Válassza az Oldal lehetőséget

Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából

Ami elsőre feltűnt nekünk: az NVIDIA bizony ráfeküdt a szoftveres meghajtókra az elmúlt hetekben (hónapokban) – ez nagyon meglátszik a teljesítményen. Az már ugyebár más tészta, hogy ezt milyen áron sikerült elérniük – sajnos aprólékos képminőség-vizsgálatra nem volt érkezésünk (persze ez a másik oldalra is igaz). Ha ránézünk az SLI-s mérésekre, egyértelművé válhat: a több GPU-s rendszereket sem hanyagolja el az NVIDIA, immáron akár valós alternatíva lehet az SLI (persze még mindig az alaplap kérdése a legégetőbb ezzel kapcsolatban), pláne, hogy közeleg a GeForce GTX 295 megjelenése (2009 első negyedéve).

Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából 1

SLI-csatlakozók a Leadtek kártyáján

Ha már az előbb a két összekapcsolt GTX 260-asról beszéltünk, említsük meg az AMD ikreit! Ha pusztán az FPS-érték a lényeg, akkor valamivel a GeForce GTX 260 SLI a HD 4870 X2 előtt jár. Azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. Egyrészt valamennyivel olcsóbb a Radeon, másrészt mégiscsak egy VGA-ról beszélünk, azaz az alkalmazását tekintve abszolút alaplap-független (mely adott esetben el is döntheti a vitát). Terhelés melletti fogyasztásuk egyenlő, de az tény, hogy az X2 gyári hűtése nem nevezhető sallangmentes megoldásnak. Érzésünk szerint a Catalyst még nincs teljes mértékben felkészítve a HD 4870 X2-re, talán pár héten belül jobb lesz a helyzet.

Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából 2
A HD 4870 X2 hátán található “vaspáncél” igencsak megdobja a kártya tömegét – no meg terhelés alatt pillanatok alatt átforrósodik (ezzel biztosítva a radiátor kiváltását)

Nézzük az egykéket! Kezdjük a 4850 vs. 9800 GTX+ párharccal! Teljesítményben a Radeon egy hajszállal a GeForce előtt jár, persze ez azért erősen alkalmazásfüggő – mint minden mindenhol. Azonban az árak és a HDMI-képességek (valós PCM7.1-támogatás) okán mi egyértelműen az AMD termékét vennénk (és esetleg ellőhetnénk a jövőállóbb kifejezést is). Az árcédulákat böngészve inkább a plusz nélküli 9800 GTX van versenyben a HD 4850-nel, azonban ő már teljesítményben egyértelműen vetélytársa alatt marad.

Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából 3

Az ASUS Glaciatora közelről

Lépjünk eggyel feljebb! Először is kezdjük azzal, hogy a megnövelt árnyalószám mennyit dob a GTX 260-ason: átlagosan 10 % különbség van az új kártya javára (kis jóindulattal), mely a legtöbb árlistán az árban is megmutatkozik. Ez alapján azt mondanánk, hogy az NVIDIA-rajongók jobban teszik, ha a 216 árnyalós GTX 260 mellett teszik le voksukat (habár a “régi” sem nevezhető rosszabb vételnek). A mai bizonytalan árhelyzet mellett nagyon nehéz pálcát törnünk ebben a kategóriában bárki felett is. Egy biztos: az új GTX 260 már minden szempontból felveszi a versenyt a HD 4870-nel, habár ez utóbbi tesztjeinkben (összesítve) így is egy hajszállal vetélytársai előtt végzett. A “régi” GTX 260 van egy árban hozzávetőlegesen a 4870-nel, általánosságban elmondhatjuk, hogy a több árnyalós GeForce-változatért valamennyivel többet kérnek a kasszánál. Ezek alapján mi ebben a kategóriában is az AMD versenyzőjét látjuk győztesnek.

Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából 4

Hosszúságbeli különbségek

De a mostani állapotokat szemlélve ki az ár/teljesítmény mutató abszolút győztese? Gyakorlatilag házi döntőről beszélünk, hiszen mindkét csoportot Radeon VGA nyerte. Átlagosan a két RV770 között 25 %-os különbség van, a legrosszabb esetben sem mértünk 34 %-nál nagyobb eltérést az XT javára a Próval szemben. Az árakat nézve azonban picit más szituációban találhatjuk magunkat: a 4870 jelenleg másfélszer annyiba kerül, mint kisöccse – mely differenciát mi mindenképpen kissé eltúlzottnak érezzük. Ebből kifolyólag cseppet sem meglepő, hogy a legjobb vétel címet az AMD HD 4850-e kapja tőlünk (ismét):

alt

AMD Radeon HD 4850

Persze az aktuális résztvevőket is honorálni szeretnénk díjakkal, azonban ez most igen kemény dió számunkra. Egyrészt: jelenleg nagyon magasak az árak a gazdasági helyzet miatt. Másrészt két versenyzőnk esett el a díjazástól a fölöslegesen duplázott VRAM-nak köszönhetően, mely sajnos igencsak meglökte az amúgy sem alacsony árat: ASUS HD 4850 1 GB (Glaciator) és HIS HD 4850 1 GB IceQ 4. Sajnáljuk a dolgot, mert az 512 MB-os változatokat nyugodt szívvel ajánlanánk Olvasóinknak. Van itt még egy VGA, mely a szívünkhöz nőtt, ez pedig a PowerColor terméke. Ő a szerkesztői ajánlatot kapta volna meg tőlünk, amennyiben nem történik meg az a malőr, hogy a gyártó állításával ellentétben gyári órajeleken fut a videokártya. Továbbá az is közrejátszott döntésünkben, hogy még az RV770XT esetén sem érezzük indokoltnak az 1 GB-nyi fedélzeti memóriát – még extrém magas felbontások esetén sem (igen kevés kivételtől eltekintve). Ezek szerint az AMD-nek olyannyira jól sikerült a memóriavezérlő fazonigazítása, hogy 512 MB-tal bőven elvannak az egy GPU-val szerelt megoldások. Azonban mindezek ellenére tetszett nekünk a PowerColor PCS(+) HD 4870 1 GB teljesítménye és kiváló hűtése okán:

alt

PowerColor PCS+ HD 4870 1 GB

A videokártyákat a Computer Emporium Kft.-től kaptuk, köszönjük!

Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá.

A szerzőről