Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

ASUS Rampage IV Extreme

Az ASUS nem titkoltan a “legjobb X79-es alaplap” címre pályázik a ROG Rampage IV Extreme-mel. A Republic of Gamers termékvonal mostanra jól bevált, kiforrott “brand”-nek számít, aki kicsit is érdeklődik az alaplapok iránt, már biztosan hallott róla legalább néhány szót. Mi már számtalan ROG modellel megismerkedtünk, és mindig azt hisszük, az ASUS már nem tud semmi újat kitalálni, aztán persze 1-2 őrült vagy éppen hasznos újdonság, fejlesztés mégiscsak mindig bekerül a tudástárba. A Rampage IV Extreme (rövidebben: RIVE) kapcsán is elsült néhány ilyen puskaporos hordó, de ne ugorjunk egyből a közepébe! A RIVE-re – minden, mindenből a legjobb, és mindenből a legtöbb – került fel, így nem csoda, hogy a NYÁK Extended-ATX szabványú, azaz 30,5 × 27,2 cm méretű.

RIVE_2D_product_photok

Az elrendezés nem sokban különbözik a többi modelltől, nagyjából a felső rész közepén pihen a Lotes gyártmányú LGA2011 foglalat, mellette kétoldalt pedig a 4-4 darab DIMM sín, DDR3 quad channel támogatással maximum 64 GB-ig és 2400 MHz-es (OC) sebességig. A slotok színvilága piros-fekete, ahogy az egész alaplapé, és általában a ROG modelleké. A többi típusnál már látthatuk, hogy a gyártók a foglalat fölé zsúfolják be a fázisokat, gyakorlatilag egyvonalban. Ez most is így van. A RIVE összesen 15 fázissal dolgozik, ebből 8 darab megy a CPU-nak (vCore), 3 darab az IMC-nek és a DMI interfészeknek, 2 + 2 pedig a DRAM-oknak. Ez maga az Extreme Engine Digi+ II VRM, mely a legjobb, japán “10K Black Metallic” kondenzátorokat alkalmazza, az összes többi kondi is szilárdelektrolit, 105 °C fokos üzemi hőmérsékletre hitelesítve.

rive_overview

Ahogy korábban, úgy ez a tápellátás is egy hybrid megoldás, amolyan félig analóg, félig digitális, és mivel a RIVE a kemény tuningra és a rekordok döntögetésére született, nyilván hozza az elvárt minőséget és a szolgáltatásokat. Ez már az éhségen is megmutatkozik a bemeneti oldalon, hiszen a szokásos 24-tűs ATX tápcsatlakozó és a 8-tűs kiegészítő tápcsati mellett még egy 4-tűs is felkerült a PCB tetejének a szélére, sőt, a bal oldali RAM foglalatok sarkánál egy 6-tűs PCI Express tápcsatlakozó is megtalálható, így bőven lesz mivel etetni a processzort és a videokártyákat a tuning során. A VRM területet egy nem túl nagy, de masszív, jól kialakított fekete borda hűti, mely nikkelezett hőcsövek segítségével összeköttetésben van további két kiegészítő bordával (a bal oldalon és a foglalat alatt), amelyek a hőleadást segítik, és az X79 PCH-n pihenő bordával is, amely az elvárásoknak megfelelően nagy és hosszú videokártyákra számítva megfelelően lapított, de mivel a megkötések miatt a kialakítás nem lehet eléggé “borda-szerű”, ezért a jelentős tuninggal számolva egy ventilátort is elhelyeztek itt a tervezők, azaz a RIVE ilyen tekintetben aktív hűtéssel rendelkezik (aktív, automatikus fordulatszám-szabályozással).

Extreme Engine DIGI+ IIk

Ha már a ventilátoroknál tartunk, azokból bizony bőven lehet aggatni a RIVE-re, mivel nem kevesebb, mint 8 darab 4-tűs PWM vezérlésű csatlakozóval büszkélkedhet. Az alaplap jobb felső sarka (a 24-tűs ATX csatlakozó melletti terület) az úgynevezett OC Zone, amely már ismerősen cseng, és ismerős elemekből is áll össze. Itt található a START és a RESET gomb, a mérési kivezetések (ProbeIt), az LN2 mód kapcsoló, a Voltiminder II információs LED-ek, a “slow mód” kapcsoló, a PCI Express sínek kapcsolója, a Go Button és két darab hétszegmens kijelzőból álló “debug LED”. Aligha maradt olyan, amit még ide tuningos lelkületű felhasználó kívánhat. A SATA portok felé haladva találkozunk egy piros, tűs kivezetéssel, erre USB 3.0 csatlakozókat aggathatunk (két darabot), egy ugyanilyet még a lap alján is találunk. Ezt egy érdekes dobozka követi, két-két nyílással, polaritás-megjelöléssel.

R4E Subzero Sensek

Ez az úgynevezett “Subzero Sense”, melyhez két hőmérséklet-mérő szenzor csatlakoztatható, egyiket a CPU és az azt hűtő LN2 blokk közé, másikat pedig a GPU és az azt hidegen tartó LN2 blokk közé helyezhetjük, így pontosan tudatában lehetünk annak, hogy hány fokos mínuszoknál járunk (-193 és +135 fok között mér), anélkül, hogy drága digitális thermométerre költenénk (sajnos a kábelek és a rajtuk lévő hőmérők nem részei a csomagnak, ezeket külön kell megvásárolnunk). Ezután jön a SATA szekció, mely 8 darab portot számlál. A 4 darab fekete mindegyike az X79 PCH-ból jön és 3 Gb/s-os sebességet támogat, a pirosak már SATA 3.0 szabványúak, azaz maximum 6 Gb/s-mal roboghatnak az adatok. Ebből kettő az X79 PCH hozománya, míg kettő az ASMedia ASM vezérlő következménye, akinek két darab 6 Gb/s-os eSATA csatlakozót is köszönhetünk a hátlapon. A PCB sarkában egy másik prios mikrokapcsoló pihen, mely “BIOS switch” funkcióval rendelkezik, azaz segítségével gyorsan és egyszerűen tudunk kapcsolgatni a NYÁK-ra forrasztott két EPROM, azaz a két BIOS között.

