Válassza az Oldal lehetőséget

Védjük eszközeinket és pénztárcánkat a villámlástól!

Napjaink szélsőséges időjárását figyelve felmerülhet a kérdés: Megfelelően védjük eszközeinket?

A villámlás nem csak a konnektoron keresztül teheti tönkre eszközeinket! A hálózati kábelek vagy központi antennák közel olyan veszélyesek, mint az elektromos áramot szállító társaik. De vajon megfelelően védekezünk-e vagy vihar alatt, ha épp nem vagyunk otthon, akkor csak az ima erejében bízunk?

Tegyük szívünkre a kezünket! Megfelelően védjük több tíz- vagy százezer forintos, büszkén megvásárolt és birtokolt televíziónkat, számítógépünket, telefonunkat? Szoktunk-e aggódni, amikor értesülünk arról, hogy rettenetes -elektromos- vihar tombol lakóhelyünkön és minden készülékünk áram alatt van, stanby állapotban, vagy esetleg PC-nk épp letöltést végez, hogy mire hazaérünk, már tudjuk is nézni a filmet?

Védjük eszközeinket és pénztárcánkat a villámlástól!

Nem-nem. Aki bízik a villámhárítóban, azt most kiábrándítom. A villámhárító szerepe az elterelés, hogy ne közvetlenül a fenekünkbe csapjon a villám. Azt a rettenetes energiát, amit egy ilyen becsapódás hordoz, bizony mindenfelé továbbítja a tettes. A panellakások viszonylag védettebbek, a vasbeton szerkezet miatt, de ez is kevés! Ráadásul villámszezon van, mert júniusban biztosan többször sújt le, mint Luke Skywalker a Császárra a Jedi visszatérben, az Uralkodó többszöri bíztatása ellenére.

Szóval védjük eszközeinket és ne csak a konnektorból húzzuk ki, hanem a routerből a hálókábelt, telefonból a telefonkábelt, stb.

Védjük eszközeinket és pénztárcánkat a villámlástól!

A döntés a miénk. Íme, a lehetőségek:

  • Erős a hitünk és bízunk abban, hogy a vihar alatt otthon vagyunk és akkor gyorsan mindent kihúzunk.
  • Paranoiánk legyőz minket és mielőtt elmegyünk otthonról minden csatit kirángatunk eszközeinkből. Ehhez rengeteg idő és leltárlista is kell szerintem, ha 100%-osak akarunk lenni.
  • Védekezünk a technikai lehetőségeket kihasználva.

Én a 3. pontot javaslom!

A védekezés arányaiban, a károkhoz viszonyítva olcsó, ugyanis pár ezresért vásárolhatunk túlfeszültség elleni védekező eszközt. Ezek leginkább egy hosszabbító/elosztóra hasonlítanak. A modernebb változatokhoz csatlakoztatni tudunk analóg antennát, Ethernet-kábelt, telefonzsinórt is a hálózati aljzatok mellett. Célszerű összetettebb eszközt vásárolni a jobb ár-érték miatt. Szakértők említik, hogy olyant vásároljunk, amin fel van tüntetve, hogy mekkora mennyiségű energiát képes elvezetni. A többit hagyjuk tovább pihenni a boltban.

Védjük eszközeinket és pénztárcánkat a villámlástól!

Végezetül: Előfordulhat, hogy a túlfeszültség védő károsodik a villámcsapás miatt, de ha végiggondoljuk, hogy az összes eszköz, ami rá volt dugva, tönkrement volna, akkor rájövünk, hogy ez így sokkal gazdaságosabb. Olcsóbb egy új ”túlfesz-védőt” venni, mint egy TV-t, PC-t, telefont, miegymást.

Védjük eszközeinket és pénztárcánkat a villámlástól!

A szerzőről