Válassza az Oldal lehetőséget

X58A-UD9 kontra Rampage III Extreme, i7 980X-szel hajtva – kié a korona?

X58A-UD9 kontra Rampage III Extreme, i7 980X-szel hajtva – kié a korona?

 

Az utolsó oldal mindig az végszóról, a tapasztalatok összefoglalásáról, a kialakult véleményről szól, ezen nem nagyon lehet változtatni, úgyhogy most sem próbálkozunk meg vele.

Annyi bizonyos, hogy ilyen csúcskategóriás, vadonat új és egyébként méreg drága alaplapokat nem hálátlan feladat tesztelni, hiszen miközben az ember állítja össze a tesztkonfigot, elmereng a nyomtatott áramkörön elterülő sokaságon, bőségen. Ezek a modellek nem a költséghatékonyságot, a jó árat célozzák meg, ez ugyebár egyértelmű. Ezek a deszkák rendkívüli felszereltséggel bírnak, olyan dolgokat is meg tudnak csinálni, amelyre az alaplapok többsége nem képes, egyben technológiai zászlóshajók, és a tuningosok álmai is. Van itt még valami, ami szóba jöhet, ez pedig a presztizs. Olyanok ezek az IT világában, mint az autóknál a Lamborghini és a Ferrari. Szinte mindenki szeretné birtokolni őket (még akkor is ha egyébként egyáltalán nincs rá szükség), de csak nagyon keveseknek adatik meg. Ily módon a magas ár kevésbé hátrány, a 100 000 Ft feletti összegek tovább növeli a presztizs értéket és a nívót, a fényt, a csillogást. Kicsit arcoskodni is lehet velük, de ez közel sem jelenti azt, hogy ennyiről szól az egész.

X58A-UD9 kontra Rampage III Extreme, i7 980X-szel hajtva - kié a korona? 1

Az is tény, hogy mindkét gyártó derekasan kitett magáért. Talán a GIGABYTE-nak volt valamelyest nehezebb dolga, hiszen a felsőkategóriában természetesen ők is jelen voltak, de olyan prémium termékekkel, extra szolgáltatásokkal megfűszerezett deszkákkal nem jelentkeztek, mint az ASUS ROG széria tagjai. A GA-X58A-UD9 így érkezett meg a piramos csúcsára, de még ő is valahogy más, mint mondjuk a Rampage III Extreme. Szolidabb megjelenésű, kevésbé van telepakolva LED-ekkel, egy picit megpróbálták megőzni az egyszerűséget, de úgy, hogy minden funkcionális dolog meglegyen, ami egy csúcs laphoz kell.

A Rampage III Extreme, ahogy azt a neve is mutatja, a Rampage vonalnak már a harmadik képviselője, mely egybe fort az ASUS Inteles vonalának mindig aktuális csúcsával. A megjelenése kicsit merészebb, a sok LED-visszajelző, a fekete-piros szín, a szögletesen levágott élek a hűtésen vagányabb külsőt eredményeznek. Ehhez jönnek még olyan finomságok, mint a Bluetooth-on vagy USB-n keresztüli mobiltelefonról vagy notebookról történő tuning, és még sorolhatnánk.

X58A-UD9 kontra Rampage III Extreme, i7 980X-szel hajtva - kié a korona? 2

A cikk címe az, "kié a korona?". Nos, erre a kérdésre az utolsó oldalon sem tudunk választ adni, hiszen nem lehet megmondani. Teljesítményre gyakorlatilag azonos a két modell (talán annyi előnye van a Rampage-nek, mint amikor Vettel 3 ezredmásodperccel hamarabb jön ki a kanyarból a kigyorsítás közben, mint Webber, de aztán a következő ráfordítónál már fordul a kocka). Tuning terén sajnos mi nem tudjuk megmodani, hogy melyik tudja eltolni a procit 7980 helyett 7991 MHz-ig, ehhez toyone vagy Over@locker kellene, folyékony nitrogénnel a puttonyukban, de gyaníthatóan ezen a téren sincs nagy eltérés, nem beszélve arról, hogy BIOS-ról BIOS-ra változhat is a helyzet. A GIGABYTE GA-X58A-UD9 bolttól függően 135 és 150 ezer forint között vásárolható meg, míg a Rampage azért jelentősen olcsóbb, 105-112 ezer forintért tehető a tatyóba. Kérdés, ez a különbség mennyire tántorítja el azt, aki megteheti, hogy 100 ezer forint felett vásárol alaplapot. Érzésünk szerint annyira nem. Akkor mi dönt tehát? A szimpátia, a márkahűség. Hardveres téren nincs sok különbség, csupán annyi, hogy az UD9-be akár 4 videokártyát is beleereszthetünk, míg a Rampage hármat tud fogadni. Biztosan lesz olyan, akinél ez lesz a döntő, de utóbbit is lehet számtalan más ok miatt választani. Ahogy írtuk, a Gigabyte alapból rápakolta a két darab nF200 lapkát az alaplapjára, emiatt drágább és melegebb lett. A hírek szerint az ASUS egy bővítőkártyával oldja meg az nF200-ak "hiányát". Ez is pénzbe fog kerülni (ha így lesz), azt pedig nem tudhatjuk, hogy akkor a kátya és a lap ára hogy fog a Gigabyte megoldásához viszonyulni.

Mi örültünk annak, hogy a kezünkben és a tesztpadunkon tudhattuk ezeket a modelleket, ráadásul olyan processzorral meghajtva, mint a Core i7 980X Extreme Edition, ami a piac jelenlegi legerősebb asztali központi egysége. Az árak és a szűk felhasználói réteg miatt szerkesztői ajánlatot nem lenne értelme rábiggyeszteni ezekre a termékekre, de a tetszett minősítés vastagon kijár mind a GIGABYTE, mind az ASUS csodagyerekének.

X58A-UD9 kontra Rampage III Extreme, i7 980X-szel hajtva - kié a korona? 3 X58A-UD9 kontra Rampage III Extreme, i7 980X-szel hajtva - kié a korona? 3

GIGABYTE GA-X58A-UD9 ASUS Rampage III Extreme

Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!

A GA-X58A-UD9 alaplapot a GIGABYTE, míg a Rampage III Extreme ROG szériás deszkát az ASUS hazai képviseletétől kaptuk tesztelésre, köszönjük!

A cikkhez fórumunkban szólhattok hozzá!

 


 

A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet:

A cikket írta: s3nki, Med1on és gabi123