Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 – bemutatkozik a Brazos

 

Vége az ATOM egyeduralmának?

Közel két évvel ezelőtt az Intel Sanghajban bemutatta az Atom processzorait. A termékcsalád töretlen népszerűségének egyik oka az volt, hogy gyakorlatilag nem volt ütőképes konkurenciája. Ennek most vége, hiszen az AMD Brazos platformja minden téren „felveszi a kesztyűt”.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 1

Az AMD első APU-jának kódneve Brazos, mely két darab Bobcat architektúrára épülő processzormagot és egy DirectX 11 kompatibilis grafikus magot tartalmaz, integrált DDR3 memóriavezérlővel kiegészítve.

Rögtön az elején érdemes tisztázni, hogy most nem egy „közönséges” processzorral állunk szemben, illetőleg felmerül egy új megnevezés az APU (Accelerated Processing Unit) is. Ez utóbbi kifejezés lényegében a CPU a GPU egy feldolgozó egységbe integrálását jelenti.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 2

A Bobcat (System-on-a-chip) egy teljes értékű x86 processzormag, amely támogatja az SSE, SSE2, SSE3, SSSE3 – kiterjesztéseket, a virtualizációt, a sorrendtől eltérő végrehajtási sorrendet (Out of Order Execution), de mindezek ellenére az üresjárati fogyasztása 1 watt alatt van. Az AMD jellemzése szerint a Bobcat azonos órajelen az asztali K8 processzorok teljesítményének 90%-át eléri, miközben a chip mérete megközelítőleg a felére esett.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 3 

A Zacate (E-XXX, 18W) és az Ontario (C-XX, 9W) kódnevű APU egységek alapja a fent említett Bobcat processzormag.

 

 Modell Kódnév CPU magok CPU órajel GPU Stream-prcesszorok GPU-órajel TDP
E-350 „Zacate“ 2 1,6 GHz Radeon HD 6310 80 500 MHz 18 W
E-240 „Zacate“ 1 1,5 GHz Radeon HD 6310 80 500 MHz 18 W
C-50 „Ontario“ 2 1,0 GHz  Radeon HD 6250 80 280 MHz 9 W
C-30 „Ontario“ 1 1,2 GHz Radeon HD 6250 80 280 MHz 9 W

 

Az E-350 jelzésű kétmagos Zacate APU 40 nm-es csíkszélességen készül. A “központi egység” 1,6 GHz-es órajelen üzemel, 1 MB másodszintű gyorsítótárat tartalmaz, továbbá integrált 1066 MHz-es DDR3 memória vezérlőt és egy 80 stream processzoros, 500 MHz-en ketyegő Radeon 6310-es grafikus processzort is magában rejt. Megdöbbentő, de mindezek ellenére az E-350 alapterülete csak 75 négyzetmilliméter.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 4

Talán mostanra a laikusok számára is egyértelmű, hogy a platform elsősorban netbookba, notebookba termett, de a fejlett IGP-nek köszönhetően HTPC konfigurációk alapja is lehet, hiszen a DirectX 11-es grafikus processzor minden gyártófüggetlen API-t támogat. A lista roppant hosszú: DirectCompute 5.0, OpenGL 4.1, OpenCL 1.1, OpenGL ES 2.0.

Az UVD 3.0 motor kezeli a H.264/AVC, az MPEG-2/4, a VC-1, és a DivX/Xvid videókat, a Flash H.264 videók mellett a VP8-as tartalmakkal is elboldogul. Ezen a téren nem érheti panasz a ház elejét.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 5

A Brazos platform része az FCH (Hudson Fusion Controller Hub vagy Hudson) nevű vezérlőhíd, amely integrált audiokodek mellett hat darab SATA 3.0 (6 Gbps), 14 darab USB 2.0 és 4 darab PCI-E csatornával rendelkezik.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 6

