Válassza az Oldal lehetőséget

ASUS B53F: Elegancia mesterfokon

 

Az ellenfelek tehát a korábban nálunk járt notebookok lesznek, csak a legfontosabb specifikációkat írjuk ki, de a nevükre kattintva a teljes cikket elolvashatjátok róluk.

ASUS K70IO

  • Intel Core 2 Duo T6400 (2 GHz, 2M, 800 MHz)
  • 2 GB egycsatornás DDR2 800 MHz SDRAM
  • NVIDIA GeForce GT 120M, 1 GB VRAM

ASUS UL30A

  • Intel Core 2 Duo SU7300, 1,3 GHz
  • 4 GB DDR2-800
  • Intel GMA 4500 MHD

ASUS U50VG

  • Intel Core 2 Duo P8700, 2533 MHz
  • 2 × 2 GB DDR2 800 MHz Hynix HYMP125S64CP8-S6
  • NVIDIA GeForce G 105M 512 MB RAM

ASUS Lamborghini VX5

  • Intel Core2 Quad Q9000 : 2 GHz 1066 MHz, 6 MB L2 cache
  • 4 GB kétcsatornás DDR3 1066 MHz
  • NVIDIA GeForce GT 130M, 1 GB GDDR3 VRAM

ASUS U30Jc

  • Intel Core i7 processzor 620M: 2,66 GHz — Turbo Boost: 3,33 GHz
  • 2 × 2 GB DDR3 1066 MHz CL 7-7-7-20 CR kétcsatornás mód
  • NVIDIA GeForce 310M – 512 MB DDR3 VRAM

ASUS G73Jh

  • Intel Core i7-720QM processor (1,60 GHz, Turbo Boost up – 2,80 GHz, 6 MB L3 cache)
  • ATI Mobility Radeon HD 5870, 1G GDDR5 VRAM
  • 8192 MB (2 GBx4) DDR3 1066

Nézzük az eredményeket:

Kis meglepetéssel zárult a CPU Queen tesztje, nagyjából a várt eredményt kaptuk, de a legnagyobb harcos ezúttal elvérzett, az összes Core iX megelőzi, és a Core 2 Duo Quad — még ha egy hajszállal is — felülkerekedik rajta. A verseny leggyengébb tagja az SU7300, utolsó helyezésén nem lepődtünk meg. Talán kicsit kegyetlenség is volt ebben a mezőnyben elindítani, azonban aki hajszálvékony gépeken gondolkozik, legalább láthatja mekkora sebességről kell lemondania a kényelemért cserébe.

 

A Core i7 720QM itt már megtáltosodott és magasan verte a mezőnyt. Apró meglepetés, hogy ez esetben az SU7300 is helyt állt, megelőzte a T6400et. Az egyik legszebben skálázódott eredményt kaptuk ezúttal.

 
Na itt teljesen felborul az eddig látott sorrend, a Core 2 Quad végigsöpört mindenkin. Ám ennél is nagyobb meglepetés a Core i5 hatalmas visszaesése, még a kétmagos P8700 is megelőzte. Az utolsó helyen megint szegény SU7300 zárt.

Szétszakad a mezőny, a Core 2-k jelentős lemaradással küzdenek. Egymás közti harcukban a T6400 nyer, az SU7300 szerencsére nem marad nagyon le, de szokás szerint bérli az utolsó helyet. Az új generációs processzorok közül természetesen a Core i7 720QM nyer, és a Core 2 Quad nagy csatában ismét legyőzi az i5-öt.

A versenyből kimarad az elméletben legerősebb processzorunk, a 720 QM-en ugyanis anno nem végeztük el a tesztet, a többiek viszont így is nagy csatát vívtak. Mélyrepülésben továbbra is az SU, a két Duo fej-fej mellett, előttük jelentős előnnyel az i5 majd hatalmas csatában a Q9000 megverte az i7 620M-et.

Botrányos eredményt ér az SU 7300, azonban a Q9000 “arcán” is éghet a bőr, kétmagos ellenfele bizony — ha csak kis különbséggel is — legyőzte. Ezt a fordulót is Core i7 nyeri, bár nem a megszokott felállás jellemző, a kistestvér nyer, az erősebb szégyenkezik, hiszen egy teljesítményt nyújtott i5-ös társával szemben.

Kissé megfogyatkoztak a versenyzők, hiszen 32 MB-os Super PI-t régebben nem futtattunk, egyetlen egyszerű tesztre egy órát várni elég fölösleges lett volna. Ám a magok számának növekedésével értelmet nyert ez a versenyszám is, lássuk hát mit tudunk 4 magtól felfelé. A Core 2 Quad utolsó helyezése nem meglepő, a többiek pedig ugyanúgy szerepelnek, mint azt korábban tették, a 720QM és 520M ugyanarra képes itt is, a Core i7 620M nyer.

Ez a verzió már annyira friss, hogy csak a Core iX családot vizsgáltuk vele. Az eredményekben most nincs semmi meglepő. A 720QM másfélszeres erőtöbbletben van az 520M-mel szemben.

A Fritz Benchmarkban sem csalódunk, itt is veri az 520M-et a Core i7 620M, viszont közel sem akkora előnnyel, mint azt gondolnánk. Kettőjüket jócskán megveri a 720QM.

