Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

MSI X79A-GD65 (8D)

Természetesen az “X79-buliból” az MSI sem marad ki, és igen széles palettát keltett életre a platformmal kapcsolatban. Jelenlegi tesztalanyunk, az MSI X79A-GD65 (8D) a Big Bang XPOWER II után a második “legerősebb”, legfelszereltebb modell. A (8D) a modellnév végén azt jelenti, hogy nyolc memóriasín van rajta a sima GD65-tel szemben, ami négy DIMM slottal büszkélkedhet. Érdekes módon ez a NYÁK méretein nem mutatkozik meg, a mérnököknek sikerült az ATX-szabvány berkein belül egy 30,5 × 24,4 cm-es nagyságú PCB-re rásűríteni mindent, ami csak kellhet. Az alaplap felépítése a szokásos “LGA2011-sablont” alkalmazza, azaz nagyjából középen a foglalat, tőle jobbra és balra 4-4 darab RAM sín, melyek DDR3 modulokat fogadnak, összesen 128 GB kapacitással, maximum 2400 MHz (OC) sebességig.

MSI_X79A-GD65 _8D__Product picture_2Dk

A sínek között, a foglalat felett terül el a tápellátó szekció, takaros, nagyméretű bordával hűtve, mely ráadásul hőcsővel is át van szőve, így a hőleadás mégjobb, még egyenletesebb. Ezen a modellen 14 fázisú tápellátó áramkör dolgozik, 10 darab a CPU-nak (vCore), 2 a memóriáknak, 2 pedig a PCI Express-nek és a DMI interfészeknek áll a szolgálatára, az 10+2+2 a felépítés. Az X79-GD65 (8D)-n is Hi-C tantál alapú kondenzátorok dolgoznak a tápellátásnál, a vezérlés DrMOS II alapú, a komponensek pedig Military Class III minősítésűek, ezeket részletesen már előző cikkünkben végigvettük. Az alaplapot a táp irányából egy 24-tűs és egy 8-tűs kiegészítő tápcsatlakozóval tudjuk ellátni éltető energiával, ebben nincs semmi rendkívüli. A 24-tűs ATX aljzat alatt pihennek a SATA csatlakozók, 90 fokkal elforgatva, mostanában már ez számít az alapértelmezett elrendezésnek.

MSI_X79A-GD65 _8D__Product picture_3D1kMSI_X79A-GD65 _8D__Product picture_3D2k

Az X79 kapcsán is megtanultuk mostanra, hogy irányából csak 6 darab SATA portra számíthatunk, minden, ami e felett fellelhető az adott alaplapon, valamilyen külső vezérlőnek köszönhető. Az első hat (SATA 1-6) jön a PCH-ból, ebből a két fehér támogja a 6 Gb/s-os sebességet, a maradék feketék csak a régi szabványt ismerik. Az másik két fehér (SATA 7-8) szintén SATA 3.0 szabványú, őket az ASMedia ASM 1061 kontrollernek köszönhetjük. Ha már itt járunk, figyelmünket egy, két darab 7-szegmens kijelzőből álló alkalmatosság is felkelthette, mely egy diagnosztikai kijelző, az általa közvetített kódokból megtudhatjuk azt, éppen mit csinál/hol tart a rendszer, így a hibakeresés is jóval egyszerűbb és gyorsabb. Alul a szokásos tűs kivezetések pihennek, találunk USB 2.0 headert Super Charger funckióval (piros), de USB 3.0 előlapi/hátlapi kivezetést is (kék).

msigd65_pwmkmsigd65_pciek

A FireWire “header” sem hiánycikk, mely a VIA VT6315 lapka gyermeke, akinek egy hátlapi portot is köszönhetünk. Az MSI X79A-GD65 (8D) sem nélkülözi a fizikai vezérlőgombokat és az OC Genie II-t, azaz a renszert gombbal is indíthatjuk innen, valamint a BLCK órajalet csökkenthetjük és növelhetjük is instant módon, de az OC Genie gombra is bízhatjuk a tuningot, ilyenkor ő mindent magától elvégez, és beállítja a megfelelő, gyors, de még teljesen biztonságos és stabil értékeket. Itt ráadásként még egy Molex tápcsatlakozót is találunk, erre abban az esetben van szükség, hogy sok grafikus kártyát ültetünk a lapba. Márpedig a GD65 (8D)-be lehet bőven, ugyanis összesen öt darab teljes szélességű PCI Express sínt kínál. A PCI_E1, E4 és E6 GEN 3 szabványú, az első kettő ×16-os, míg az E6 ×8-os módban képes üzemelni. A PCI E3 és E5 GEN 2 szabványú, és csak ×1-es sebességet támogat, így elsősorban egyéb bővítőkártyákhoz ajánlott, mintsem grafikus vezérlőhöz. Azért egy rövid, ×1-es sín is felkerült a PCB-re, arra az esetre, ha sok kártyát használnánk.

gd65_tartozekokk

A fenti sorok konklúziója, hogy videokártyákhoz a GEN 3 szabványú E1, E4 és E6 sínek ajánlottak, 3-utas SLI és 3-utas CrossFireX építési lehetőséggel. Az integrált audióval kapcsolatos észrevételünk ugyanaz, mint az Intel lapjánál volt: Az alaplap hangkeltője egy Realtek ALC892 lapja 7+2 csatornás támogatással, amely ugyan egy kedvelt lapka, de egy ilyen felsőkategóriás termékre kicsit komolyabbat is el tudtunk volna képzelni. LAN vezérlőből egy dolgozik, mely a PCH-ban lévő Intel 82579 modell. Az USB 3.0 portokat a NEC D720200 kontrollálja. Magára az X79 PCH-ra egy dizájnos, pajzs alakú borda került fel, kialakítása nem akadályozza a kártyák behelyezését. Már csak a hátlapi kínálat maradt ki, szaladjunk hát végig rajta!

MSI_X79A-GD65 _8D__Product picture_IOk

Egy kombi PS/2 csatlakozóval és két darab USB 2.0-val indul a szemle, melyet egy mikrokapcsoló követ CMOS clear funkcióval. Aztán egy digitális koaxiális és egy digitális optikai hangkimenet következik, melyet a FireWire kísér két USB 2.0-val. Ezután újabb, négy darab USB 2.0 láthatunk, majd jön az RJ45 erhernet port és a két darab USB 3.0, végül az analóg (jack) audió csatlakozók zárják a sort. A MSI a többi alaplapjával megegyezően az MSI X79A-GD65 (8D)-re is 3 év garanciát vállal!

A szerzőről