Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: 6-féle 7-es sorozatú PCH-val szerelt LGA1155 alaplap

Végszó

 

E cikkünkben kitekintést tettünk az Ivy Bridge és Sandy Bridge processzorokhoz egyaránt használható, 7-es sorozatú PCH-kra épülő kínálatra, egészen a belépőszinttől kezdve a középkategóriás termékeken át a felsőkategóriáig. Tesztünkben négyféle gyártó termékei vettek részt, ugyanis az Ivy Bridge cikk Intel alaplapjának eredményeit is áthoztuk a grafikonokba. Fontos megemlíteni, hogy ma már nem nagyon találunk olyat, hogy rossz alaplap. Talán emlékszünk még a P4-es korszak borzasztóan olcsó, Tomato márkanevű alaplapjaira, de a Mercury-nak is voltak érdekes próbálkozásai. Ma már gyakorlatilag csak az van életben, aki egytől egyig minőségi terméket kínál. Ha tehát egy alaplap olcsó, az nem azt jelenti, hogy rossz, hanem hogy 1-2 dologban kevesebbet tud, mint mondjuk 10 000 Ft-tal drágább társa. Sőt, néha a lapok képességeinek határai már annyira elmosódnak, hogy egy-egy apró, kevésbé fontos dolog is viszonylag nagy árkülönbséget okozhat, így mindenképp érdemes végiggondolni a vásárlás előtt, hogy pontosan mire is van szükségünk, mi az, amit kihasználunk. Ha így teszünk, megkímélhetjük magunkat a felesleges pénzkidobástól, ha viszont valamiről egyértelműen tudjuk, hogy kell, arra érdemes áldozni, hiszen a jövőben megkönnyítheti az életünket.

7-series-express-chipset

Itt van mindjárt a GIGABYTE B75M-D3V, a háromtagú GIGABYTE különítmény legkisebb tagja. Kis méretű, egyszerű, de minden olyasmit tud, amire egy átlag felhasználónak szüksége van, sőt, az Intem Small Business Advantage révén jóval többet is. K-s processzorok támogatása és így komoly tuning nincs, de ennél a modellnél ez bőven elfogadható érvágás. A GIGABYTE B75M-D3V a tipikus példája annak, amikor az „olcsón jót” elv érvényesül, ugyanis bruttó 18 000 Ft-ért egy korrekt terméket kapunk, olyat, ami az igényék nagy részét képes kiszolgálni. Ár/érték mutatója remek, így egyértelműen kijár neki az ajánlott minősítés.

GA-B75M-D3V boxnew szerkesztoi ajanlat kicsi

A G1.Sniper M3 már egy sokkal speciálisabb deszka, speciális célközönségnek, melyek egyértelműen a komoly gamerek. Ez a lap is micro-ATX méretű, azaz egy olyan játékgép építhető rá, amely elég könnyű ahhoz, hogy kényelmesen hurcolhassuk akár LAN-partiról LAN-partira. Kiváló integrált audio, fejhallgató erősítő, akadásmentes hálózatot elősegítő technológiák sora, és persze minden képesség, amit ma egy lap tudhat. USB 3.0, SATA 3.0, Z77 extrák, és GIGABYTE specialitások. Mindent egybevetve a G1.Sniper M3 egy kellemes gamer deszka, és ehhez mérten a bruttó 43 000 Ft-os vételára egy korrekt ajánlat. A lap egyértelműen tetszett, gamerek számára ajánlott.

g1sniper boxnew tetszett kicsi

A GIGABYTE GA-Z77X-UD5H egy minden hájjal megkent felsőkategóriás modell. Élvezhetjük a Z77 PCH előnyeit, tuningra is kiválóan alkalmas, a számos kiegészítő lapkának köszönhető rengeteg féle és számú csatlakozót kapunk, ideértve a duál gigabites LAN-t, a sok USB 3.0-t és SATA 3.0-t, az eSATA és a FireWire-t, és a gazdag képi és hangi kimenetkínálatot. A GIGABYTE Z77X-UD5H-t akkor érdemes választanunk, ha magasabb keretünk van alaplap vásárlására, és hosszú évekre szeretnénk megbízható, időtálló, magasan felszerelt terméket, ezt tükrözi 63 000 Ft-os vételára is.

