Válassza az Oldal lehetőséget

Core i7 hűtők tesztje

Kezicsókolom, hogy lehet ilyen faramuci nevet adni egy terméknek? Semmi ice, meg glacial, de még thermal sem. Némi magyarázattal szolgál, hogy a gyártó német, még pedig az EKL AG. A cég megalakulása 1995-re tehető, elsősorban PC-s hűtések fejlesztésére szakosodtak, ám az utóbbi években kissé szélesítették a portfóliót, és az elektronikai ipar más területeire is átmerészkedtek. A lényeg azonban a mai napig a számítógépes hűtés. A terméküket kézbe fogva kicsit csodálkozunk, hogy eleddig ismeretlenek voltak hazánkban, hiszen a borda a német precizitás minden jellegzetességét magán viseli.

Core i7 hűtők tesztje 1 Core i7 hűtők tesztje 2

A borda — talán nem meglepő módon — hővezető csöves megoldás. A mérnökök nem sajnálták az anyagot, rögtön négy vastag csövet kapunk, melyek két irányba hagyják el a talpat, így a hő nyolc irányba távozhat.

A talpat nézve rögtön feltűnik, hogy a dobozon nem hiába találjuk a „Heatpipe Direct Contact” feliratot. A megoldás nem új, a Xigmatek hűtőknél is láthattunk ilyet. A csövek közvetlenül a hűtendő processzor sapkájával találkoznak. A Xigmateknél a megoldás bevált, gyanítjuk, itt sem lesz másképp.

Core i7 hűtők tesztje 3 Core i7 hűtők tesztje 4

A 125,5 × 104 × 157 milliméteres hűtő teljes tömege 929 gramm, ami nem mondható kevésnek, de a beépített anyagmennyiséget látva cseppet sem meglepő. A borda mellé ventilátort is kapunk, mely a csomagolás szerint Hydro csapágyat kapott. Sajnos a venti gyártójára nem sikerült ráakadnunk, így nem tudjuk biztosan, hogy a csapágy valóban folyadékos-e, az biztos, hogy halk. A gyártó adatlapja szerint a maximális 1500/perces fordulaton 21,4 dBA zajt kelt, ami igaz is lehet. Élettartamnak 30 ezer órát kapunk, ami viszont kicsit kevésnek tűnik egy folyadékcsapágyas megoldáshoz képest. A PWM szabályozású ventilátor amúgy igen mutatós, teljes egészében áttetsző, füst színű műanyagból készült, extrának pedig kapott négy ledet is, hogy plexi házban is jól nézzen ki az UV-fény.

Core i7 hűtők tesztje 5 Core i7 hűtők tesztje 6

A gyártó nem hanyagolta el a rezgéscsillapítást sem, a légkergető négy darab szilikon bakon üldögél, felerősítés és bekapcsolás után pedig 51 darab nikkelezett lamellára tolja a levegőt. A lamellák kialakítása sem teljesen szokványos. A képeken jól látszik, hogy a középső részük le van törve, ráadásként még ki is vannak vágva. Ez a kis változtatás azt eredményezi, hogy az átáramló levegő iránya megtörik, és a kialakuló turbulencia fokozza a hőelvonás hatékonyságát.

A bemutató után lássuk a számszerű adatokat!

  • Méretek: 126 × 104 × 157 mm (ventilátorral)
  • Anyag: alumínium lamellák nikkelezve, rézcsövek, nikkelezve
  • Hővezetőcsövek: 4 × Ø 8 mm
  • Tömeg: 929 gramm (ventilátorral)
  • Ventilátor: 120 × 120 × 25 mm (lila LED, 21 dB (A), 850-1500 rpm, 101,89 m³/h)
  • Csatlakozó: 4 pin, PWM, burkolt kábel
  • Kompatibilitás: Socket 1366, 775, 754, 939, 940, AM2 (+)
  • Kiegészítők: Két ventilátorrögzítő acél konzol, és 4 gumibak (második ventilátor felszereléséhez)  

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.