Válassza az Oldal lehetőséget

ATI Radeon HD 5670 – DirectX 11 tényleg olcsón?

Az illem úgy kívánja, hogy néhány szót szóljunk a friss jövevények küllemjegyeiről, tulajdonságairól, felszereltségéről, és ezt most meg is tesszük, de csak a legfontosabb dolgokra fókuszálva.

ASUS EAH5670/DI/1GD5

Az ASUS 5670-ről ódákat nehéz lenne zengeni, ugyanis szinte teljes egészében gyári Radeon HD 5670-ről beszélhetünk. A Redwood kódnevű GPU elég jelentős kurtításon ment keresztül a HD 5770 kártyákon teljesítő Juniperhez képest, ha utóbbi és a Cypress kapcsán azt mondtuk, felezésről van szó, az jelen esetben is igaz, ugyanis az árnyalók száma 800-ról 400 darabra csökkent, ami kritikus eltérés.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 1

A textúrázók száma 40-ről 20-ra, míg a ROP blokkok 16-ről 8 darabra csökkentek, így itt is érvényes a “felező díjcsomag”. Ami viszont jó hír, hogy a faragás nem érintette a memóriavezérlőt, így az a HD 5670 — csakúgy mint a HD 5700 sorozatnál — esetében is 128 bites, valamint örömteli az is, hogy megmaradtak a GDDR5 lapkák használatánál, mely a magas órajellel elég jó sávszélességet tud biztosítani, ily módon biztosan nem fog fulladozni a GPU.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 2

Ha már az órajeleknél tartunk, a Redwood GPU frekvenciája átlagos -775 MHz, a GDDR5 lapkák a felsőkategóriához képest némileg visszafogottan, 4000 MHz-en működnek. A gyártástechnológia természetesen 40 nm-es, ami továbbra is szavatolja a visszafogott fogyasztást és a hűvös működést, főleg egy ekkora mag esetében, emellett az AMD-nek is jó, hiszen kedvező előállítási költségekkel gyárthat egy olyan terméket, mely valószínűleg nagy darabszámban fog eladásra kerülni a vásárlók körében.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 3

Mint látható, a pirosak azért rendesen hozzányúltak a Redwood GPU-hoz, de a 128 bites memóriavezérlő, a GDDR5 viszont megmaradt, és a gyártók általában 1 GB-ot helyeznek el a NYÁK-on, ami több, mint elég. Szintén jó, hogy a szolgáltatások köre teljes maradt, tehát relatíve olcsón tehetünk szert DirectX 11 kompatibilis kártyára, amely DVI és D-sub kimenet mellett natív HDMI-t is kínál Dolby TrueHD és DTS-HD Master Audio jelátvitellel, adott az UDV2-vel gyorsított videolejátszás lehetősége, és ha hozzávesszük az alacsony fogyasztást (az AMD szerint a kártya üresjáratban 14 W-ot, míg terhelve 61 W-ot kajál), a halk üzemet és a kis méretet, a HD 5670 könnyen egy HTPC-ben landolva találhatja magát. Ha ez nem lenne elég, az Eyefinity-ről sem kell lemondanunk, ugyanis 3 darab monitorra korlátozva az is használható. A 3D-s teljesítmény egy dolog, ezt hamarosan prezentálni fogjuk, azonban a csodavárás közben ne felejtük el, hogy a HD 4670 utódjáról van szó az alsókategóriában, tehát egy nem kifejezetten játékos beállítottságú videokártyáról.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 4

Az ASUS munkássága az AMD referenciamodelljére épül, a szokásos piros, lekerekített sarkokkal extrázó NYÁK-ra a már említett D-sub, DVI és HDMI (1.3) kimenetek kerültek. A GPU-n a gyári hűtőmegoldás csücsül, mely a HD 4670-en és a HD 4770-en látottra hajaz, viszont az ASUS végzett egy apró módosítást a ventilátoron, melyet “Dust-proof Fan”-nak neveztek el.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 5 ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 6

Ez körülbelül annyit tesz, hogy a légkavarón valamilyen speciális bevonatot képeznek amely taszító hatással bír a porral szemben, ami 25 %-kal megnöveli a venti élettartamát. A nyomtatott áramkörön Samsung GDDR5 lapkákat találtunk K4G10325FE HC05 sorozatszámmal.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 7

