Válassza az Oldal lehetőséget

Lassan javul a helyzet a merevlemezpiacon

A thaiföldi áradással kapcsolatos problémák miatt 2011 utolsó negyedévében jelentős mértékben csökkentek a merevlemez szállítások.

A Seagate számításai alapján a globális piacnak a tavalyi utolsó negyedév során 180 millió merevlemezre lett volna szüksége, de a Digitimes értesülései szerint a Western Digital, a Seagate, a Hitachi és a Toshiba együtt 103 millió merevlemezt szállíthatott le, amely jelentős visszaesés a harmadik negyedév 163 milliós eredményéhez képest. Egy külföldi árkeresőn arra kerestük a választ, hogy miként alakulnak mostanában az árak a merevlemezpiacon. Nem állítjuk, hogy megkérdőjelezhetetlenül körvonalazódik az árcsökkenés, de a legtöbb modellnél úgy tűnik, hogy bekövetkezett a fordulat, az árak már korábban elérték a tetőpontot. A Western Digital Caviar Green 1000 GB, és 2000 GB kapacitású típusok esetében egy enyhe ívű, de határozott áresés látható. Hasonló a tendencia a Seagate Barracuda 7200 500GB esetében is, bár itt most némi stagnálás figyelhető meg. Zárásképpen egy kisebb tárkapacitású modellre, (Samsung Spinpoint F4 320 GB) esett a választás. Érdemes megfigyelni, hogy volt olyan időszak, amikor a jelenlegi árhoz képest csak másfélszer drágábban lehetett megvásárolni ezt a típust. Az 56 eurós ár (átszámítva mintegy 17-18 ezer forint) szinte már barátinak mondható.

A hazai piacot tekintve sajnos a helyzet valamivel komplikáltabb. Január 1-től a külső merevlemezek is jogdíjkötelesek, miközben az áfaemelés is tetézi a bajt, ennek ellenére nem szálltak el a hazai árak a fent látható Western Digital merevlemezek esetében. Sajnos az olcsóbb modelleknél már más a helyzet. Abban az árszegmensben, ahol a Samsung Spinpoint F4 320 GB található itthon csak kisebb típusokat kapunk.

Forrás: geizhals.at