Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap

GIGABYTE X79-UD3

A GA-X79-UD3 a gyártó legolcsóbb LGA2011 foglalatú alaplapja az árnak megfelelő felszereltséggel. A lap ATX szabványú, így hosszúsága 30,5 cm, szélessége 24,4 cm, a PCB színe a szokásos fekete. A GA-X79-UD3 egyszerű, 8+1 fázisos VRM-et használ az LGA2011 CPU tápellátásához, a memóriák táplálása 4 fázison keresztül történik. Ezen a típuson csak négy darab DDR3 DIMM slot található, tehát csatornánként egy modul használható, a maximum kapacitás 32 GB, a modulok egészen 2133 MHz-ig támogatottak. A tápellátás a 24-tűs csatlakozón túlmenően egy 8-tűs kiegészítő csatin keresztül történik. A PWM szekciót szépen, egy sorban helyezték el a foglalat fölött, melyre egy vékony, jól kialakított borda is felkerült. Az UD3 négy darab PCI-Express 3.0 x16 sínt kínál, melyből az első kettő ×16-os, míg a négy egyszerre ×8-os módban képes működni. Ezeket két darab rövid, ×1-es PCI Express sín egészíti ki, és nem kis meglepetésre egy hagyományos PCI is felkerült a NYÁK-ra.

ud3_1k

Természetesen a négy darab teljes szélességű, GEN3 PCI Express sín nem dísznek került fel a NYÁK-ra, segítségével nem csak 2 és 3, hanem akár 4-utas SLI és a CrossFireX grafikus rendszer is építhető, azaz akár 4 darab videeokártyát is működésre foghatunk. Innen jobbra fekszik az X79 PCH, amelyre egy viszonylag nagy méretű, de kellően alacsony borda került, hogy a nagyobb videokártyák beszerelését se akadályozza. SATA portokból alapból az X79 PCH miatt hatot kapunk, melyből kettő 6 Gb/s, négy pedig 3 Gb/s szabványú, de a Marvell 88SE9172 lapkának köszönhetően további négy SATA 3.0 csati is elérhető, a hátlapon pedig két eSATA, szintén ezzel a sebességgel. A deszkán 8+2 csatornás audio dolgozik egy Realtek ALC898 lapka eredményeként, Dolby Home Theater támogatással. Az egy darab gigabites ethernetet a PCH-ban dolgozó Intel WG82579LM szolgáltatja, az UD3 USB 3.0 szabványú portjait pedig ezúttal két darab Fresco FL1009 lapkának köszönhetjük. A szokásos módon a lap aljára helyezték a különféle tűs kivezetéseket (header), ide értve az előlapiakat és az USB-ket.

ud3_2k ud3_3k

A pirossal megkülönböztetett USB birtokában van a GIGABYTE On/Off charge képességnek, tehát az erre a kivezetésre között USB portokon keresztül a gép kikapcsolt állapotbáan is egyszerűen és gyorsan tölthetjük eszközeinket. A GIGABYTE alaplapjai sem a sarki műszaki kisboltban vásárolt kondenzátorokból és tekercsekből épülnek fel, a teljes X79 kínálat Ultra Durable 3 eljárással készül, azaz a nyomtatott áramkör két uncia rezet tartalmaz, a japán szilárdelektrolit kondenzátorok, a gyors MOSFET-ek és a kiváló vasmagos tekercsek pedig garantálják a minőséget és a hosszú élettartamot. Ráadásul a házban adott a lehetőség a megfelelő légáramlás kialakítására, ugyanis a nyomtatott áramkörre a PWM vezérlésű CPU_FAN venilátorcsatlakozó mellé még további négy csati is felkerült légkavarók számára, amelyből kettő szintén PWM vezérlésre is lehetőséget ad. Az X79-UD3 természetesen DualBIOS támogatással érkezik, ennek megfelelően a PCB-n két darab EPROM-ot lehet felfedezni. Már nincs más hátra, csak a hátlapi szekció ismertetése:

ud3_iok

A GIGABYTE X79-UD3 egy belépőszint az X79 és az LGA2011 platform világába, ez a jó benne, hiszen így megehetősen barátságos (X79 viszonylatban) áron lehet a miénk. Ennek persze valahol meg kell mutatkoznia, a fenti leírás alapján már láthattuk azt, hogy az UD3 semmilyen kölönös extrát nem kínál, nincsenek fizikai vezérlőgombok, mérőpont kivezetések és az átlagos felhasználó számára hasonlóan haszontalan eszközök, a hátlapi csatlakozók viszont belépőszintű modellhez képest meglehetősen szép számban vannak, pláne a DX79SI-hez viszonytva.

ud3_tartozekk

A sor két darab USB 2.0-val és a kombinált (billentyűzet vagy egér) PS/2 csatlakozóval indul, melyeket egy digitális optikai és a egy digitális koaxiális hangkimenet követ. Ezt két egyforma oszlop kiséri, összesen négy darab USB 2.0-val két két darab SATA 3.0 eSATA-val. Ezt két darab natív USB 3.0 folytatja, ezután jön az RJ45 LAN csatlakozó és a fennmaradó két USB 3.0, majd a szokásos analóg hangkimenetek (jack). A GIGABYTE X79-UD3-ra, ahogy minden GIGABYTE termékre, 3 év garanciát vállal a gyártó.