Válassza az Oldal lehetőséget

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral

Ahogy az új Intel processzorok esetében az utóbbi években tettük, úgy most sem tudunk kitérni némi történelmi visszatekintés elől. Nem árt ismét elismételni, hogy az Intel napjainkban is tapasztalt uralma a CPU-k területén nem volt örök és állandó, hiszen évekkel ezelőtt olyan zsákutcába sétáltak bele, amiből a kitolatás nem volt egyszerű manőver. Ez a zsákutca nem volt más, mint a Netburst architektúra.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral

Az Intel abban az időben a megaherzek bűvöletében leledzett, és ebből nem is nagyon akart kitörni. Eközben az AMD műhelyeiben elindult a fejlesztés egy új iránya, mely előtérbe helyezte az órajel folyamatos emelésével szemben a többszálú feladatvégrehajtást, vagyis a párhuzamos adatfeldolgozást. Az új gondolatok, új ötletek aztán a friss Athlon, Athlon X2 processzorokban testesültek meg.

A piac jól reagált, az AMD eladásai növekedésnek indultak, eközben az Intel csak vergődött a saját csapdájában, hiszen kiderült, hogy az órajel állandó növelése az technológia akkori állása szerint nem volt folytatható. Elérkeztek a skálázhatóság egy olyan határához, amit átlépni nem tudtak. Akkoriban kezdtek elterjedni a hírek egy teljesen új fejlesztésről, mely sutba dobja az addig csodának kikiáltott Netburstot, és egy olyan központi egységet jövendöltek, mely a sikeres mobil Intel processzorokra épül.

És a csoda bekövetkezett! Az Intel piacra dobta a Core, majd Core 2 processzorokat, amiket a nem túl távoli múltban a Core i7 követett. Ha már az új architektúrák váltásánál tartunk, akkor ismét meg kell említenünk Tick-Tock elvet, mellyel az Intel mintegy kötelezte magát arra, hogy a fejlesztésekkel ne akarjon ismét 6-8 évet várni, mint a Netburst esetében történt. Ezen új filozófia szerint az Intel kétévente új architektúrát dob piacra, a közbenső években pedig ezen architektúrák továbbfejlesztett változataival találkozhatunk.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 1 P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 2

Itt jön egy kis zavar az erőben, hiszen, ha a Tick-Tocknak hiszünk, akkor most egy olyan processzorral kéne találkoznunk, mely a tavaly novemberben bemutatkozott Core i7 tovább fejlesztése. Esetünkben – mint a cikk további részében látható lesz – a fejlődés valóban nyomon követhető, ám nem a megszokott csíkszélesség csökkentés, alacsonyabb fogyasztás vetületben. A most bemutatkozó Core i5, és a hozzá adott P55 ennél nagyobbat változott, de persze a szokásos csíkszélesség váltás sem marad el, csak kissé eltolódik időben, várhatóan 2010 első negyedévére.

Azt, hogy miben változott a teljes architektúra a Core i7-hez, és az őt befogadó X58-hoz képest a következő oldalon tárgyaljuk.