Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

Intel DX79SI

Egy dolgot még nem említettünk, mégpedig azt, hogy a tesztben szereplő Sandy Bridge-E magától az Inteltől érkezett. Azonban nem csak prcesszort, hanem egy úgynevezett “Media Kit”e-et kaptunk, amely a Core i7-3960X-en kívül egy Intel DX79SI alaplapot és egy Intel (Asetek) gyári vízhűtő szettet tartalmazott, számos dukomentáció kiséretében. Örömünkre szolgál, hogy végre egy Intel alaplappal is megismedkedhetünk, ráadásul mindjárt egy felsőkategóriás modellel. Lássuk, hogyan fest a LGA2011 + X79 Intel módra!

RTS2011LC_Productk

Az alaplap nyomtatott áramköre ATX formátumú, 30,4 cm hosszú és 24,3 cm széles, így normál, korrekten megtervezett ATX házba gond nélkül beszerelhető, persze a megfelelő szellőzésre nem árt ügyelni. A “Siler” bevenévre hallgató modell NYÁK-ja fekete, a 2 × 4 darab DIMM memóriasín az LGA2011 foglalat jobb és bal oldalán helyezkedik el. A slotok DDR3 modulokat fogadnak 2, 3, vagy 4 csatornás üzemmódot támogatva, a maximális kapacitás 64 GB, a hivatalos órajeltámogatás 1600 MHz, de az Intel is feltünteti az adatoknál, hogy egyébként akár 2400 MHz-es modulok is használhatóak a deszkában. A CPU tápellátásának nem maradt sok hely, de az Intel mérnökei gond nélkül helyezték a MOSFET-eket és a tekercseket a foglalat fölé úgy, hogy azok kényelmesen elférnek a két oldalról körbeölelő memóriasínek között.

intel_snbe_slide_05kDX79SI_Siler_anglek

Persze azért sem volt nehéz dolguk, mert az Intel nem osztja a “fázisszám mindenek felett” elvet, mindössze 8 fázist elhelyezését kellett megoldania, melyből 6 kimondottan a CPU magok, 1 a memóriavezérlő, 1 pedig a PCI Express tápellátásért felel. A feszültségszabályzó egy CHiL CHL8328 lapka, bővebb információk ITT találhatóak róla. Sok más gyártóhoz hasonlóan a tápellátásnál ők is Hi-C kondenzátorokat használnak, melyek egyrészt sokkal kisebb helyet foglalnak, alakjuk miatt hűteni is könnyebb őket (ha egyáltalán szükséges), ráadásul az élettartamuk is jóval nagyobb. A többi területen pedig szilárd elektrolit kondezátorok kerültek fel a PCB-re. Minden fázis a Renesas R2J20657 vezérlővel van kontrollálva, a megoldás nagyon hasonlít az MSI-féle DrMOS-hoz. A PWM rész tápellátása kiegészítő 8-tűs tápcsatlakozóval történik, míg az alaplap egésze a szokásos 24-tűs csatin keresztül kapja meg a működéshez szükséges energiát.

inteldx79sik

A baloldali sarokhoz közel találjuk a CPU_FAN csatlakozót, amely egy piros, négytűs, PWM vezérlésű ventilátorcsatlakozó. A foglalat alján találunk egy takaros külsejű, sűrűn lamellázott, Intel logóval ellátott kék bordát, amely alatt érzésünk szerint semmilyen különleges hűtendő komponens nem található, csupán a PCH bordájáról a hőcsővön keresztül érkező meleget segít leadni. Ez mostanában bevett módszer, hiszen azért a PCH-k is képesek jelentős mennyiségű hőt termelni, a rajtuk elhelyezett borda nem mindig elég, hiszen a hosszú videókártyák miatt korlátolt annak magassága és kialakítása. Az X79 PCH-n az Intel “Skull” dizájnját prezentáló hűtés fekszik, amelyről egy T100-as Terminatorhoz hasonló koponya vigyorog a képünkbe. Ez a stílus egyébként már magán a dobozon is megjelenik, ahol a koponya szemein keresztül nyerünk bepillantást a doboz tartalmába. Ezzel a lépéssel az Intel is igyekezett egy kis stílust, egy kis egyediséget vinni a termékébe, jelezvén, ilyen téren sem kíván lemaradni a nagy nevekből álló konkurenciától.

DX79SI_Siler_Straightk

Ha már itt tartunk, elég néhány miliméterrel a lap széle felé tekintenünk, és máris láthatjuk a SATA kínálatot. Az Intel itt nem vitte túlzásba a dolgot, nem alkalmazott semmilyen külső vezérlőt, azt a hat darab SATA felületet kapjuk, amit az X79 PCH kínál. A négy fekete a SATA 2.0, a két kék a SATA 3.0 szabványt támogatja. Ezek mellett pihen még egy piros színű PWM-es ventilátorcsatlakozó, melyből összesen négyet találunk az alaplapon: CPU_FAN, REAR_FAN, FRONT_FAN, AUX_FAN. A lap alján rengeteg tűs kivezetést találunk, melynek a nagy része USB (van USB 3.0 is), de itt vannak az előlapi kivezetések és a FireWire felület is, melyet egyébként egy VIA VT6315N lapka vezérel. Az USB 3.0-hoz természetesen szintén külön vezérlőlapkára volt szükség, mely egy NEC (Renesas) nPD720200 chip. Kapunk fizikai vezérlőgombokat (Power, Reset), debug LED-et (hétszegmens kijelző), integrált “pittyegőt”, és a deszka működéséről informáló 13 darabból álló, különböző színű LED-sort. Az alaplap hangkeltője egy Realtek ALC892 7+2 csatornás támogatással, amely ugyan egy kedvelt lapka, de egy ilyen felsőkategóriás termékre kicsit komolyabbat is el tudtunk volna képzelni.

foglalatesdimmk04743916-photo-carte-mere-intel-dx79si-6kdx79si_pciek

A DX79SI-vel két LAN vezérlőt kapunk, természetesen mindkettő Intel modell, az egyik a PCH-ban tevékenykedő Intel WG82579LM, a másik pedig egy külön lapka a WG82574L képében. Egy pirospontot érdemel a vezetéknélküliség támogatása, ugyanis a csomagban találunk egy Bluetooth 2.1 + 802.11 B/G/N wireless vezérlőt, melyet csak egy “USB tűs kivezetésre” kell csatlakoztatni, és máris élvezhetjük a kábelmentesség szabadságát. Nem beszéltünk még a PCI Express sínekről. Ez egy fontos pont az LGA2011 platform kapcsán, már az LGA1366-nál is az volt, hiszen ez a szegmens kínálja a legtöbb PCI Express szálat a felhasználó számára, ezáltal külső vezérlőlapka segítsége nélkül nyílik alkalmunk 3-way/4-way CrossFireX vagy 3-way/4-way SLI használatára úgy, hogy megfelelő mennyiségű PCI Express szálat kapunk, amely a Sandy Brdige-E CPU kapcsán ugyebár 40 darab. Így az Intel DX79SI alaplapra 3 darab teljes szélességű PCI Express slot került fel, melyek ×16/×8/×8 módban képesek működni három kártya esetén (két kartyánál természetesen adott a ×16/×16 mód). Ezek mellé kapunk még egy hagyományos PCI sínt is, valamint két darab rövid, ×1-es sebességű PCI Express sínt is. Már csak a hátlapi kínálat ismertetése maradt hátra.

DX79SI_Siler_Cityscapek

A sor egy érdekes gombbal kezdődik, mely “Back-to-BIOS” névre hallgat. Egy ötletes, hasznos apróság, ugyanis csak be kell nyomnunk (aktív állapotáról fénnyel tájékoztat), és a konfig indítását követően az alaplap automatikusan belép a BIOS-ba, nem kell deletet vagy más billentyűket nyomogatni. Ezt a kis pratikus dolgot két USB 3.0 követi, majd egy nagy rés következik, ezt követően az első RJ45 LAN csatlakozóval és két darab USB 2.0-val találkozunk. A következő oszlop egy FireWire csatlakozóból és további két USB 2.0-ból áll, a harmadik oszlop pedig az előző klónozása, ugyanis ez a második RJ45 LAN csatit és az utolsó két USB 2.0-t tartalmazza.

dx79si_headersk

Befejezésként az analóg (jack) audio kimenetek láthatóak, de a balsó alsó sarkában egy digitális optikai hangkimenet is a miénk lesz, ha a DX79SI-t választjuk. Ahogy látható, a “back-to-BIOS” gombon kívül semmi extra dolgot nem kapunk a hátlapon, sőt, akár átlagon aluli felszereltségnek is lehetne tekinteni ezt a listát, de ha őszinték vagyunk magunkhoz, a mindennapos használathoz ez is elegendő. Az Intel Extreme Board DX79SI alaplapra 3 év teljeskörű garanciát vállal az Intel.