Válassza az Oldal lehetőséget

Pontosan miben jobb az AMD Radeon HD 7970 GHz Edition?

“Átverés” vagy valódi fejlesztéseket, újdonságokat nyújt? Erre keressük a választ.

7970 ghz

Egy korábbi hírünkben már részletesen bemutattuk az AMD Radeon HD 7970 GHz Edition videokártyát, de azóta számos érdekes pontra derült fény. Kezdjük Ádámnál és Évánál, azaz a Tahiti lapka megjelenésénél.

A vállalat még tavaly decemberben indította útjára a Radeon HD 7000 sorozat legerősebb tagját. A Tahiti GPU-k a TSMC 28 nm-es csíkszélességű gyártástechnológiájára alapoznak. A TSMC-ről sajnos azt tudjuk, hogy még manapság sem áll a helyzet magaslatán – ez most már elsősorban a leszállított lapkák mennyiségénél jelentkezik. A megjelenéssel kapcsolatosan első körben azt szögezzük le, hogy a zöldek csak egy negyedévvel később indították útjára a GeForce GTX 680-at. Ez az időszak feltételezhetően elég volt arra, hogy a végső órajelek finomhangolásával pontosan be tudják lőni kártyájuk pozícióját a virtuális ranglétrán. Persze az AMD mérnökei se Sudokuval töltötték el a március-május között időszakot. Az eltelt hónapok alatt sikerül némi extra lóerőt kifacsarni, így született meg jelen hírünk alanya.

A “Tahiti XT2” egyes hírek szerint a legjobban sikerült chipeket gyűjti össze, de a ComputerBase mérései szerint ettől többről van szó. Az oldal munkatársai nemes egyszerűséggel egy “házi készítésű GHz Edition” változattal prezentálták, hogy a korábbi változat érdemben elmarad az új kiadástól. A Radeon HD 7970 magórajelét 1050 MHz-re, üzemi feszültségét 1,256 voltra állították (a GPU Boost alatti érték), a fedélzeti memóriákat pedig kereken 6,0 GHz-en hajtották.

hatékonysági verseny

Látható, hogy a Radeon HD 7970 “Home Edition” sokkal durvább fogyasztás mellett volt képest azt a teljesítményt hozni, amit a GHz Edition. Nyilván ez arra ösztökélte a hűtőrendszert, hogy magasabb fordulaton üzemeljen, de így is nőtt a kártya hőmérséklete. Összefoglalva: pozitívum, hogy a régebbi modell jó eséllyel képes elérni az 1050 MHz-es GPU és a 6,0 GHz-es memória órajelet, viszont csak erősen megnövekedett energiaigény kíséretében. Mindenesetre ha lesz rá lehetőségünk, akkor mi is utánajárunk a dolognak.


AMD PowerTune Boost

Kétségtelen, hogy az alapötletet az NVIDIA GPU Boost adta, de úgy gondoljuk, hogy ezt az eljárást mindenképpen érdemes volt implementálni – a zöldek válaszul lemásolhatnák a ZeroCore-t. A PowerTune Boost képes dinamikusan emelni a magfeszültséget (1,2 volt helyett 1,256 voltra) és az órajelet. Természetesen a folyamat csak akkor indul be, ha a kártya a számára meghatározott TDP limit alatt tartózkodik. A”Tahiti XT2″ pontosabban határozza meg az aktuális fogyasztást, mint elődje. Erre egyébként szükség is van, hiszen a Radeon HD 7970 GHz Edition egészen étkes jószág lett. Egy valamiről nem szóltunk még, az pedig a sebességnövelés mértéke. A GPU ideális esetben 1050 MHz-ig képes fokozni a tempót. Ezt az újítást már nem tudjuk házilag megoldani a korábban megjelent modell esetében, bár az előbb említett órajelen rögzíthetjük a grafikus processzort.

Mi a helyzet a túlhajtással?

A 3DCenter.org jó szokásához híven összegyűjtötte a különböző tesztoldalak eredményeit. 16 túlhajtás összegzéséből kiolvasható, hogy átlagosan 1174 MHz-es mag, illetőleg 6574 MHz-es memória órajelet sikerült elérni. Az előd esetében ez 12 mérés átlagát tekintve 1095 és 6176 MHz. Némi előrelépés itt is történt, így a finomhangolt, válogatott “Tahiti XT2” GPU-k valamivel később fulladnak ki a tuningban. Meglepőnek nevezhető, hogy a GDDR5 memóriák kapcsán is ekkora változás történt.

A kicsit hosszúra nyúlt “hír” zárósoraiban összegeznénk, hogy nagyjából milyen előrelépésekkel számolhatunk az AMD Radeon HD 7970 GHz Edition kapcsán. A vezérlő feladata nyilvánvaló: visszaszerezni a leggyorsabb egy GPU–s grafikus kártya címet az AMD-nek. Ez a különböző tesztoldalak mérései alapján többé-kevésbé sikerült, ellenben határozottan izzadságszagú a dolog. Ettől talán érdekesebb az, hogy mire számíthatnak a vásárlók. Nos, a külföldi tesztek után úgy fest, hogy a Radeon HD 7970 GHz Edition könnyebben elviseli ezeket a magasnak mondható órajeleket, mint elődje. Az is látható, hogy az AMD kiengedte a lovakat, a túlhajtás során borítékolható pár százaléknyi előny, de a teljesség igénye miatt nem mehetünk el szó nélkül néhány kellemetlen dolog mellett. A fent megemlített erőlködés a referencia hűtésnél bitangul meglátszik. Ugyan a Raffaello többet mond minden szónál, de mi inkább a HTML5-ös szabvány audio tagjára alapoznánk:

 

„AMD Radeon HD 7970 GHz Edition“

 

„AMD Radeon HD 7970“  

A helyzet jól hallhatóan elég siralmas. További súlyosbító tényező: az AMD Radeon HD 7970 GHz Edition 499 dolláros árcédula mellett kerülhet forgalomba, ám ettől olcsóbban megvehetjük a régebbi változat felturbózott variánsait (Sapphire Radeon HD 7970 OC, PowerColor Radeon HD 7970 PCS+, stb.), melyek sokkal hatékonyabb hűtést és hasonló teljesítményt kínálnak. Szerintünk az AMD túlságosan nagy felárat kér ezért a ráncfelvarrásért. A referencia hűtőrendszer is túlfeszíti a húrt, hiszen korábban csak a dual-GPU-s szörnyetegeknél tapasztaltunk ilyen hangorkánt. Az NVIDIA GeForce GTX 680 példájából látható, hogy manapság ez a teljesítményszint nem feltétlenül jelent kegyetlen fogyasztást és fülsiketítő hűtést. A “Tahiti XT2” lapka technikai szempontból nem rossz, de rá épülő Radeon HD 7970 GHz Edition egy-két ponton még korántsem tökéletes.

Forrás: HOC, computerbase.de