Egy átmenettel folytatjuk a tesztelést,  hiszen a 3DMark Vantage első sorban grafikai teljesítményt mér, ám jó processzor tesztre is. A Core iX széria mellé itt még visszatér a Core 2 Quad Q9000 is, ahol nem kell szégyenkeznie, két magos, új generációs ellenfeleit megveri, azonban az óriás ellen már nincs esélye, a 720QM ismét nyer.

A videokártyák tesztelése egyenként semmiben nem különbözik asztali társainál, azonban összehasonlítani őket már nem egyszerű dolog. Az idők folyamán változnak az aktuálisan divatos felbontások, képarányok, de még a preferált diagnosztikai szoftverek is. Így legfrissebb élményeinkre hagyatkozhatunk csak, és a nemrégiben tesztelt GeForce 310M-mel eresztettük össze az Intel integrált megoldását. Az eredmény nem meglepő, pontszámban jócskán lemarad dedikált társától az Intel GMA, játékra valóban nem ajánlanánk. Azt viszont meg kell jegyezni, hogy akkora mértékű lemaradást sem produkált, mint vártam. Teljes értékű Windows munkálatokra, de még FullHD felbontású videók lejátszására is alkalmas, tehát aki szabad idejében nem szeret játszani, vagy nem a notebookján teszi azt, annak jelenleg elegendő megoldás. Az persze jó kérdés mit bír majd a jövőben, hiszen jónéhány 3-4 éves dedikált megoldás is csúnyán elvérzik a mai mozgókép felbontások láttán.

Konklúzió a processzorokkal kapcsolatban:

Azt jól láthatjuk, hogy a leggyengébb láncszem a Core 2 Duo SU7300, nyílván külön vásárlói csoportot céloz meg, azonban elsődleges gépbe semmiképp nem ajánlanám. Jól láthatjuk, hogy a többi Core 2 Duo fölött is eljárt már az idő, a Core iX kétmagos társainak nyomába sem érnek, árcédulájuk viszont ezzel szemben nem arányos. Velük egy árban található a Core i3, amit ugyan sajnos nem állt módunkban tesztelni, de tudhatjuk, hogy az is megelőzi a Core 2 Duo-kat, ha nem is sokkal. Core i5-re váltani már szükségünk van egy kisebb befektetésre, bruttó 230 ezer forinttól kaphatóak különböző gyártóktól az ilyen CPU-val szerelt modellek, de mindenképp érdemes meggondolni, hogy beruházunk-e rá, notebookot nem fél évre veszünk, így én mindenképpen csak ajánlani tudom. A jéghegy csúcsa a Core i7 620M és a 720QM amiket igen komoly munkára vagy hardcore játékra találtak ki. Előbbi végig stabil teljesítményt nyújtott, de sajnos 300 000 Ft fölött kaphatunk csak ilyet. A 720QM néhányszor mélyrepülésbe kezdett, de ahol kitudta használni a benne levő potenciált, ott agyon verte a mezőnyt. Árban igen kusza, hiszen bruttó 250 ezerért már tudunk találni belőle, igaz komoly grafikai teljesítményre ebben a szegmensben még ne várjunk, viszont brutális számításokra, munkára –amennyiben a gyártó is megfelel kívánalmainknak — megfelelő lehet. A processzor szintjének megfelelő grafikai teljesítményre azonban csak négy — de inkább ötszáz ezer forint kiadása után számíhatunk. Természetesen nem feledkeztünk meg a Core 2 Quad Q9000-ről sem, ami kicsit latinos már, hiszen nem igazán lehet új notebookot kapni vele, azonban a cikkből tökéletesen kiderül, hogy amennyiben ilyen processzorral rendelkezünk, nem igazán éri meg csak emiatt lecserélni a gépünket.

ASUS B53F értékelés:

Több hétig tartózkodott nálam a masina és bizony amikor épp nem játszottam, előszeretettel használtam. Első találkozásunkkor nem is sejtettem mennyire meg fogom kedvelni, kicsit idegen volt nekem a “Business Class”, mostanra viszont nem szívesen választanék mást. Full extrás felszereltségébe tényleg nehezen lehet belekötni, masszív felépítése miatt pedig nyugodtan hordozhatjuk és használhatjuk bárhol a gépet. Bátran ajánlom minden egyetemistának, üzletembernek és természetesen azoknak is, akik szeretik kicsit keményebb körülmények között használni számítógépüket. Bruttó 300 000 körüli ára elsőre talán kicsit soknak tűnhet az Intel GMA grafikus chip tekintetében, de a B53F bebizonyította, hogy megéri az árát. A szkeptikusok se nagyon tudnak kötekedni, ha végig nézik mi minden földi jóval, biztonsági eszközökkel van felszerelve a laptop.

ASUS B53F: Elegancia mesterfokon 1

Aki esetleg szabadidejében, két projekt vagy tárgyalás között szeret szolidan játszogatni, az a B53J-t választva egy Mobility Radeon HD 5470 videokártyával gazdagodik, igaz az európai árakat figyelembe véve körülbelül a legolcsóbb XBOX 360 árát kell ezért kifizetni. Viszont annak, aki nem akar hatalmas plazmát cipelni magával, de egy hosszú utat egy kis kikapcsolódással akar eltölteni mindenképp megéri a beruházás.

ASUS B53F: Elegancia mesterfokon 2

ASUS B53F

Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!

Az ASUS B53F notebook az ASUS hazai képviseletétől érkezett bemutatásra és tesztelésre, köszönjük!

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.