Z77X-UD5H boxnew tetszett kicsi 

Az ASUS-tól két modellt helyeztünk a tesztpadra, egyet pedig szemrevételeztünk. Az ASUS P8H77-M PRO micro-ATX méretben kínál teljes értékű megoldást a mindennapokra, PC mellett egészen nyugodtan HTPC-s célokra is. Tudása és felszereltsége a komolyabb Z77 modellek szintjét súrolja, mindösszesen a K-s processzorok képességeinek kihasználásáról, illetve a tuningról kell lemondanunk. Kapunk rengeteg csatlakozót rengeteg szabvánnyal, fejlett digitális kimeneteket képet és hangot tekintve egyaránt. Ezért a csomagkért cserébe nem egész 31 000 Ft-ot kérnek el a pénztárnál, amely egy újabb jó ár/teljesítmény arány, így a ASUS P8H77-M PRO jó vétel bárki számára, és vásárlásra ajánlott.

P8H77-M-PRO colorboxnew szerkesztoi ajanlat kicsi 

Az ASUS P8Z77 WS a felsőkategóriába nyúlik ki, a WS név kapcsán néhány olyan szolgáltatást és jellemzőt is a birtokunkba vehetünk, melyek a szerverek világa felé tendálnak. Emellé páratlan minőség és megbízhatóság társul, nem véletlen, hogy az ASUS akár vállalati környezetbe is nyugodt szívvel ajánlja, 24/7-es használatra, és ezeket az előnyöket otthoni környezetben is kihasználhatják azok, akik rendelkeznek a megfelelő anyagi forrásokkal. A tuningban is az élen jár, a felszereltség is minden igényt kielégít, ez a felsőkategóriás és speciális csomag viszont 86 000 Ft-ot kóstál. Nekünk egyértelműen tetszett az, amit tud és kínál, de úgy érezzük, ha tesztgyőztest kell hirdetni, akkor azt az összkép alapján neki adjuk. A P8Z77-V Deluxe a P8Z77 WS-sel szinte megegyező felszereltséget és tudást kínál a WS funkciók hiányával, így viszont lényegesen olcsóbb, már 65 000 Ft környékén megcsíphető.

p8z77ws boxnew tesztgyoztes kicsi

Az MSI Z77A-GD65 korábban már járt nálunk, de Ivy Bridge processzorral csak most tudta megmutatni azt, hogy mire képes. A véleményünk nem sokat változott, a Z77A-GD65 egy naprakész, gazdagon felszerelt alaplap, az MSI-re jellemző megjelenéssel és minden fontos MSI szolgáltatással, mint például az OC Genie II, Dr MOS II és a Military Class III komponensek alkalmazásával. Akár többkártyás grafikai erőművet is építhetünk a segítségével, de a tuning sem idegen fogalom a számára. Bruttó 55 000 Ft-os vételára amolyan „rendben van”, a tetszett minősítést mindenképpen megérdemli.

 MSI Z77A-GD65_picture_boxshotnew tetszett kicsi 

A teszteredményeket nem elemezgettük különösképpen, hiszen újabb megerősítést nyert az, amit gyakorlatilag már évek óta mondunk. A különféle PCH-k között is alig van különbség, nemhogy az azonos vezérlővel szerelt modellek között. Természetesen a mérésekben pontszámilag kimutatható némi differencia, de ezt az életben, a mindennapokban aligha tudjuk érzékelni. Cikkünk konklúziója: válasszunk alaplapot a pénztárcánk, az igényeink és szimpátiánk szerint!

 

A GIGABYTE G1.Sniper M3, B75M-D3V és Z77X-UD5H alaplapokat a GIGABYTE hazai képviselete, az ASUS P8Z77 WS, P8Z77-V Deluxe és P8H77-M PRO alaplapokat az ASUS hazai irodája, míg az MSI Z77A-GD65-öt az MSI képviselete biztosította tesztünkhöz, köszönjük!

 

Pintér Gábor (gabi123)