VGA Hotwirek

Ezután jönnek a “header”-ök a különféle előlapi kivezetésekhez, LED-ekhez, majd a már említett piros, USB 3.0 felület két USB 2.0-s társaságában (feketék). Egy kissé meglepő, hogy csak egy LAN vezérlő dolgozik a lapon (ez pedig az eleve a PCH-ban szunnyadó Intel megoldás), de emellé kapunk még Bluetooth 2.1 + EDR modult is. A hangot egy Realtek ALC898 lapka kelti, ez már jobban passzol az ehhez az X79-es kategóriához. 7 + 1 csatornás, jack-érzékelős, multi-streaming-képes, optikai kimenet, stb. A bővítősínekről még nem beszéltünk, ez következik most, bár számíthattunk rá, hogy a teljes szélességű PCI Express sínek minél nagyobb számban való jelenléte lesz a fő irányvonal.

rive_tartozekokk

Ennek megfelelően nem kevesebb, mint 5 darab teljes szélességű PCI Express slotot kapunk, és bizony mind az öt darab 3.0, vagy ha úgy tetszik, GEN 3 szabványú. A négy darab piros a következő módokban képes működni a kártyák számától függeen: x16; x16/x16; x16/x8/x16 és x16/x8/x8/x8. Ezt látva már nem meglepő, hogy a RIVE a 4-utas CrossFireX-et és a 4-utas SLI-t is támogatja. Az ötödik, szürke sín ×8-os sebességgel képes működni, és egy ×1-es, rövid sín is képviselteti magát a NYÁK-on.

Lássuk, mit kínál a hátlapi szekció!

R4E_Back_IOk

Egy kombi PS/2-vel és két USB 2.0-val indul a dolog, majd a BIOS Flashback (BIOS-visszaflashelés) és a ROG Connect mikrokapcsolóval folytatódik. Ezután négy USB 2.0 következik (a fehér a BIOS Flashbackhez társítható), majd a már említett Bluetooth modul és újabb két USB 2.0 zárja ezt az oszlopot egy eSATA-val egyetemben. A folytatásban az RJ45 LAN csatlakozót és két USB 3.0-t láthatunk, a következő oszlopban pedig ugyanezt annyi különbséggel, hogy az RJ45 egy eSATA-ra cserélődött. A kínálat az analóg audió ki- és bemenetekben (jack-aljzatok) és a digitális optikai hangkimenettel zárul.

A Rampage IV Extreme kapcsán számos olyan szolgáltatás van még, amelyekről hosszan beszélhetnénk, ezek jelentős részével már előző ROG-lapokat bemutató cikkeinkben meséltünk, így most csak a valódi újdonságokat tekintjük át röviden.

Az egyik a Subzero Sense, erről már néhány sorral feljebb beszéltünk, ez a hőmérsékleti információk birtokunkba jutásához ad hathatós segítséget, főleg folyékony nitrogénes tuningnál értékelődik fel a jelenléte. A másik dolog az OC Key, melyhez két dolog is kapcsolódik, az OSD TweakIt és az OSD Monitor. Mi is az OC Key? Ez egy segédeszköz (nem sexuális jellegű), melyet az ASUS “túlhajtó kulcsnak nevezett” el, amely helytállónak is nevezhető, nekünk a formája alapján első ránézésre egy formaautó jutott az eszünkbe róla. Persze a külsejénél sokkal fontosabb az, hogy mire használható. A eszközt a VGA-nk egy DVI portjára kell csatlakoztatni.

OC Key_1kOC Key-2k

Ennek az lesz a következménye, hogy a monitoron egy kis OSD képernyő jelenik meg (átfedéssel), és benne azonnal láthatjuk a rendszer legfontosabb értékeit: feszültségek, szorzók, órajelek, hőmérsékletek – ez maga az OSD Monitor, valós időben. Az OC Key-en egy USB port is található, ha pedig ebbe egy billentyűzetet csatlakoztatunk, akkor ezek a paraméterek nem csak megtekinthetőek, hanem módosíthatóakká is válnak a klavitúra segítségével, ez az OSD TweakIt. Az OC Key összességében hasonló szolgáltatást nyújt, mint a ROG Connect, de más módon teszi lehetővé ugyanazt.

A Rampage IV Extreme-hez jár egy X-socket nevű alkalmatosság is, mellyel LGA1366-os foglalatra illeszkedő hűtőnket használhatjunk tovább az LGA2011 platformon. Ehhez el kellett távolítani az LGA2011 fémkeretét (a mellékelt csavarhúzóval 1 perc sem kell hozzá), majd a helyére illeszteni a kiegészítő keretet, és visszaszerelni a felturbózott rögzítőnket, amire már küldhetjük is fel az LGA1366-os hűtésünket. A ASUS Rampage IV Extreme is 3 éves gyártói garanciával rendelkezik.

x79socket_rivek