A kártya magja megkapott egy úgynevezett GPU Guard technológiát is, melynek részleteit homály fedi, de valamilyen szerkezetileg megerősített magkörüli védelmet jelent. A “Fuse Protection technology” fokozott túláram-védelmet biztosít, így a kártya elméletileg a hálózati hibák és a környezet nem várt behatásaival szemben is ellenállóbb.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 8

A termék doboza maximálisan beleillik az ASUS jelenlegi Radeon trendjébe, a fekete-vörös-barna színvilág, a lovon ülő harcos és a fontosabb jellemzők kiemelése nem okozott meghökkenést köreinkben. A doboz tartalma sem tartogatott semmilyen meglepetést, a kártyán kívül a használati útmutatót, a telepítőlemezt és a szokásos kábeleket találjuk.

ASUS EAH5750 Formula

Ez már egy jóval érdekesebb darab, ugyanis az EAH5750 Formulának egyedi nyomtatott áramkört és egyedi hűtést álmodtak meg a mérnökök. Már a dobozon is látszódik, itt valami mást fogunk kapni a pénzünkért, a kék színvilágú kartonon a kártya száguld, melynek hűtését formula autós formájú műanyag elem díszíti, innen ered a Formula elnevezés.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 9

A kép mellett egy hatalmas “13% cooler!” felirat virít, ami nyilván annyit jelent, hogy körülbelül ennyivel kedvezőbb hatásfokkal teszi a dolgot a gyári megoldáshoz képest. A doboz eleje dupla rétegű, az első réteg felnyitható, ekkor láthatjuk meg a másodikat, melyen egy bizonyos terület átlátszó, épp akkora, hogy máris elénk tárul a grafikus kártya látképe, a fennmaradó felületen pedig további érdekes infókra bukkanhatunk.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 10 ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 11

Az ASUS a P55 PCH érkezésével vezette be alaplapjainál az Xtreme Design-t, ebből a technológiából ezúttal az 5750 Formula is profitál. Az egyedi NYÁK fekete színű, felülete ránézésre is érdekes, amolyan matt hatású, a 6-tűs PCI Express tápcsatlakozó a CrossFireX csatlakozókkal egy irányba, azaz “felfelé” néz. Az “Exclusice Formula Fansink”, tehát maga a hűtés több egyedi újítást tartalmaz.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 12

Az első az “Aerodynamic Cover Design”, magyarán a speciális, autó formájú takarólemez, az ASUS mérnökei szerint még ez is belenyúl a rendszer hatékonyságába, melynek az eredménye 107 %-os légáramlás lesz. A “Micro Surface Treatment Technology” a bordákra vonatkozik, melyeknek felülete barázdált, amely újabb 14%-ot eredményez a hatékonyság oltárán.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 6 ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 14

A HD 5670-nél már említett “Durable Dust-proof Fan Design” is jelen van, ennek köszönhetően a ventilátor kevésbé eszi meg a port, gördülékenyebben és hosszabb ideig tud működni. A fekete NYÁK sarkai jelen esetben is lekerekítettek, így kapkodós szerelés közben sem fogja egykönnyen szétvágni a kezünket. Ezek mind-mind olyan apróságok, melyek ugyan nem tűnnek nagy dolognak, de hozzájárulnak ahhoz, hogy egy komfortosabb, minőségi hardvert kapjunk a kezünkbe, mely részleteiben is képes többet nyújtani, mint egy mezei példány.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 15

A kimenetek nem változtak, D-sub, DVI és HDMI, tehát minden szükséges megvan a DisplayPort-ot kivéve, de eme hiányosság jó eséllyel túlélhető. A Samsung márkájú GDDR5 lapkákból a hátlapra is jutott négy darab, sorozatszámuk K4G10325FE HC05, tehát szoros a kapcsolat az ASUS EAH5670-en látott chipekkel (ez nem feltétlenül pozitívum).

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 16

Mint már említettük, a doboz külseje és belseje egyaránt egyedi és nagyon igényes, pontosan olyan, ami egy ilyen kártyához illik, a tartalma már nem ennyire bőséges, a szokásos telepítőlemezeken és leíráson kívül egy CrossFireX hidat, egy molex-PCI Express tápátalakítót és egy HDMI-DVI átalakítót találunk, talán egy friss teljes játék még elfért volna a csomagban.

ATI Radeon HD 5670 - DirectX 11 tényleg olcsón? 17

Ők tehát az új szereplők, a következő oldalon már a tesztkonfiggal és a mérés körülményeivel foglalkozunk!