Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

Összefoglalás, vélemény

Elérkeztünk eme igencsak hosszúra nyúlt cikkünk végéhez, az összegzéshez. A Sandy Bridge-E-t ezennel kiveséztük, ahogy az LGA2011 – X79 platformot is. A tesztben nem kevesebb, mint hat alaplap szerepelt, gyakorlatilag minden nagy gyártó képviseltette magát legalább egy modellel. Ahogy az elődöket (P67, H67, Z68), úgy az X79-et sem kerülhette el a “PCH-sítás”, azaz mostanra minden vezérlő átkerült az északi hídból a processzorba, amely így gyakorlatilag meg is szűnt. A valódi előd, az X58/ICH10 még északi híd – déli híd módon működött, mostanra a felsőkategóriában is gyakorlatilag csak a déli híd maradt, mint PCH.

rivekonfig_nightk

Az X79 ígéretes PCH-nak indult, számos olyan felülettel és technológiával kecsegtetve, amely túlmutat az asztali szegmensben megszokott felszereltségtől, és a szerverpiac világából kínál lehetőségeket, de ez valamiért végül nem valósult meg, így az X79 gyakorlatilag olyan lett, mintha egy P67-et forrasztottunk volna fel az alaplapra X79-re átcímkézve. Ez némileg csalódás, pláne az alaplapok árait tekintve, de nem ez az a tényező, amely megdrágítja az X79 kínálatot. A négycsatornás memóriavezérlő és a QPI busz miatt rengeteg érintkezőre volt szükség a CPU alján, emiatt keltették életre a 2011 tűt tartalmazó LGA2011 foglalatot. Ez a platform a gyártóktól legalább nyolc rétegű nyomtatott áramkör alkalmazását követeli meg, amely enyhén szólva sincs jó hatással a gyártási költségekre, raádásul a nyolc darab memóriafoglalat elhelyezkedése miatt teljesen új terveket kellett készíteni, és a PWM terület elhelyezése sem lehetett egyszerű feladat.

lga2011-overview

A lényeg az, hogy az LGA2011 platform a többi mai Intel platformhoz hasonlóan PCH-val működik, azaz a sebességet komolyabban befolyásoló részegységek már mind a processzorban, és nem az alaplapon találhatóak, ez pedig maga után vonja az a tényt, amit korábban már többször megállapítottunk. Az egyes gyártók és azok típusai között nem beszélhetünk jelentős, a felhasználó számára érezhető sebességkülönbségről, hiszen semmi olyan nincs a lapokon, ami ezt indokolná. A teljesítményt maximum az befolyásolhatja, hogy az adott deszka milyen BCLK órajelet (kerek 100,0 MHz, vagy kicsit csal felfelé) állít be a proceszornak, illetve hogy a Turbo Boost beállításainál minden az Intel javaslai szerint szerepel-e, és működik-e a gyakorlatban. Ettől eltekintve a gyártók továbbra is csak a felépítésben és az anyaghasználatban (komponensek), a felszereltségben és a tuningképességben tudnak versenyezni, egy-egy új, kiegészítő szolgáltatást kitalálva.

dobozpack1k

A mérések során minden modell stabilnak és megbízhatónak bizonyult, de a korai BIOS-okkal bizony egyes típusok esetén előfordult az, hogy a Turbo Boost nem működött megfelelően, aztán az új BIOS megérkeztével a flashelést követően helyreállt a rend, és minden megfelelően működött, a forgalomba került darabokkal már nem valószínű, hogy elfőrdulhat hasonló probléma, ha mégis, a BIOS-frissítés megoldja a gondot.

dobozpack2k

Összességében azt kell mondanunk, hogy az átlagos X79-alapú alaplapok semmi olyat nem tudnak (SATA vezérlő, ethernet, USB, stb), amit P67-H67-Z68-as társaik ne tudnának, kivéve persze azt, hogy az LGA2011 foglalat révén képesek a Sandy Bridge-E processzorok fogadására, emiatt pedig lehetőségünk nyílik a memóriák négy csatornában való kezelésre és 4-utas SLI, valamint CrossFireX rendszerek kiépítésére.

box_gigaparosk

Mint már mondtuk, az alaplapok között a sebesség kapcsán szinte lehetetlen különbséget tenni, ez pedig megnehezíti az értékelést. Lássuk a pillanatnyi árakat (bruttó kisker), melyek sajnos az árfolyamingadozás miatt folyamatosan változnak:

  • GIGABYTE X79-UD5: 79 000 Ft
  • GIGABYTE X79-UD3: 65 000 Ft
  • MSI X79A-GD65 8D: 91 000 Ft
  • ASUS P9X79: 72 000 Ft
  • ASUS Rampage IV Extreme: 116 000 Ft
  • Intel DX79SI: 98 000 Ft

box_intelmsik

Jól látható, hogy a vételárat tekintve igen nagy a szórás, ezt a felszereltség és a termék kategóriája is indokolhatja. A mi véleményünk az egyes modelleket tekintve a következő: A GIGABYTE X79-UD3 mezőny legolcsóbb darabja, és csak négy memóriafoglalattal rendelkezik, abban az esetben, ha valakinek egy X79 modell kapcsán fontos téyező az ár, akkor számára a GIGABYTE X79-UD3 a legjobb vétel, hiszen hiányosságai ezért az árért cserébe fájdalommentesek. Ugyanez mondható el az ASUS P9X79-ről néhány ezer forinttal drágábban. Ha olcsón szeretnénk X79 lapot, és az ASUS-szal szimpatizálunk, P9X79 számunkra a legjobb vétel. A GIGABYTE X79-UD5, az MSI X79A-GD65 8D és az Intel DX79SI között nehéz különbséget tenni, lényegében egy kalap alá vennénk őket, és ha a vásárlásnál kevésbé fontos az ár, bármelyiket nyugodtan ajánlhatjuk megvételre.

box_asusparosk

Az ASUS Rampage IV Extreme (talán ez eddigi legdurvább) ROG modell révén árával és felszereltségével, valamint tuningképességeivel picit kakukktojás, és habár egyik X79-alapú termék sem nevezhető olcsónak, a Rampage IV Extreme-t tényleg csak annak a rétegnek ajánjuk, akik képesek is kihasználni a benne rejlő tudást és lehetőségeket, és/vagy olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy nem számít, mi mennyibe kerül. Bár a tesztgyőztes kitüntetést klasszikus értelemben a mezőny leggyorsabb tagja szokta kapni, mivel jelen esetben ilyen kritérium alapján nem lehet különbséget tenni, így a felszereltség-tudás-egyediség kapcsán hoztuk meg döntésünket, ezek alapján pedig a Rampage IV Extreme érdemli meg a tesztgyőztes címet.

ertekeles_x79

Hogy mi a véleményünk magáról az LGA2011 – X79 platformról és a Sandy Bridge-E processzorokról? Az Intel most sem vállalt semmiféle rizikót, nem is kellett, hiszen könnyű dolga volt. Fogott négy darab Sandy Bridge magot, mellérakott még négyet, (abból desktop vonalon letiltott kettőt), aktiválta a Hyper-Threadinget, meghintette egy kis QPI busszal és négycsatornás memóriavezérlővel, megspékelte jó sok PCI Exress szállal, kiadott mellé egy PCH-t és létrehozott egy új felsőkategóriát, mely mellé megfelelően magas árakat lehetett társítani. A siker biztos, hiszen gyakorlatilag nincs konkurenciája ebben a rétegben. A Bulldozer itt jelenleg messze nem rúg labdába, szerverfronton pedig a Sandy Bridge-E Xeon ellen majd a 12 magos Orochi megy, meglátjuk, milyen sikerrel.

Intel-Xeon-E5-2690-CPU9-O-320460-13

Mint tudjuk, a Sandy Bridge-E CPU család jelenleg három tagból áll (az i7-3820 hamarosan érkezik). A Core i7-3960X a legerősebb 6 maggal, 12 szállal, 3,9 GHz-es Turbo Boost órajellel és 15 MB L3 cache-sel, 990 dollárért. A középső proci a Core i7-3930K, mely a nagytesóhoz hasonlóan szintén szorzózármentes, 6 maggal és 12 szállal operál, Turbo Boost órajele 3,8 GHz, és az L3 gyorsítótár mérete 12 MB. Eddig ezek nem tűnnek túl nagy csonkításnak, mégis a 3930K-t majdnem feláron, 555 dollárért kaphatjuk meg. A “leggyengébb” egység a i7-3820, ez csak 4 négy maggal és 4 szállal dolgozik, csak részben “lock”-mentes, az L3 mérete 10 MB, viszont a Turbo Boost frekvencia 3,9 GHz, és az a modell rendelkezik a legmagasabb alapórajellel, ami 3,6 GHz.

sandye_final

Ez a típus február elején érkezik meg a boltokba, és 285 dolláros vételárával az LGA2011 platform “best-buy” termékévé léphet elő, tehát az Intel azért gondol azokra is, akiknek nincsen hirtelen 260 000 forintjuk processzora, de erős gépet szeretnének, és ki tudják használni azt a pluszt, amit egy Sandy Bridge-E modell kínál mondjuk egy i7-2600K-hoz képest. Logikusan gondolkodva látatlanban (a külföldi teszteket alapul véve) megvételre mi az i7-3930K és az i7-3820-at ajánlanánk, de ha a pénz hegyekben áll a szekrényben, és mindenből a legjobbat, leggyorsabbat akarjuk, akkor nem kérdés, hogy vár minket minket a Core i7-3960X, melynek teljesítménye nem csak tetszett, de le is nyűgözött.

tetszett_kicsi

Intel LGA2011 platform
Intel Core i7-3960X CPU

A GIGABYTE X79-UD5 és GIGABYTE X79-UD3 modelleket a GIGABYTE hazai képviselete, az ASUS P9X79 és Rampage IV Extreme modelleket pedig az ASUS hazai képviselete biztosította tesztünkhöz. Az MSI X79A-GD65 8D az MSI hazai irodojából, az Intel DX79SI pedig az Inteltől érkezett hozzánk, ahogy a Core i7-3960X CPU és az Intel vízhűtés is. Mindenkinek köszönjük!

A cikket írta: Mihics Zoltán (med1on) és Pintér Gábor (gabi123)


A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet: