Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: 6-féle 7-es sorozatú PCH-val szerelt LGA1155 alaplap

ASUS P8H77-M PRO

h77-blockdiagram

Az ASUS e modelljének segítségével a H77 világába is bepillantást nyerünk. No persze ez nem egy túl sajátságos világ, ha címszavakban kéne jellemezni, a H77-et, akkor azt mondhatjuk, hogy ez a PCH egy tuningmentesített Z77. A túlhajtáson kívül ugyanis mindent ismer, amit legnagyobb tudású testvére, van Intel Smart Response, Intel Rapid Start, Intel Smart Connect és minden más is. Akkor miért jó a H77? Nyilván üzleti megfontolásból lehet érdemes kalkulálni vele, hiszen ha nem K-s CPU-ban gondolkodunk, és egyáltalán nem érdekel a tuning, akkor minek fizetnénk többet a Z77-ért, ha gyakorlatilag ugyanazt megkapjuk olcsóbban a H77-tel.

 

P8H77-M PRO_3D

 

 

Ennek jó példája a P8H77-M PRO, mely egy kicsi, de nagy tudású deszka. Az M jelölést itt is arról informál, hogy micro-ATX mérettel állunk szemben, azaz 24,5 × 24,5 cm-es méretekkel kalkulálhatunk. A B75-ös modell egy belépőszintű alaplap volt, ez viszont egy minden finomsággal megkent középkategóriás darab. Bár a fekete nyomtatott áramkör négyzet alakú, az elrendezés a szokásos gyakorlatot követi. Az LGA1155 foglalat a helyen, mellette L-alakban a tápellátó áramkörök, 4 + 1 + 1 fázisos Digi+ VRM rendszerrel. Borda csak aze egyik oldalt van, ívesen lamellázott, türkizkék színnel, a tápellátás 24 + 8 tűs tápcsatlakozóval történik.

 

P8H77-M PRO_2D

 

 

Az LGA1155 socket mellett négy darab DIMM foglalat várja sorsa beteljesülését, azaz, hogy DDR3 modulokat ültessenek beléjük, Maximum 32 GB-nyit, 2200 MHz-es órajelig, kétcsatornás üzemmóddal, X.M.P. támogatással. A 24 tűs tápcsati mellé felkerült a MemOk! mikrokapcsoló is, ha esetleg a rendszer nem indulna az újonnan telepített memóriákkal, akkor a gomb megnyomását követően a rendszer megkeresi az optimális beállításokat, majd a gép jó eséllyel indításra kész. Innen balra találunk egy USB kivezetést az előlapi USB panelnek, amit a dobozban meg is találunk a tartozékok között.

h77mpro sajat_8 h77mpro sajat_7 

A H77 bordája színben passzol a másikhoz, igen aprócska, lapított, a VGA kártyák beszerelését nem akadályozza, mérete is csekély hőtermelést feltételez. A SATA szekció 7 darab csatlakozóból áll. Egyet az előbb említett USB kivezetés mellett találunk, a maradék 6 a szokásos helyén van elforgatva a PCB szélén. Utóbbiak a H77-ből jönnek, a két fehér SATA3, míg a maradék 4 kék SATA2 szabványú. Az elsőként említett árvácska pedig a Marvell vezérlő gyermeke, 6 Gb/s-os sebességgel. Az alsó sorban a szokásos tűs kivezetéseket találjuk. A bővítősínek vonatkozásában szem előtt kell tartani a méretet, hiszem mégiscsak egy micro-ATX lapról van szó. Ennek ellenére akár többkártyás rendszert is építhetünk, hiszen két darab teljes szélességű PCI Express sín van integrálva, igaz, a második csak ×4-es módban képes működni.

h77mpro sajat_6 h77mpro sajat_5 

Ettől függetlenül  a CrossFireX bekapcsolható, ahogy a Lucid Virtu MVP is aktiválható a megfelelő feltételeket teljesítése mellett. A két darab széles sín között két rövid is várja a parancsot, ezek ×1-es PCI Express portok. A vezetékes hálózat kezelésért egy Realtek 8111F lapka a felelős, melyhez kapcsolódik a network iControl elnevezésű szolgáltatás is, amely egy segédprogramon keresztül lehetővé teszi azt, hogy priorizáljuk, szabályozzuk, esetleg letiltsuk az egyes alkalmazásokra jutó hálózati sávszélességet, azaz mi szabjuk meg, kinek mennyi “lapot osztunk”.

h77mpro sajat_4 h77mpro sajat_3 

A hang létrehozása szintén egy Realtek vezérlő kezében van, ez egy ALC 892 modell 8 csatorna támogatásával. Természetesen a megszokott ASUS “fícsörök” sem tűntek el, dolgozik az EPU, van UEFI BIOS (CrashFree), FanExpert, EzFlash, és többiek, amiket már régóta ismerünk és szeretünk. A GPU Boost segítségével az integrált grafikából sajtolhatunk ki jelentős többlet-teljesítményt, míg az USB 3.0 Boost a szabvány által meghatározott 5 Gb/s-os sebességnél is 70 %-kal nagyobb átvitelre is képes lehet bizonyos feltételek mellett (erre még később részletesebben kitérünk).

h77mpro sajat_2 h77mpro sajat_1 

Nézzük az előlapi kínálatot:

 

P8H77-M PRO_BIO

 

Egy kombi PS/2-vel és két USB 2.0-val indul a dolog, majd egy optikai kimenettel, egy natív HDMI-vel és egy DisplayPorttal (1.1a – 3D támogatás) folytatódik. A régebbi kijelzők kedvéért nem hiányzik a D-Sub (VGA) és a DVI sem, ezután egy 6 Gb/s-os sebességre képes eSATA és két darab USB 3.0 csatlakozó következik. Utánuk az RJ45 LAN és két USB 2.0 port látható, végül az analóg jack dugók szerepelnek.

Teljes specifikáció:

 

P8H77-M PRO_spec

 

ASUS P8Z77 WS

 

P8Z77 WS-Product_Photo-3D

 

A P8Z77 WS az ASUS egyik legjobb, és legjobban felszereltebb Z77-alapú modellje. Így hát nem meglepő, hogy felsőkategóriás termékről van szó, annak megfelelő jellemzőkkel és vételárral. A deszka ATX szabványú, tehát 30,5 × 24,4 cm-es méretekkel bír. Az LGA1155 foglalat körül a tápellátó áramkörök a standard módon fekszenek, a lap 20(!) fázisú Digi+ VRM (16 darab a CPU-nak, 4 darab az iGPU-nak) rendszerrel dolgozik. Az U-alakú bordarendszer elemei fémes színűek, vaskosak, vastagon lamellázottak, robosztus hatást keltenek, és lapított, nikkelezett réz hőcső köti össze őket.

 

P8Z77 WS-Product_Photo-2D

Az alsó borda alatt egy PLX PCI Express 3.0 multiplex chip húzódik meg, ez a 4-utas többkártyás rendszerek miatt szükséges. A memóriákhoz annak rendje és módja szerint négy darab DIMM slotot kínál a termék, kétcsatornás támogatással DDR3 modulokhoz, maximum 32 GB kapacitásig, 2800 MHz-es (OC) frekvenciáig, akár X.M.P. profilok használatával. A megtáplálás 24 + 8 tűs felállásban történik, mindjárt a 24 tűs tápcsatitól jobbra találjuk a MemOk! és a TPU mikrokapcsolót, valamint egy kiegészítő Molex tápellátást, amit többkártyás rendszerek építésekor érdemes használni.

p8z77s sajat_3 p8z77s sajat_4 

Itt pihen az előlapi USB 3.0 kivezetés is. A Z77 PCH bordája itt sem túl nagy, kellően lapított, a lamellákra egy szálcsiszolt alumínium takarólemez került, stílusos ASUS felirattal. A SATA csatlakozók szépen, sorba rendezve ülnek egymás mellett a NYÁK szélén, 90 fokkal elforgatva. A két fehér SATA 6 Gb/s szabványú, a négy világoskék 3 Gb/s, ezek jönnek a Z77-ből. A két sötétebb kék szintén SATA3, a köszönő leveleket a Marvell PCIe 9128 vezérlő IC felé kell címezni. Az alsó sorba is jutottak érdekességek a szokásos tűs kivezetések mellé.

h77mpro sajat_5 p8z77s sajat_6 

Ilyen az EPU mikrokapcsolója, valamint a debug LED (WS diag. LED), WS 3 színű LED és a fizikai vezérlőgombok (START, RESET), de amit még mi sem láttunk eddig, az a NYÁK-ra integrált normál USB csatlakozó. Nos, az ASUS most ezt is meglépte, nem lepődnénk meg, ha a világon elsőként. Ez a megoldás a Quick Gate nevet kaptak, létezésének elsősorban kényelmi okai vannak. Extra még az a tény, hogy a lap támogatást nyújt az ASUS SASsaby sorozatú kártyákhoz is. A vezetékes hálózati kapcsolatokért két darab Intel 82574L gigabites vezérlő (Dual Server Class) felel, a hangot egy Realtek ALC 898 lapka szolgáltatja 8 csatorna és egyéb fontos szabványok támogatásával. A bővítősínek tekintetében itt aztán bőséggel el vagyunk látva.

p8z77s sajat_7 p8z77s sajat_8 

Teljes szélességű PCI Express 3.0 sínből nem kevesebb, mint 4 darab jutott, ×8/×8; ×16/×8/×8; ×8/×8/×8/×8 üzemmódokkal, magyarán a 4-utas SLI és a 4-utas CrossFireX egyaránt támogatott, ahogy Lucid Virtu MPV is, persze ennek nem a PCI Express sínek számához van köze. A sok teljes szélességű sín közé két darab ×1-es PCI Express foglalat fért még el, illetve egy újabb meglepetés, melyet a 2. és a 3. PCI Express ×16 sín között láthatunk. Ez a kis fekete műanyag elem egy ASUS logót visel magán, a működés közben piros fényjátékot játszva. Különösebb funkciója nincs, ellenben jól néz ki. Mindent egybevetve a P8Z77 WS-en látszik, hogy 24/7 használatra tervezték és néhány a szerver világból átmentett funkciót is kínál, asztali környezetben játékra és tuningra is kiválóan alkalmas, igazi erőgép építhető őt alapul használva.

 p8z77s sajat_2p8z77s sajat_1 

Hátlapi kínálat ismertetése:

P8Z77 WS-Product_Photo-IO

Örömünkre szolgált, hogy felkerült a kombi PS/2 csatlakozó, méghozzá két USB 2.0 társaságában. Ezeket két USB 3.0 és két eSATA (6 Gb/s) követi, majd az első RJ45 ethernet csatlakozó és további két USB 2.0 következik. Jön egy DVI csatlakozó az IGP és adott esetben a Lucid Virtu MVP kihasználáshoz, majd egy optikai hangkimenet és az USB BIOS Flashback kapcsoló. A sorban a második RJ45 LAN csati érkezik, és további két USB 3.0 portra is szert teszünk. A zárszó ezúttal is a 6 darab jack csatlakozóé.

Teljes specifikáció:

 

P8Z77 WS_spec

 

ASUS P8Z77-V Deluxe

Ez a lap nem szerepel a tesztben, így e modell esetében nem a hardver ismertetése lesz a cél (egyébként is hasonló színvonalat képvisel a WS-sel), hanem segítségével megvizsgálunk részletesebben néhány olyan régi és új, ASUS által alkalmazott technológiát, szolgáltatást, amely a repertoár részét képezi. Érdemes ezeket megnézni, mivel a másik két lap is birtokában van sok olyan képességnek, amit a Deluxe tud, ahogy sok egyéb 7-es sorozatú ASUS modell is.

p8z77 deluxe overview

Fan Xpert 2

 Fan Xpert2 long pic

Ennek a képességnek nevéből adódóan is a ventilátorokhoz, azaz a hűtéshez van köze. Ez egy rendkívül aprólékosan paraméterezhető vezérlőeszköz a rendszer ventilátoraihoz. Többféle módozatot kínál a használatra. Az első az Easy, ez a legegyszerűbb, hiszen a vezérlő automatikusan beállítja, azt, amit kell. A FAN Auto tuning hardveres szintű paraméterezést végez, megvizsgálja az aktuális jellemzőket és ennek megfelelően kalibrálja a sebességeket, az eredmények kattintással is aktiválhatóak minden egyes légkavaróhoz. Az Informative módban részletes információt kapunk minden egyes ventilátorról, és a szükséges lépéseket mi magunk végezhetjük el. Az Advanced mód tulajdonképpen szintén egyszerű, hiszen RPM-fixálási lehetőséget kínál minden egyes légkavaróhoz. Fix fordulat, fix zajszint, fix légszállítás – ez is lehetséges, ha éppen erre van szükségünk!