Ha már a hátlapnál tartunk nézzük meg milyen csatlakozókat találunk itt! A PS/2 port már a kihaló fajok közé sorolható, ám az alaplap tervezői úgy gondolták nem árthat, ha lesz ez is. Ez egy kombinált csatlakozó, lehet rajta billentyűzetet vagy egeret is használni. A kép kivezetésére három különféle megoldást kapunk. A hagyományos D-Sub mellett DVI- illetve HDMI kimenetet is találunk. A 7.1-es hangot is három módon juttathatjuk a gépen kívülre. Használhatjuk az előbb már említett HDMI kimenetet, de találunk optikai csatolót is a hagyományos analóg, jack dugós megoldás mellett. Egyetlen kivezetésről nem szóltunk még, ez az Ethernet csatlakozó, mely természetesen képes akár gigabites kapcsolatra is.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 7

Látható, hogy a portok alapján ez egy tökéletes alaplap a multimédia PC építéséhez. Az egyetlen gátja az ez irányú felhasználásnak a processzor teljesítménye lehet, de hogy ez megfelelő lesz-e, még nem áruljuk el.

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 8

Inkább lássuk milyen tulajdonságokat tart a gyártó lényegesnek a termékén!

On/Off Charge Technology

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 9

Ez a technológia lehetővé teszi, hogy USB csatlakozón keresztül fel tudjuk tölteni iPhone, iPod Touch és  iPAD eszközeinket, illetve egyedi jelleggel más gyártók termékeit is úgy, hogy ehhez a gépet nem kell bekapcsolni.

3 × USB Power Boost

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 10

Ahogy már említettük, két darab új, USB 3.0-ás csatlakozó található a hátlapon. A GIGABYTE-nál kiemelik, hogy a saját egyedi megoldásuk hatékonyan képes a feszültség szabályzására, ami nagyban növeli az USB kompatibilitást.

SATA 6 Gbps támogatás

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 11

Ezt a képességet is említettük. Az AMD Hudson-M1 lapka lehetőséget biztosít arra, hogy a legújabb és egyben persze leggyorsabb csatoló felületet használhassuk a gépünkben.

Ultra Durable 3

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 12

Erről a megoldásról már többször, több GIGABYTE termék kapcsán mesélhettünk, így most elég annyi, hogy a megszokottnál több rezet használnak a nyomtatott áramköri lap gyártásakor, amitől csökken a káros elektromos zaj, és javul a hő eloszlás is a lapon. Emellett kiváló minőségű komponenseket használnak fel, a kondenzátoroktól kezdve a MOSFET-eketen át a tekercsekig.

2400+

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 13

A rendszer képes a 3DMark 2006 mérőprogramban 2400 pont feletti teljesítményre. Megjegyeznénk, hogy ez nem tűnik soknak, ám itt az Intel Atom ellenfeléről beszélünk, így pedig már kicsit más a leányzó fekvése.

DDR3 1333+

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 14

Az alaplapban természetesen DDR3 memóriát használhatunk, ám ami ennél sokkal örömtelibb, hogy akár 1333 MHz feletti órajeleket is kisajtolhatunk a modulokból.

Easy Tune 6

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 15

A GIGABYTE saját szoftvere, az Easy Tune ezen az alaplapon is használható. Segítségével könnyen be tudjuk állítani az erőforrásokat és akár tuningolhatunk is.

HDMI 1.3

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 16

Lényeges pont, ha HTPC építésére adjuk fejünket. A gép ezáltal képes lesz teljes HD felbontású Blu-ray tartalmak lejátszására, egyúttal persze a többcsatornás hang erősítőbe juttatására is. Napjainkban egy korszerű HTPC már nem képzelhető el HDMI kimenet nélkül.

Dolby Home Theater támogatás

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 17

Ha már a több csatornás hangnál tartunk, akkor ne felejtsük ki a Dolby Home Theater támogatást sem, mely garancia a jó minőségű hangra kettőtől nyolc csatornáig, illetve akkor is, ha fejhallgatót használunk.

Teljes specifikáció:

Kipróbáltuk: GIGABYTE E350N-USB3 - bemutatkozik a Brazos 18

 

A szerzőről