Válassza az Oldal lehetőséget

Kicsi a bors, de GIGABYTE Z77N-WIFI

Egy olyan lapnál, amit multimédia célra szeretnénk használni lényeges, hogy minél több úton juttassuk ki a képet és a hangot. A Z77N-WIFI tervezésekor erre szerencsére oda is figyeltek. Kezdjük a hanggal! A lapon egy Realtek ALC892 hangkodek dolgozik, ami 7.1, vagyis nyolccsatornás hangot képes produkálni. Analóg módon 5.1 csatornát vihetünk ki, de az optikai csatolón, digitális úton mind a nyolc a miénk lehet. Az analóg csatik között találunk még vonali bemenetet és mikrofon bemenetet is.

11

Következzen a kép. Régebben az volt a szokás, hogy analóg kimenet mellé egy D-Sub és egy HDMI kimenetet kaptunk. Szerencsére az idő halad, elfelejthetjük az analóg csatlakozókat, így az RCA kimenet és a D-Sub hiánya már nem okoz fejfájást. Ezen az alaplapon egy DVI-D és két, azaz kettő darab HDMI csatlakozót találunk. Ez utóbbi igazi ritkaság, és igazán hasznos dolog, hiszen napjainkban a lapostévéken minden esetben megtaláljuk a HDMI csatlakozót, ahogy a házi-mozi erősítőkön is.


A GIGABYTE gondolt azokra is, akik a gyors otthoni hálózatot vezetéken képzelik el. Sajnos a vezeték nélküli hálózatok még nem tudják a gigabites sebességet, így aki valódi gyorsaságra vágyik, annak marad a kábel. Ebből nem is egyet, de rögtön kettőt kapunk, így a routerhez és a NAS-hoz egyidejűleg használhatunk kábelt.

7

A végére hagytam a legérdekesebb dolgot, ez pedig nem más, mint egy mini PCIe foglalatban elhelyezett kártya, ami egyben WIFI és Bluetooth modul is. Ez utóbbiból ráadásul a 4.0-ás szabványt támogatja, ami például az iPhone termékekben is megtalálható a 4s modelltől. A vezeték nélküli kapcsolat, ahogy a két antennából már kitalálható, támogatja az n szabványt is, ami lehetővé teszi a 300 megabit/másodperces adatátviteli sebességet.

Azonban ez a WIFI modul nem csak arra alkalmas, hogy hálózati csatolóként használjuk. Támogatja ugyanis az Intel WiDi szabványát, ami arra alkalmas monitor vagy TV esetén képes a teljes HD felbontású kép és emellett 5.1-es hang továbbítására is. Jó magam ugyan még nem találkoztam ilyen eszközzel, de tény, hogy a jövő a vezetékmentes kapcsolatoké, ráadásul az Intel támogatása nyomhat annyit a latba, hogy a nagyobb gyártók ezt a vezeték nélküli megoldást építsék egyszer a televíziójukba. Az biztos, hogy igazán jó lenne, ha elterjedne a technológia, és képesek lennénk a számítógép képét akár a másik szobából is a TV képernyőjére sugározni.

6

Amit még tudni érdemes a WiDi-ről, hogy a megoldást fejleszti rohamléptekkel. A GIGABYTE lapon a 2.0-ás szabványt támogató modult találjuk, de az Intel nagyjából egy hónapja már bejelentette a 3.5-ös verziót is. Ez a verzió támogatja a Miracast technológiát is, ami egyszerű streamelési lehetőséget biztosít eszközeink között. Az Ad-hoc módon csatlakoztatott készülékek WPA2 titkosítással létesítenek kapcsolatot egymással, így a filmek képek, zenék és egyéb anyagok titkosított kapcsolaton jutnak el egymáshoz.


Nézzetek meg egy rövid videót is a WiDi-ről!



Nem szóltam még a BIOS-ról. Az alaplapon a megszokott 3D BIOS található meg, amit már többször, több alaplap kapcsán is bemutattunk. A lényege, hogy egy sematikus ábrán az egérrel választhatjuk ki, hogy milyen egység beállításain szeretnénk változtatni.

8

Profibban persze elő tudják csalogatni a régi BIOS-ok felületéhez hasonló beállításokat is. A cikkben látható két képen ezek vannak, az egyiken direkt azt az ablakot választottam, amin látszik a tuning opciók hiánya.

9

Lássuk milyen tulajdonságokat tartott fontosnak a GIGABYTE kiemelni a lap kapcsán!

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.