 

 

USB 3.0 Boost

 USB3 Boost

Érintőlegesen már volt róla szó, plusz sebességgel kecsegtet. Az USB 3.0 szabvány már alap esetben sem lassú, 5 Gb/s-os elvi maximális adatátviteli sebességgel kecsegtet, de az ASUS még ezt is szerette volna megfejelni olyan módon, hogy az ASUS termékei támogatják az UASP – USB Attached SCSI – protokollt, amely a legfrissebb USB 3.0-val kapcsolatos szabvány. Ennek segítségével a kompatibilis USB 3.0 adatátviteli sebessége akár további 70 %-kal növelhető. Az ASUS alkalmazása automatikus menedzseli a szolgáltatást, nincs szükség felhasználói beavatkozásra, nekünk nincs más dolgunk, mint élvezni a sebességet (ha tudunk ilyen eszközt alkalmazni). További részletes információk a szolgáltatással kapcsolatban ITT találhatóak.

 

USB BIOS Flashback

 USB BIOS Flashback

Hosszú évekkel ezelőtt egy BIOS frissítés felért egy orosz rulettel, sokan óckodtak is tőle, így viszont lemaradtak a javításokról, az új funkcióról. Napjainkban a BIOS frissítés gyakorlatilag kockázatmentesnek tekinthető, ezt ki így, ki úgy éri el. Az ASUS például azt az utat választotta, hogy náluk nincs visszafordíthatatlan sikertelen BIOS frissítés. Nincs más dolgunk, mint a BIOS fájlt elhelyezni egy USB meghajtón, csatlakoztatni az alaplaphoz, és megnyomni a hátlapon a BIOS Flashback gombot, ezután a deszka mindent elvégez hardveresen. Az a zseniális a dologban, hogy szinte semmire nincs hozzá szükség. Nem kell kijelző, nem kell memória, sőt, még processzor sem, csak némi tápellátás. Miért is jó ez? Előfordul, hogy az alaplap, amit megvettük, hónapok óta pihent az adott boltban, a BIOS már elavult rajta. Veszünk hozzá egy teljesen friss processzort, amelynek a mikrokódját nem ismeri a lap BIOS-a, azaz BIOS frissítés nélkül el sem indul benne. Eddig! Mivel az USB BIOS Flashbackhez CPU sem kell, ezt a gondot is könnyedén megoldhatjuk a szolgáltatás segítségével!

 

USB Charger+

 USB ChargerEzer féle kütyüt hordunk magunknál, melyek töltést igényelnek. Szerencsére mára az USB csatlakozó eléggé elterjedt a töltők vonatkozásában is, így semmi akadály annak, hogy a számítógépen keresztül töltsük az eszközt akár háromszor gyorsabban, akkor is ha a PC alszik, vagy ki van kapcsolva. Legyen az mobiltelefon, PDA, tablet, bármikor jól jön.

 

Wi-Fi Go!

 wifi hotspot dlx pic

A szolgáltatás lényege a “kábelmentes élet” lehetne, korábban már érintőlegesen foglalkoztunk vele. A dolog ott kezdődik, hogy az alaplaphoz gyárilag kapunk WiFi modult, mostanában jellemzően N szabványút, két antennával, ráadás Bluetooth 3.0 támogatással. Első lépésben létrehoztunk egy WiFi Hotspotot, amely bármilyen eszköz számára elérhetővé válik, azaz kiváltja akár a router használatát is. Lehetővé teszi a PC távoli vezérlését táblagépen vagy akár okostelefonon keresztül, de akár HD anyagot is streamelhetünk a TV-re DLNA-n keresztül. Lehetőség van természetesen fájlcserére is az egyes eszközök között, a WiFi segítségével minden összeköthető mindennel, amivel időt és pénzt is megspórolunk. A szavaknál többet mond a kép is a hang, az alábbi két video nagyon jól ismerteti és érzékelteti a WiFi Go! képességeit: