Válassza az Oldal lehetőséget

A legveszélyesebb szoftverek toplistája

A Bit9 nevű biztonsági cég egy olyan érdekes felmérést készített, amelyből kiderül, hogy a nem megfelelően frissített szoftverek sokszor nagyobb kockázatot jelentenek, mint a vírusok vagy az egyéb kártékony programok.

A Bit9 cég úgy határozott, hogy egy olyan felmérést készít, amelynek segítségével kimutathatók a legnagyobb kockázatot jelentő alkalmazások. A Bit9 jelentéséből kiderül, hogy a felmérés nem volt haszontalan, ugyanis nemcsak a legnagyobb veszélyt jelentő szoftverekre derült fény, hanem arra is, hogy sokszor a nem megfelelően frissített alkalmazások nagyobb kockázatot jelentenek, mint maguk a kártékony programok.

Brian Gladstein, a Bit9 egyik munkatársa elmondta, hogy olyan alkalmazásokat vontak be a vizsgálatokba, amelyek napjainkban a legnépszerűbb szoftverek közé tartoznak. Ezeket a programokat a felhasználók sokszor a munkahelyükön is telepítik, gyakran az informatikusok tudta nélkül. A biztonság frissítések letöltése és alkalmazása azonban többször háttérbe szorul, így ezek a szoftverek komoly kockázatot jelentenek az érintett rendszerekre.

A Bit9 a legnagyobb kockázatot jelentő alkalmazások felmérése során az amerikai NVD (National Vulnerability Database) besorolásait vette alapul. A legveszélyesebb alkalmazások toplistájának élén a következő szoftverek szerepelnek:
1. Mozilla Firefox 1.0.7
2. Apple iTunes 6.02 & Quicktime 7.0.3
3. Skype Internet phone1.4
4. Adobe Acrobat Reader 7.02, 6.03
5. Sun Java Run-Time Environment 5.0 Update 3, JRE 1.4.2_08

A toplistában látható szoftverek többsége egyszerű módszerekkel frissíthető, és a legújabb verziók, illetve a biztonsági hibajavítások alkalmazásával a kockázatok jelentősen mérsékelhetők. Brian Gladstein szerint vállalati környezetben az első és egyik legfontosabb lépés, hogy fel kell mérni, hogy milyen alkalmazások futnak a számítógépeken. Ezt követően lehet felügyelni a szükséges szoftvereket, és biztonságosabbá tenni a cégek informatikai infrastruktúráját.

A szerzőről