Válassza az Oldal lehetőséget

A4Tech Padless Mouse – egerek végre tényleg pad nélkül

A4Tech Padless Mouse – egerek végre tényleg pad nélkül

Mielőtt megnéznénk az egereket írnunk kell a technológiáról, vagyis arról, hogy mitől, miképp is működik egy optikai egér.

Leegyszerűsítve úgy képzelhetjük el, hogy minden ilyen egér aljában van egy kamera, ami fotókat készít az alatta mozgó vagy éppen álló felszínről, az elmozdulást pedig a fotók eltéréséből számolja ki. Nyilvánvaló, hogy minél több képet készít a kamera, annál pontosabban lehet kiszámolni az elmozdulás sebességét és irányát.

Az elkészült kép elemzése persze nem úgy történik, mint ahogy mi megfigyelünk egy fotót. Az egér nem keres feltűnő részleteket, mondjuk arcokat vagy hasonló tárgyakat a képen. Az egér árnyékokat keres, így lényeges, hogy a felület minél kevésbé legyen sima. Eddig a hasonlóság a különböző technológiát használó optikai egerek között.

7

Lássuk mi a hasonlóság az eddig, az A4Tech egerek megjelenése előtti technológiákban! Azt már olvashattátok az előző oldalon, hogy optikai technológiából három félét említettünk. Ezek között is van hasonlóság, annak ellenére, hogy különböző fényforrásokat használnak. Az alábbi ábrákon látszik a működési elv.

A működés egyszerű. A LED — legyen az hagyományos vagy lézer- fénye megvilágítja az alatta lévő felületet, arról visszaverődik, visszaverődik a szenzorba. Egy hagyományos optikai egér esetén egy üveglap esetén több gondot is okoz. Egyrészről túl sok fény jut át rajta, így kevés jut a szenzorba, másrészről a felület túl sima ahhoz, hogy a részleteket a feldolgozó egység meg tudja különböztetni. Egyszóval nem fog működni.

6

A lézeres egereknél, már jobb a helyzet. A fény kevésbé szóródik, a megvilágított rész peremén nagyobb az interferencia, ami miatt több a visszaverődő fény, ráadásul nagyobb lesz a különbség a képek között. Igaz ez a kék és a piros fényt használó megoldásokra egyaránt. A két színt használó technológia egyéként teljesen megegyezik, a különbség a fény a hullámhosszában van csupán.

Ezeknél a technológiáknál tehát a legnagyobb különbséget a fényforrás jelenti, illetve az a tény, hogy a lézeres megoldásoknál a fény egy lencsén keresztül jut az érzékelőbe, ami a beérkező fényt kisebb helyre koncentrálja, így kevesebb visszaverődés esetén is működni fog az egerünk, legfeljebb az egérmutató mozgásának pontossága csökken egy kicsit.

8

Ezeknek a technológiáknak azonban van egy komoly hibájuk, mégpedig az, hogy a felületet ferde szögben világítják meg. Ez azért okoz problémát, mert például egy plexi vagy egy üveglap, vagy egy vékony szövet esetén a fény egy része nem a szenzor vagy a lencse alatti területről fog visszaverődni, így az egérmutató mozgása vagy teljesen leáll vagy pontatlan lesz. Az A4Tech új V-Track elnevezésű technológiája ezt a hibát küszöböli ki.

Új egereik esetén a gyártó egy olyan technológiát vet be, ahol a fény függőlegesen esik az egér alatti felületre. Az eljárásnak sok előnye van, de talán a legfontosabb, hogy a beeső fény sokkal kisebb felületen szóródik szét, így a visszaverődés is jóval koncentráltabb lesz. Az alábbi két diagramon egy V-Track és egy hagyományos optikai egér elemzése látszik.

 

13

14

A mérés szerint a koncentrált fény maximuma 13 ezer lux felett van, ezzel szemben a hagyományos optikai egér esetén a szóródás – és persze a megvilágítás különbsége- miatt a maximum 999 lux lett. Nem kell különösebben sokat elmélkedni azon, hogy a nagyobb fényerő milyen hatással lehet a feldolgozás minőségére.

Az új technológia másik nagy előnye is a fény beesési szögéhez kapcsolódik. Mivel a fény 90 fokban esik be és verődik vissza, az érzékelés átlátszó felületeken, vagy akár egy szőrmén is pontos feldolgozást fogunk kapni.

Egy harmadik előnyt is említ a gyártó, ez pedig nem más, mint a porosodásra való hajlam. Minél kevésbé koncentrált az egereknél használt fény, annál nagyobb nyílás kell az egér hasára, hogy elegendő fény juthasson vissza az érzékelőbe. Minél ferdébb a felületet megvilágító fény szöge, annál nagyobb nyílás kell az egér hasára, hiszen a visszaverődés szöge függ a beesési szögtől.

10

Ha a beeső fény 90 fokban érkezik, akkor ezeket a problémákat elfelejthetjük. A koncentrált és erős fény és a fény beesési és visszaverődési szöge miatt a nyílás apró maradhat, így kevesebb por jut az egérbe, de leginkább az optikára, ami miatt ismét csak javulni fog a feldolgozott képek alapján számolt elmozdulás.

Ezek az egerek tehát azt ígérik, hogy precíz működéssel hálálják meg rájuk áldozott forintjainkat. Hogy valóban így van-e kiderül a következő oldalakról!

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.