesen USB 3.0 szabványú. Egy darab gigabites Ethernet csatlakozó, egy eSATA csati és egy PS/2-es egér/billentyűzet port zárja a csatlakozók sorát.
Lássuk a BIOS-t!

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.