Válassza az Oldal lehetőséget

Az AMD újjáéleszti a külső matematikai társprocesszort?

A Sunnyvale-i cég külső segítséggel kíván lépéselőnyt szerezni az Intellel szemben.

A 80486-os központi egységek idejével kezdődően a lebegőpontos számítási egységek, más néven az FPU-k már a processzorokkal egybeépítve csatlakoznak a számítógéphez. Ettől a trendtől azóta semelyik típus nem tért el, az AMD azonban lehet, hogy visszahozza a régi megoldást.

Napjaink vezető architektúrái kiváló teljesítményt nyújtanak, amíg egyszerű, hétköznapi műveletekről van szó: például a játékokhoz szükséges logikai műveleteknél. Komplex matematikai számítások esetén viszont más a helyzet. Amint az FPU lép előtérbe, például a Fourier-transzformációt használó MP3-kódolás esetén, a teljesítmény jelentősen visszaesik.

A ClearSpeed már egy ideje komoly tárgyalásokat folytat az AMD-vel egyes termékeik keresztlicenceléséről — ezek közül elsőnek a CSX600-as matematikai társprocesszorra gondolhatunk, amelynek számítási teljesítménye 25 Gflop másodpercenként, míg egy átlagos AMD Opteron FPU-ja mindössze 5,7 Gflop/szekundumra képes.

Az AMD újjáéleszti a külső matematikai társprocesszort

A CSX600 elérhető a fent látható Advance fantázianevű PCI Express csatolóval rendelkező bővítőkártya formájában, valamint külön. Az előbbi változat — a PCIe relatíve szűk keresztmetszete miatt — sokkal lassabb, mint ez utóbbi, ha megfelelően gyors kapcsolattal kötik be. Az AMD HyperTransportja pont ilyen, épp ezért lenne könnyű így növelni a számítási teljesítményt. Az Intel CSI (Common System Interconnect, gyakorlatilag a HyperTransport megfelelője) segítségével hasonló előnyre lehetne szert tenni, de ez technikai nehézségek miatt egyelőre még nem áll készen.

Az AMD újjáéleszti a külső matematikai társprocesszort

A képen a CSX600-as lapka blokksémája látható: ez 96 darab matematikai egységet tartalmaz, egyenként 6 kilobájt saját gyorsítótárral.

Bár az AMD és a ClearSpeed között egyelőre még nincs semmilyen konkrét megállapodás, az itt olvasható információk alapján véleményünk szerint még bármi kisülhet ebből…

A szerzőről