Válassza az Oldal lehetőséget

Windows Vista törések

Valószínűleg senkit nem lep meg, hogy az eddigi legfeltörhetetlenebb operációs rendszer megfúrására biztosnak tűnő megoldás született, ráadásul szinte egyszerre kétféle.

Az első egy meglehetősen ötletes törés, mely igazából nem is törés, hiszen csak egy szoftveres emuláció. A lényege az, hogy egyes nagy OEM gyártók felmentést kaptak a Vista aktiválása alól, így ők egy speciális BIOS segítségével azonosítják gépeiket a Vista előtt. Ez a BIOS azonosítás elég arra, hogy a Vista “lássa” nincs szükség aktiválásra.

A módszer tehát abban áll, hogy a Vistával el kell hitetnie egy nagy OEM gyártó által összerakott gépen csücsül. Néhány napig egy viszonylag egyszerű, ám mégis csak több lépcsős folyamaton kellett a Vistát ellopni szándékozóknak végigmenni ahhoz, hogy az emuláció működjön, ám idő közben már elérhetővé vált egy telepíthető megoldás is, ahol a közbenjárásunk nélkül is megtörténik az eddig több lépcsős telepítési folyamat.

A második módszer még nem ennyire kiforrott, ám nem lövünk bakot, ha azt állítjuk hamarosan az lesz. A kiforrottság itt nem is a módszeren, hanem a kezelőelület hiányán bukik el. A módszer a nyers erőt arkalmazva kínál megoldást az illegális Vista használatra. Nem tesz mást, mint villámgyorsan próbálgat önmaga által generált kulcsokat a Vistához, előbb utóbb megtalál egy olyat ami aktiválható, és íme van egy legális Vistánk.

Ez a második módszer meglehetősen kínos kérdéseket vet fel, amiket a Microsoftnak valahogy meg kell válaszolnia. Kínos kérdéseket, hiszen vajon mi történik, ha egy már kiadott kulcsot talál el valaki? Ha még eladás előtti rendszerét találják ki és használják, akkor a frissen felbontott rendszer aktiválása válik lehetetlenné, ha már használt kulcsot találnak el, akkor a tulajdonos menet közben érheti kínos meglepetés. A kérdés, hogy a Microsoft ilyenkor miképp ad új kulcsot. Ha telefonon lehet majd kérni, akkor bárki kérhet, az is akinek nincs legális Vistája. Ha állandóan vissza kell menni a boltba, hogy új Vistát vigyünk haza, az a kereskedőnek és az ügyfélnek nem lesz jó.

A feltörhetetlent tehát hamar feltörték, hamarabb talán, mint azt hittük, ráadásul mindkét módszer a Microsoft hibáján alapul, hiszen az OEM gyártóknál biztos lehetett volna más megoldást találni. A kulcsok beírása közötti időkorlátot is lehetett volna mondjuk egy percre tenni, ez kissé megnehezítette volna a második csalást, sőt durvább esetben egy olyan módszert sem tartanék lehetetlennek, mint a pinkódjainknál, ahol X számú rossz próbálkozás után nincs több lehetőségünk.

A szerzőről